Charta 77

Federlnmu shromdn SSR

Praha

 

 

Prvo na prci je skuten jednm z nejdleitjch prv lovka a obana. Prvem na prci se rozum, e lovk m monost vykonvat takovou prci, kter odpovd jeho schopnostem, kvalifikaci a zjmm. eskoslovensk stava zaruuje toto prvo vem obanm a nespojuje se dnmi dalmi politickmi i socilnmi poadavky. Avak pracovn a sociln diskriminace statisc eskoslovenskch oban prvo uplatovno podmnn, e neplat pro vechny, a e kritria, podle kterch plat toto prvo pro nkter vce, pro nkoho mn, a pro jin vbec ne nejsou dna platnou prvn formou,ale jsou svvoln, tj. mn se podle okamitch poteb politick moci.

Zbaven prva na prci jako forma "politickho trestu" nen v eskoslovensku nim novm . V iv pamti spolenosti jsou vlny takovch repres po roce 1948, v padestch letech, po "maarskch udlostech" a po roce 1969. Je nesporn, e touto pracovn diskriminac nebyli postieni jenom jednotliv oban, ale e j byla znan ochuzena cel nae spolenost.

Ppady pracovnch postih, zejmna po roce 1969, byly ve stovkch a tiscch ppad zdokumentovny: tyto represe nebyly a na zanedbateln ppady napraven. Proto, jsou-li dnes opt tak i onak vyhazovny z prce "pouze" destky a stovky lid, je to velmi srozumitelnou hrozbou pro celou spolenost, e kritick nzor aktivn obansk postoj pin riziko, e reprza masovho propoutn z prce je opt mon. Nen tud nadszkou, konstatujeme-li, e prvo na prci je v SSR spe odmnou, ne prvem, odmnou, kterou je mon kdykoliv komukoli "za trest" odejmout.

Takov stav je ovem v rozporu s stavou i s platnmi zkony. Novelizace zkonku prce v r. 1975 nov formulovala ta ustanoven, kter byla upravena po roce 1969 s clem umonit masov propoutn oban podle poteb politick moci. Na mezinrodnm fru - v Mezinrodn organizaci prce, kde SSR byla na seznamu stt nedodrujcch pijat zvazky, vldn mluv prohlsil, e nov zmn pslunch ustanoven zkonku prce ji vyhovuje mezinrodnm normm, m.j. i mezinrodnm paktm o obanskch a politickch prvech a o prvech hospodskch, socilnch a kulturnch a e znemouje, aby dochzelo k propoutn z prce z politickch dvod. M.j. konkrtn prohlsil, e "revidovan text l. 53 ZP) tkajcch se okamitho propoutn z prce - pozn. autor) se tk ppad, v nich pracovnk ohrozil bezpenost sttu. V takovch ppadech je nutno podat dkazy, e pracovnk se dopustil inu takovho rzu, e uvd v nebezpe bezpenost sttu. Bezpenost sttu se rozum neporuenost sttnho zem, neporuenost zpsobilosti sttu organizovat svoji obranu, neporuenost sttnch instituc a sttnho tajemstv" (podle zpisu . 36 a ze 60. zasedn MOP v enev). S. sttn mluv nenamtal proti zvru komise znalc MOP, kter po tomto oficilnm ujitn zaujala nsledujc stanovisko (viz. cit. vpis ): Nyn se zd, e nov znn lnk zk. prce 46 a 53, v nich byl nahraen pojem "poruen socialistickho spoleenskho du" pojmem "ohroen bezpenosti sttu" odstrauje charakteristick znaky pedchozho textu, kter mohly dvat podklad k nmitkm. Je dleit aby tyto zmny byly propagovny a skuten uplatovny. Je teba zdraznit, e neshodu v politickch rozhodnutch nebo politickch nzorech nelze povaovat za vzn na bezpenost sttu, nbr za vc, vztahujc se k svobod mylen. Je dleit uplatovat literu, ale tak ducha dohoda."

Proputn se zamstnn ady s. oban za to, e podepsali Prohlen Charty 77, dovolvajc se dodrovn Paktu o lidskch prvech ratifikovanch Federlnm shromdnm a publikovanch ve Sbrce zkon . 120/1976, a dalch pak za to, e odmtli Chartu 77 odsoudit,svd o tom, e vklad zkonku prce podan s. zstupcem v MOP nen v eskoslovensku obecn pijatm vkladem. I dnes povauje mnoho zamstnavatel nap. podpis Charty 77 za "ohroen bezpenosti sttu". Stejn stanovisko zaujm i generln prokurtor SSR, funkcion, jeho zkladn povinnost je dbt na dodrovn jak litery tak i ducha zkon a nepipoutt, aby byly rozdln vykldny pro domc a zahranin potebu, i soudy, kter projednvaj pracovnprvn spory.

Shromdili jsme adu daj, kter prokazuj postih oban v pracovn sfe. Hnut Charta 77 chce spolupsobit pi een problm spojench s uplatovnm obanskch lidskch prv a v tto souvislosti mimo jin zveejovat ppady poruovn eskoslovenskm prvnm dem garantovanch prv oban. Jestlie jsou v tto zprv zachyceny pevn ppady poruovn prv tch oban, kte podepsali Chartu 77, nen to v dnm ppad proto, e by se hnut Charty 77 zajmalo vlun o osudy svch signat. Avak v souasn vln pracovnch perzekuc jsou pevn postihovni prv oni. Charta 77 hodl tedy i nadle zveejovat vechny ppady poruovn prv oban, o kterch se jej signati dovd a pedkldat je kompetentnm s. mstm.

Dokumentace nen pln a nepodchycuje ani vechny ppady proputn ze zamstnn, k nim dolo v poslednch tdnech. K pracovnm postihm toti dochz i nadle, a soudn spory o jejich neplatnost vesms neskonily a dokumentace se obtn opatuje zejmna z mimopraskch mst, K 3O, dubnu je ve zprv podchyceno 8l ppad , a to bu kopiemi vpovdi a dalch ednch doklad, dle podrobnmi zznamy, i jinmi informacemi o konkrtnch ppadech. V textu jsou odkazy na dokumentaci uvedeny sly v zvorkch.

 

                        xxx

 

Oban zaujmajc aktivn kritick vztah k souasnmu reimu jsou v pracovn prvn sfe postihovni zejmna takto:

l. okamitm zruenm pracovnho pomru

2. vpovdi s l-3 msn vpovdn lhtou.

3. Rozvznm pracovnho pomru dohodou, k n byl zamstnanec donucen nejrznjm ntlakem, nejednou i vydrnm.

4. Neuzavenm smlouvy o trvalm pracovnm pomru po uplynut msn zkuebn lhty s tmi, kte prv mnili msto nebo , kte se sna nastoupit nov msto pot, kdy jejich pedchoz pracovn pomr byl protiprvn ukonen.

5. Vytvoenm situace, kdy oban po ukonen jednoho zamstnn neme zskat zamstnn nov.

6. Peazenm na hor nebo mn placenou prci neodpovdajc schopnostem, kvalifikac i zjmm, s m pracovnk mus souhlasit, protoe mu jinak hroz rozvzn pracovnho pomru.

7. Jinmi zpsoby, kter nelze postihnout jedinou shrnujc charakteristikou.

Po nzornost uvedeme nkolik ppad prokazujcch nezkonnost postupu zamstnavatel.

 

l.Je zdokumentovno l9 ppad, kdy zejmna v souvislosti s Chartou 77 byl obanm okamit zruen pracovn pomr.

Dvodem pro okamit zruen pracovnho pomru samostatnho pprave v Prask stavebn obnov ing. Oldicha Hromdka (l) nap. bylo , e podpisem Charty 77 se dopustil: "a)...vnho provinn proti zjmm dlnick tdy a naeho socialistickho zzen a hrubho poruen pracovn kzn,

b) pmo se podlel na ohroen bezpenosti SSR, a to zejmna integrity jejho sttnho zzen a mezinrodnch vztah". Ve vyjden k alob doc. Zd. Mlyne (2), entomologa v Nrodnm muzeu, se prav: "Tm, e alobce tzv. Chartu 77 podepsal, zpsobil spolu s ostatnmi podpisovateli, e jej uveejnn v zpadnch sdlovacch, prostedch se stalo podntem k pomlouvan kampani proti stاejnm zkladm naeho socialistickho zzen. Socialistick spoleensk zzen naeho sttu je v rmci spojenectv stt socialistick soustavy hlavn zrukou na bezpenosti. Dobrovoln podpis tzv. Charty 77 je proto nutn pokldat za ohroen bezpenosti sttu..." A v dal vpovdi, dan Ladislavu Dvokovi (3) editelem Sttn knihovny SSR, chyb jen ve trestu, k nmu zamstnavatel odsuzuje svho zamstnance". ... Souasn jste se dopustil jednn, naplujcho znaky skutkov podstaty trestnho inu proti zkladm republiky..." V tchto odvodnnch vpovd, stejn jako v ad dalch se za ohroen bezpenosti sttu vydv prv to, co s. vldn mluv na foru MOP vylouil.

 

Obdobn je prvo poruovno pi zdvodovn okamitho zruen pracovnho pomru podle 53, odst. Ib, tj. tak hrubm poruenm pracovn kzn, e by setrvn pracovnka na pracovit bhem vpovdn lhty brnilo udret pracovn kze v organizaci. Je nezkonn vydvat za hrub poruen pracovn kzn". podpis dokumentu o lidskch prvech, k nmu se pracovnci rozhodli zcela mimo pracovn proces, ve sv soukrom sfe, nap. rektor Univerzity Karlovy ve vpovdch Blanky Dobeov (4) a doc. Radima Paloue (5) uvd, e dvodem k vpovdi " je skutenost, e jste podepsala protisocialistick prohlen tzv. Charty 77. Tm jste poruila pracovn kze tak hrubm zpsobem, e Vae ponechn na Univerzit Karlov do uplynut vpovdn lhty nen mon z dvodu udren pracovn kzn." Obdobn byli na hodinu proputni historika Anna Frov (6,7), doc. Frantiek Jirnek (8), kter v minulch dnech zemel, ing. Petr Kabe (9), prof.Miroslav Kus (lO), Ivan Medek, JUDr. Petr Pitthart (II), Kvtoslava Princov (l2), Drahue Probotov, Helena Seidlov (l3), Betislav Verner (l4), Karel Kyncl (l5,l6), byl nejdve zmnou pracovn smlouvy, s n nesouhlasil, peloen na jinou prci a byl mu zakzn pstup na pvodn pracovit. Protoe se odmtl dostavit na nov uren pracovit, byl jeho pracovn pomr okamit zruen pro hrub poruen pracovn kzn. Tak byl protiprvn proputn ze zamstnan oban, kter podepsal Chartu 77, ani o tto rozhodujc okolnosti ve vpovdi padlo jedin slovo.

Podle stejnho ustanoven zkonku prce byl okamit zruen pracovn pomr stedokolskch profesor Jana Urbana (l7) a Karla Pechka (l8) i idie Michala Rabase (l9), protoe odmtli na svm pracoviti hlasovat pro rezoluci odsuzujc Chartu 77).

 

2. V dokumentaci je uvedeno 23 ppad rozvzn pracovnho pomru dle 46. Podle tohoto paragrafu lze dt vpov, "nespluje-li pracovnk pedpoklady ustanoven prvnmi pedpisy pro vkon sjednan prce nebo "nespluje-li poadavky, kter jsou nezbytnou potebou pro dn vkon jeho prce". Vzkumn stav polygrafick sdlil prof. Vl. Kakovi (2O) , e "vzhledem ke skutenosti, e jste...signatem v dokumentu Charta 77, kter byl sepsn a pouit proti zjmm SSR a proti socialistickmu zzen naeho sttu, povaujeme Vai dal innost... v naem vzkumnm stavu za nenosnou". Za nenosn povaovali rovnا vedouc pracovnci n.p. Vojensk stavby setrvn na stavb praskho Metra jako dlnka vrtkae dr. Karla Kostrouna (21), jako nonho hldae v Nrodn galerii filosofa Tome Brunclka (22) a Pavla Blatnho (23) n.p. eleznin stavitelstv jako dlnka - vedoucho party dr. Jiho utky (24). Obdobn vpovdi dostali ing. Antonn Blohoubek (25), Zuzana Dienstbierov (26). Zbynk Hejda (27), prof. Zdenk Jinsk (28) , ing. Jan Letinsk, Jindra Kadlecov (29), doc. Vladimr Klokoka (3O), Ji Pallas (3l), RNDr. Martin Palou (32), PhDr. Zdenk Pinc (33), Jan abata (34), PhDr. Tom Vrba, ing. Richard Urx (35), MUDr. Jiina Zelenkov (36) a dle Bonaventura Boue, Soa echov, Vladimr ech, Michael Dymek, Vladimr Nepustil a Tom Rika. Jak je zejm, navzdory s. vldnho mluvho v MOP jsou i nadle s. oban proputni ze zamstnn z politickch dvod.

3. Po dohod byl pracovn pomr rozvzn se esti obany, kte podepsali Chartu 77. Platnost takovch dohod je sporn, protoe byly uzavrny pod ntlakem, pod hrozbou ztrty zamstnn podle 46 nebo 53 ZP. Nap. Jitka Matzenauerov (37) uvd, e j organizace (Sttn knihovna) pohrozila, e nezkon-li pracovn pomr sama (tj. dohodou), dostane vpov pro "ztrtu dvry". Obdobn ukonil svj pracovn pomr Ludvk Karvn, Hana Svobodov a Frantiek Van؟ek (38),dr. Jaroslav Krej a Jaroslava Binarov museli ukonit svj pracovn pomr dohodou, nebo jejich zamstnavatel jim hrozili, e jinak nedostanou souhlas s vysthovnm do Rakouska, a daj.

4. Bhem zkuebn lhty bylo proputno ze zamstnn pt oban,kte prv mnili zamstnn a u nich asov i vcn souvislost mezi neuzavenm pracovn smlouvy a podpisem Charty 77 je oividn.

Jde o tankov ppad zneuit prva, protoe odmtnut uzavt smlouvu nen nutn nijak zdvodovat. Tmto zpsobem pili o prci Milue tevichov, prodavaka ve Verneicch (prodejna uzavena, protoe v n neml kdo prodvat), Pavel remer, Ivan Dejmal (39), kter myl vklady u podniku klid (bylo mu psemn sdleno, e ... "dostali jsme pkaz rozvzat s Vmi pracovn pomr ve zkuebn lht") a Jaromr Litera, s Drahu Probotovou byl nejdve rozvzn pracovn pomr podle 53. Za pomoci odboru pracovnch sil ONV Praha I nala nov zamstnn, avak ve zkuebn lht byla proputna.

V souvislosti s Chartou 77 ztratili dal oban prci za rozmanitch okolnost. Filosof Milan Machovec (4O) nesm hrt na varhany v kostele sv. Antonna v Praze. stn mu bylo sdleno, e ze skutenosti, e hraje na varhany bylo vyvozeno, e je crkevn osobou a proto potebuje k vkonu svho povoln sttn souhlas obdobn jako duchovn. Duchovn Frantiek Korbela jet 28.2.1977 obdrel pslib sttnho souhlasu, ale vzpt byl slib odvoln. Doc. Jan Mlynrik nedostal msto vrtnho ve studentsk koleji. Jan Princ, kter opoutl msto asistenta ve F SAV (4l), protoe nsledoval manelku do msta bydlit, nedostal slben msto ekonoma na Sttnm statku Verneice a ani dal msta v mstnm podniku bytovho hospodstv ve Verneicch, v n.p. Potraviny, v drustvu Meliorace, ve Sttnch lesch D؟n apod. Z dvod "reorganizace" ztratil msto ing. dr. J.S. Trojan. Bez prce jsou bval politit vzov Michal Hbl a Ji Mller.

Dal politick vze, dr. Jan Tesa (42), kter zprvu hledal prci odpovdajc jeho kvalifikaci a pozdji jakoukoli, jen aby se uivil, od podniku Povod Moravy dostal psemn sdlen: "Po strnce kdrov - nelze pijat do funkce vrtnho - hldae v objektu povodovho dvora Brno Komrov". Jeliko dosud nenael dn msto, podal o umonn pracovnho pomru v zahrani se zachovnm trvalho bydlit v eskoslovensku.

6. Podle naich informac bylo v souvislosti s Chartou 77 peazeno na hor a mn placenou prci nejmn devt oban. Formln je peazen aktem, kter pedpokld alespo pasivn souhlas peazenho. Toto een bylo postienmi pijato jen proto, aby mohli uivit sv rodiny a sebe. Nap. Jitka Bidlasov (43) byla peloena" ...v dsledku nezbytn provozn poteby, jeliko nespluje pedpoklady ustanoven usnesenm V KS" Ke kdrov a personln prci" " z funkce samostatnho ekonomickho pracovnka vzkumnho a vvojovho pracovit Praskch cukrren a sodovkren na prci dlnice v cukrsk vrob. Podobn bylo postupovno proti ing. Karlu Fridrichovi, dr. Jimu Gruovi, dr. Vclavu Hyndrkovi, ktermu byl souasn zruen vedlej pracovn pomr u Prask informan sluby, kde pracoval jako tlumonk a pekladatel, Janu Lopatkovi, Vclavu Novkovi, Alei Richtrovi a JUDr. Milanu Richtrovi.

7. Josef Csaovsk, bval docent estetiky na Univerzit Karlov, je malem a umleckm kovem. Umleck komise FVU s nm nyn pot co podepsal Chartu 77, odmt uzavt jakkoli smlouvy a odmt pijmout do prodeje v monopolnch prodejnch umleckch dl "Dlo" jakkoli jeho prce. Navc s nm byly zrueny ji uzaven smlouvy, co me vst ke ztrt statutu obana vykonvajcho svobodn povoln a ke ztrt nrok na nemocensk a dchodov zabezpeen. Podobn osud postihl umleckho perkae Vclava abatu v Brn.

Spisovatelka Hana Poniack pro sv upmn a staten vystoupen na letonm sjezdu Svazu slovenskch spisovatel byla z tohoto Svazu vylouena. Zrove j byla zakzna publikan innost a byla zastaveno naten filmu podle jejho scne. Spisovatel Karol Sidon se neme uivit ani prodejem v trafice. PNS ho propustila na zklad doloky v pracovn smlouv, e organizace me jednostrann ukonit pracovn pomr bez udn dvod. Dlnk Ji Olt z Teplic v dopise zaslanm denku Prboj nesouhlasil se zpsobem veden kampan proti Chart. Jmenovan denk jej napadl a uvedl s jeho jmnem pro jistotu i adresu. lnek Prboje byl domovn sprv v Teplicch dostatenm dvodem k tomu, aby nedodrela dohodu o jeho nstupu. Neuspl ani v podnicch Trizon, PNS a Sklounion, akoli tam byla voln msta. Obdobn za rznch okolnost pili o zamstnn Vratislav Brabenec, doc. Lubo Kohout, Miroslav eba a Andrej Stankovi.

Existuj vak dal "mrnj" formy postihu. Tak nap. Dr. Jaroslavu Opatovi a ing. Karlu Lnskmu byly v n.p. Montovan stavby, kde pracuj jako dlnci, odaty prmie za vykonanou prci. Takovch ppad by bylo mon uvst celou adu...

 

                             xxx

 

Na existennm postihu a pracovn diskriminaci se podlej i s. odbory. Pedsednictvo RO dalo smrnici vylouit vechny signate Charty 77 z odbor. Vyloueni byli nap. J. Opat, K. Lnsk, J. Pallas, V. Klokoka, Zd. Jinsk, T. Vrba a mnoho dalch. Vechny vpovdi rovnا schvaluj zvodn vbory pslunch pracovi. Odbory nehj prva svch len pronsledovanch za politick nzory, nezvou je k projednvn jejich ppad, neposkytuj jim prvn pomoc. Nap. J. utka (24) na svoji dost o prvn pomoc dostal nsledujc odpov: "Svm podpisem protistranickho a protisttnho panfletu "Charta 77" jsi poruil povinnosti lena ROH vyplvajc z l. 5 stanov. Proto Ti v souladu s dem prvn pomoci nememe dnou prvn pomoc poskytnout." Ke cti nkterch odborskch funkcion je nutn zdraznit, e souhlas nen vdy jednomysln. Nali se, a zejm se i napt nejsou takov lenov zvodnch vbor, kte nepodporuj nespravedlnost a hlasuj bu proti nebo se alespo hlasovn zdr.

 

                             xxx

 

Prvn zkuenosti z projednvnm pracovnprvnch spor ped soudy prvn instance ukazuj, e soudy se ztotouj a uvedenm pracovnprvnm postihem. Pitom se asto zcela opomj jakkoli dkazn zen a prvoplatnost zruen pracovnho pomru se uznv s odkazem toliko na stanovisko generlnho prokurtora (44) , je nen pro soudy zvazn. Charta 77 se ped soudy nete, ani nen zaloena ve spisech, take soud nejene nem monost, ale ani se nesna pesvdit se o tom, zda se argumentace zamstnavatel zakld na pravd.

Pkladem takovho rozsudku jsou rozsudky Obvodnho soudu pro Prahu l ve vci Zd. Mlyne (45), Zd. Jinskho (46) a Jiho Pallase (47).

Soudci se v rozporu s platnmi prvnmi normami ani neodv takovho zkoumn, protoe jsou si vdomi dsledk, kter by pro jejich postaven znamenalo vyhovn alobm, tj. faktick zjitn, e Charta 77 neohrouje bezpenost sttu, e podpis Charty 77 nen hrubm poruenm pracovn kzn, a e tedy vpovdi jsou neplatn...

Vtina tch, kte v poslednch tdnech ztratili prci, nemohou najt nov zamstnn ,a to ani tehdy, jestlie vzhledem k poteb uivit rodinu a sebe netrvaj na zamstnn odpovdajcm jejich schopnostem a kvalifikaci. Stt jako jedin zamstnavatel, jako instituce dc innost soud i bezpenosti, socilnch a zdravotnch slueb i kol, me dt sti kdrovch referent pokyn, kdo sm a kdo nesm pracovat a ppadn na jakch mstech. Velice snadno lze za tchto okolnost doshnout toho, aby stovky a tisce lid jet ped ukonenm pracovnprvnch spor odsouzench politickmi i policejnmi orgny dostaly prci jen tehdy a tam, kde a kdy to moc svm zvltnm pokynem dovol. A touto metodou pidlovn mst vi tomuto typu lid je tedy v praxi realizovn systm nucen a nesvobodn prce. Z tohoto systmu nen tm niku, pro nkoho zbv posledn rozhodnut - opustit svou vlast.

 

                             xxx

 

Navrhujeme, aby Federln shromdn jako nejvy zkonodrn orgn republiky, kter jedin (dosud toti nebyl zzen stavou pedpokldan stavn soud (je oprvnno podvat obecn zvazn vklad zkon, podalo vklad 46 a 53 zkonku prce a sdlilo s. obanm, kter vklad je sprvn - vklad podan mluvm vldy u Mezinrodn organizace prce nebo stanovisko generlnho prokurtora zaslan soudm.

Navrhujeme dle, aby stavnprvn vbor Federlnho shromdn pezkoumal dokumentaci, tkajc se destek oban, kterou mu pedvme zrove s touto zprvou a dal podnt ke zruen neoprvnn danch vpovd o dalch pracovnch postih. (Mla by ovem bt pezkoumna i praxe minulch let a zjednna pro desetitisce oban veker mon nprava.)

Navrhujeme, aby Federln shromdn jako orgn, jemu jsou zodpovdny soudy i prokuratura, prozkoumalo jejich praxi pi projednvn pracovnch spor, zejmna spor o platnosti vpovd danch pro obansk postoje nebo neskrvan politick nzory a zajistilo, aby vklad zkon soudy a prokuraturou byl v souladu s pozdji pijatmi prvnmi normami, v tomto ppad s Pakty o obanskch a politickch prvech. Federln shromdn by mlo rovnا zajistit, aby s pesnm vkladem zkon se mli monost seznmit vichni eskoslovent oban.

Jsme pipraveni i v budoucnu postoupit Federlnmu shromdn vekerou dokumentaci, kterou zskme, a pokud o to bude zjem, vestrann s nm spolupracovat pi objasovn a odstraovn diskriminan praxe. Je nam nzorem, e odpovdnost za zachovn prvnch d maj nejen pslun instituce, ale tak vichni oban. To je ostatn zkladn motiv hnut Charty 77.

 

V Praze dne 30.kvtna 1977

 

Opisy tohoto dopisu souasn zaslme: generln prokuratue SSR, pedsednictvu stedn rady odbor, Ministerstvu prce a socilnch vc SSR, svtov odborov federaci.

Karel Sidon, dr. Ji utka, dr. Petr Pithart, Zuzana Dienstbierov, Ivan Medek, Ji Pallas, Karel Kyncl, doc. Vladimr Klokoka, prof. Zdenk Jinsk, doc . Lubo Kohout.

                         prof. dr. Ji Hjek, DrSc

                              mluv Charty 77