SdØlen¡ Ÿ. 8O (ZmØny a doplåky souhrnn‚ho sdØlen¡ Ÿ. 63)

 

 

         V souhrnn‚m sdØlen¡ Ÿ. 63 jsme uvedli z kladn¡ informace o pý¡padech, kter‚ sledujeme. Za posledn¡ dva mØs¡ce doçlo k tØmto zmØn m:

 

         Podm¡nky vØznØn¡ Miloslava ¬ern‚ho v NVé MS M¡rov se vìraznØ zlepçily. Miloslavu ¬ern‚mu je poskytov na potýebn  l‚kaýk  p‚Ÿe a nen¡ ji§ çikanov n pro £dajn‚ neplnØn¡ pracovn¡ vìkonov‚ normy. Je to vìsledek çirok‚ solidarity v n rodn¡m i mezin rodn¡m mØý¡tku. Tato skuteŸnost se potvrzuje i v jinìch pý¡padech. Intervence ve prospØch vezå… , dopisy a bal¡Ÿky se zahraniŸ¡ maj¡ pozitivn¡ vliv na podm¡nky, v nich§ vØzni §ij¡. Zdravotn¡ stav Miloslava ¬ern‚ho byl koncem roku 1978 u§ natolik v §nì, §e nelze vylouŸit n zor, §e tato solidarita mu zachr nila §ivot. VONS u t‚to pý¡le§itosti zaznamen v , §e na solid rn¡ch akc¡ch s Miloslavem ¬ernìm, dØln¡kem z Liberce, se pod¡leli pýedevç¡m libereŸt¡ obŸan‚ - vØtçinou mlad¡ dØln¡ci d le Charta 77, Amnesty International a dalç¡ instituce a jednotlivci.

         Odliçnì je osud Jiý¡ho Lederera (nar. 15.7.1922 - ve sdØlen¡ Ÿ. 63 bylo chybnØ uvedeno 1921), kde se vìsledky skuteŸnØ mohutn‚ mezin rodn¡ kampanØ dosud neprojevily. Podle jeho posledn¡ho dopisu z 25.2.1979 trp¡ ji§ mØs¡c vleklou chýipkou, ale vØzeåskì l‚kaý ho neuznal pr ce neschopnìm. I v tomto stavu mus¡ dennØ nastupovat do pr ce a plnit pýedepsanou vìkonovou normu, co§ mu Ÿin¡ velk‚ pot¡§e, neboœ trp¡ souŸasnØ nespavost¡. C¡t¡ se ji§ velmi vyŸerp n, neust le hubne, na v ze ztratil za dobu vØznØn¡ ji§ t‚mØý 10 kg (tØlesn  v ha klesla pod 60 kg). Nebyl mu vyd n l‚k Muthesa, kterì mu byl pod v n proti chronickìm §aludeŸn¡m pot¡§¡m, aŸkoliv man§elka tento l‚k vŸas odeslala (m  potvrzen¡ poçty). Rovnا mu nebyly pýed ny týi posledn¡ dopisy z domova. Z jeho sdØlen¡ vyplìv  , §e mu byl ulo§en trest odnØt¡ pr va pýijmout bal¡Ÿek ve v ze dvou kilogram…, kterì jinak sm¡ obdr§et jednou za p…l roku, z kaz se tìk  bal¡Ÿku kterì by jinak obdr§el v Ÿervnu 1979, dalç¡ bal¡Ÿek obdr§¡ nejdý¡ve v prosinci 1979. Zdravotn¡ stav Jiý¡ho Lederera pýi zostýenìch podm¡nk ch vìkonu trestu vyvol v  velk‚ obavy a nen¡ vylouŸeno, §e t¡m m  bìt jeçtØ zes¡len n tlak na jeho psychiku. Jiý¡ Lederer je vØznØn v NVé MS Ostrava.

         Posledn¡ ze tý¡ politickìch vØzå…, na jejich§ v §nì zdravotn¡ stav pouk zala Charta 77 dopisem Mezin rodn¡mu Ÿerven‚mu ký¡§i z 1.10.1978 , byl Jan æimsa, kterì byl 30.1.1979 propuçtØn z NVé MS Plzeå - Bory a to po vykon n¡ cel‚ho trestu v trv n¡ osmi mØs¡c….

         Jaroslav æabata byl pravomocnØ odsouzen k dev¡ti mØs¡c…m nepodm¡nØnØ. jak jsme ji§ konstatovali, zm¡rnØn¡ pr vn¡ kvalifikace jeho £dajn‚ho trestn‚ho Ÿinu, vìçe trestu i n hl‚ zlepçen¡ l‚kaýsk‚ p‚Ÿe koncem roku 1978 pova§ujeme za vìsledek rozs hl‚ mezin rodn¡ kampanØ. M¡sto vØznØn¡ Jaroslava æabaty po odvolac¡m ý¡zen¡ nen¡ dosud zn mo.

         Po vykon n¡ cel‚ho trestu v trv n¡ jednoho roku byl zaŸ tkem £nora tr. propuçtØn z NVé Plzeå - Bory Michal Kobal, ve smyslu rozsudku byl pýevezen do psychiatrick‚ l‚Ÿebny v Kosmonosech, okr. Mlad  Boleslav (pavilon 16 A). Ve vìkonu trestu mu byly doruŸov ny i vìrazy solidarity ze zahraniŸ¡.

         Rozsudek nad Petrem Cibulkou (dva roky) , Liborem Chloupkem (2O mØs¡c…) a Petrem Posp¡chalem (11 mØs¡c…) je pravomocnì, Petr Cibulka je znovu trestnØ st¡h n za vìrok, kterì mØl vyslovit v soudn¡ s¡ni. Vçichni jsou nyn¡ vØznØni v NVé MS Plzeå - Bory.

         Tak‚ rozsudek nad Frantiçkem Hrabalem a Jiý¡m Volfem- ka§dì byl odsouzen ke týem let…m - nabyl pr vn¡ moci. Oba byli, jak jsme ji§ ozn mili, odsouzeni za trestnì Ÿin podvracen¡ republiky, VONS sleduje kromØ nich jen týi dalç¡ pý¡pady, kdy doçlo k odsouzen¡ za tento trestnì Ÿin: Jiý¡ Lederer, Aleç Mach Ÿek, Vladim¡r Laçt…vka, d le sleduje týi pý¡pady odsouzen¡ za pý¡pravu k tomuto trestn‚mu Ÿinu: Jaroslav Dvoý k, Bedýich Raçka a V clav Novotnì.

         Pravomocnìm se stal i rozsudek nad Zdeåkem Ka眠kem: deset mØs¡c… nepodm¡nØnØ.

         Tak‚ rozsudek nad Ÿtyými odsouzenìmi za trestnì Ÿin kýiv‚ vìpovØdi jeho§ se mØli dopustit jako svØdci v trestn¡ vØci proti Jiý¡mu Chmelovi, je pravomocnì. Josef Klier a Petr Ouda j¡m byli odsouzeni ka§dì ke dvØma let…m odnØt¡ svobody, Josef Hegr k osmn cti mØs¡c…m a Ivana Holotov  ke Ÿtrn cti mØs¡c…m. Vçechny tresty jsou nepodm¡nØn‚.

         M¡sta vØznØn¡ F . Hrabala,J. Volfa, Z. Ka眠ka, J. Kliera, P. Oudy , J. Hegra a I. Holotov‚ nejsou dosud zn ma.

         ¬len VONS, pater V clav Malì, nar. 1950, do konce ledna 1979 kaplan u sv. BartolomØje v Plzni, byl posti§en tzv. odnØt¡m st tn¡ho souhlasu k vìkonu duchovensk‚ funkce, v t‚to souvislosti oznamujeme zmØnu jeho adresy: V clav Malì bydl¡ nyn¡ nad pomn¡kem 2, Praha 5.

         ¬leny VONS jsou rovnا dr. ing. Jakub Trojan, MØlnick  44, Neratovice, okr. MØln¡k a ing. Jan Litomiskì, 394 05 Vyskytn  2, okr. Pelhýimov. (Seznam ostatn¡ch Ÿlen… VONS a jejich adresy viz. sdØlen¡ Ÿ. 63).

 

 

6. býezna 1979 Vìbor na obranu nespravedlivØ st¡hanìch