INFORMACE O N·KOLIKA POLICEJNÖCH AKCÖCH:

 

         Dne 10.2.1978 byli na n dra§¡ Praha Stýed zadr§eni signat ýi Charty 77 Ivan Dejmal a Ing. Rudolf BattØk. Bezprostýedn¡ pý¡Ÿinou byl telefonickì rozhovor z t‚ho§ dne, v nØm§ I. Dejmal po§ dal R. BattØka, aby mu pomohl odv‚zt z n dra§¡ pr zdn‚ obaly, kter‚ dopravil do Prahy po dr ze a kter‚ potýeboval pro stØhov n¡. Zat¡mco R. BattØk byl ponØkolika hodin ch propuçtØn, byl Ivan Dejmal zadr§ov n 48 hodin v BartolomØjsk‚, resp. Konviktsk‚ ulici, a po propuçtØn¡, v okam§ik kdy vych zel z budovy, byl zadr§en podruh‚ a pýevezen do vØznice Praha - RuzynØ a propuçtØn po dalç¡ch 48 hodin ch. Nebyl form lnØ obvinØn , zadr§ov n byl jako podezýelì z tr. Ÿinu pobuýov n¡, neboœ pýi osobn¡ prohl¡dce byl u nØj nalezen n vrh vØzeåsk‚ho dokumentu Charty 77 a dva spekulativn¡ anonymn¡ texty o situaci v mocensk‚m centru. V m¡stØ jeho (dnes ji§ form ln¡ho ) trval‚ho bydliçtØ u Jaroslava a Dagmar Sukovìch byla provedena domovn¡ prohl¡dka, kter  byla omezena na pokoj¡k, obìvanì dý¡v Ivanem Dejmalem. Pýi n¡ byla nalezena p¡semnost zvan  "Zpravodaj Charty 77 Ÿ. II." fotokopie strojopisu. Pýi vìslechu I. Dejmala se tentokr te neobjevily § dn‚ nar §ky na nØjak‚ n siln‚ akce, pý¡prav teroristickìch akc¡ se vçak vyçetýuj¡c¡ org ny StB dotkly (i kdy§ mlhavìm a zjevnØ provokaŸn¡m zp…sobem) pýi vysleç¡ch dalç¡ch osob, kter‚ v souvislosti se zadr§en¡m I. Dejmala v onØch dnech vyslìchali, konkr‚tnØ pýi vìslechu Pýemysla Janìra, Jana Rumla a Josefa Stehl¡ka. D le byli vyslìch ni i liter rn¡ historik V clav ¬ernì a filosof Milan Machovec. Vçichni jmenovan¡ jsou signat ýi Charty 77. U Jana Rumla provedli pýisluçn¡ci StB i prohl¡dku pracoviçtØ, pýi ni§ zabavili m.j. n vrh vØzeåsk‚ho dokumentu a Kac¡ýsk‚ eseje Jana PatoŸky.

         V souvislosti se zadr§en¡m Ivana Dejmala a dalç¡mi vìslechy propukly obvykl‚ f my, kter‚ jsou zaj¡mav‚ bohatou fabulac¡. Proti nim stav¡m veýejnØ sv‚ tvrzen¡, §e Ivan Dejmal nemØl a nem  nic spoleŸn‚ho s Robertem Merganzem a §e ani Robert Merganz a dalç¡ spoluobvinØn¡ v tr. vØci ing. Valy a spol. nejsou vyçetýov ni pro teroristickou Ÿinnost nebo jej¡ pý¡pravu. StejnØ tak nen¡ pravda, §e by StB dala I. Dejmalovi ultim tum resp. mu Ÿ¡mkoli hrozila , pokud nepod  § dost o vystØhov n¡. Je pravda, §e mu i tentokr te vystØhov n¡ doporuŸovala.

         Po vìsleç¡ch vyj dýili nØkteý¡ posti§en¡ n zor, §e StB je rozhodnuto Ÿelit ChartØ 77 £toky proti m‚nØ zn mìm signat ý…m, a st¡h n¡m Ÿinnosti, kter  nen¡ vlastn¡ n pln¡ Charty 77. "Odýez vat okraje" byl ostatnØ term¡n, kter‚ho pouŸili sami policejn¡ £ýedn¡ci.

         Tato snaha , kter  nen¡ niŸ¡m novìm, se projevila i v obvinØn¡ signat ý… Charty 77 Michala Kobala, asi 25 let‚ho dØln¡ka, a Ivana ???, asi 22 let‚ho studenta, kteý¡ byli v £noru t.r. vzati do vazby, jsou trestnØ st¡h ni pro pobuýov n¡, neboœ £dajnØ rozçiýovali, resp. chtØli rozçiýovat cyklostilovanì text o £dajn‚ situaci v mocensk‚m centru. V t‚to souvislosti byli vyslìch ny i dcery signat ý… Charty 77 Dany a Jiý¡ho NØmcovìch Jana Hlavsov  a Pavla NØmcov . Proti samotn‚mu Jiý¡mu NØmcovi je vedeno st¡h n¡ pro tr. Ÿiny £toku na veýejn‚ho Ÿinitele a vìtr§nictv¡ , obvinØn¡ z vìtr§nictv¡ je obl¡benìm prostýedkem proti zast nc…m lidskìch pr v. J. NØmec, kterì je na svobodØ, byl sezn men s vìsledky vyçetýov n¡ a oŸek v  , §e prokur tor pod  soudu §alobu. Pokud je mi zn mo, jsou k dneçn¡mu dni ve vazbØ signat ýi Charty 77 Ivan Jirous, Robert Merganz, Jaroslav Dvoý k, Ota Bokroç (dezerce), V clav Havel, Jaroslav Kukal, Pavel Landovskì, Michal Kobal a Ivan Maå sek. Ve vìkonu trestu odnØt¡ svobody jsou signat ýi Charty 77 Jiý¡ Lederer, Aleç Býezina a Viktor Groh. Pokud jde o vØznØn‚ nesignat ýe Charty 77 , jsou v souvislosti s Chartou 77 pý¡pady Oty Ornesta, Vladim¡ra Laçt…vky, Aleçe Mach Ÿka, Frantiçka Pitora, Aleny Kl¡mov‚, Miloslava ¬ern‚ho (vçichni ve vìkonu trestu odnØt¡ svobody a to s vyj¡mkou Kl¡mov‚ a Ornesta, na 3 nebo 3 a p…l roku) a Miloslava Lojka, kterì je ve vazbØ. Pozornosti a solidarity zasluhuje ovçem cel  ýada dalç¡ch pý¡pad….

         Nad le trv  policejn¡ dozor pýed byty Frant. Kriegla (j¡§ v¡ce ne§ rok!), Ladislava Hejd nka, a pravdØpodobnØ i mìm bytem.

 

l. býezna 1978 Petr Uhl