SdØlen¡ Ÿ. 93 (Razie proti neofici ln¡ kultuýe)

 

         Dne 30. býezna 1979 veŸer provedly org ny St tn¡ a Veýejn‚ bezpeŸnosti razii v bytØ Pavla Brunhofera v N plavn¡ ulici Ÿ. 9 v Praze 2, kde prob¡hala vernis § soukrom‚ vìstavy. V¡ce ne§ deset uniformovanìch a neuniformovanìch policist… vtrhlo bez jak‚hokoli opr vnØn¡ a z konn‚ho d…vodu do bytu v £myslu vykonat tam n sil¡, Ÿ¡m§ flagrantnØ poruçili domovn¡ svobodu chr nØnou £stavou a dopustili se cel‚ ýady trestnìch Ÿin… vŸetnØ poruçov n¡ domovn¡ svobody a omezov n¡ osobn¡ svobody. Bez jak‚hokoli opr vnØn¡ a v rozporu s trestn¡m ý dem nutili pod pohr…§kou £jmy pý¡tomn‚ n vstØvn¡ky k osobn¡m prohl¡dk m a pýitom se zmocnili ý dy pýedmØt… a p¡semnost¡. Pýedvedli osmn ct osob, çetn ct z nich z…st v  24 hodin po razii nad le vØznØno. Jejich jm‚na jako§ i popis ud lost¡ veŸera, kterì napsala Ÿlenka naçeho vìboru Dana NØmcov , vyd v me v pý¡loze.

         Razie byla pýedem pl novanou akc¡ proti nez visl‚ kultuýe. Vìbor mØsta to byla dosud nejrazatnØjç¡ akce tohoto druhu. Toto sdØlen¡ s pý¡lohou pos¡l me souŸasnØ hlavn¡mu vojensk‚mu prokur torovi JUDr. Zbyåku Kiesewetterovi jako ozn men¡ o trestnìch Ÿinech pý¡sluçn¡k… SNB.

 

31. býezna 1979 - 19.00 hodin Vìbor na obranu nespravedlivØ

st¡hanìch

 

Pý¡loha: Zpr va Dany NØmcov‚

 

         Dne 30. býezna 1979 po 17. hodinØ prob¡hala v bytØ Pavla Brunhofera v Praze 2, N plavn¡ 9 vernis § soukrom‚ vìstavy z vØsnìch obraz… a kreseb Eugena Brikeia. Byt Pavla Brunhofera sest v  z jedn‚ obytn‚ m¡stnosti a p…dn¡ prostory pou§¡van‚ jako ateli‚r. Tento soukromì prostor ji§ nØkolikr t poskytl pý¡le§itost vìtvarn¡k…m a z jemc…m k vz jemn‚mu setk n¡ v oblasti neofici ln¡ kultury. Pýed nØkolika mØs¡ci byl Pavel Brunhofer pracovn¡ky BezpeŸnosti zastraçov n, aby tyto soukrom‚ vìstavy nepoý dal, nebo bude proti nØmu zakroŸeno. Tento z krok nem  oporu v z konØ, pýesto vçak byl vŸera proveden.

         Vernis § Eugena Brikeia byla navçt¡vena mimoý dnØ velkìm poŸtem jeho pý tel - pýibli§nØ kolem sta lid¡.

         Eugen Brikcius zahajoval sv‚ veýejn‚ p…soben¡ v oblasti vìtvarn‚ kultury na rozhran¡ 60. a 70. let svìmi happeningy. Jeden z nich se stal pýedmØtem trestn¡ho ý¡zen¡. Po znaleckìch posudc¡ch teoretik… umØn¡ bylo tehdy trestn¡ st¡h n¡ zastaveno. Pýi jin‚ takov‚ pý¡le§itosti byl E. Brikcius pokutov n. Tak‚ tentokr t soukrom  vìstava obraz… bez z mØru autora pýerostla v happening . Po £vodn¡m slovu zahajuj¡c¡ho ýeŸn¡ka Jiý¡ho Dan¡Ÿka uvedl latinsky Eugen Brikcius s m sebe - k poloze jeho humoru patý¡, §e je jeden z m la latin¡k…, schopnìch u§¡vat latiny jako §iv‚ho jazyka. Tak‚ svou poezi¡ p¡çe vìhradnØ latinsky - nØkolik jeho latinskìch b sn¡ pýi t‚to pý¡le§itosti pýednesl Andrej StankoviŸ. Pak prob¡hala sc‚nka z anglicko-latinsk‚ho "mìdlov‚ho muzik lu Hollo Fellow - Ave Clave". ZpØv ky byli Jiý¡ NØmec a VØra Jirousov . Hudebn¡ doprovod na klasick‚ n stroje poskytli nØkteý¡ Ÿlenov‚ hudebn¡ skupiny Plastic People - Vratislav Brabenec, Josef Jan¡Ÿek, Jiý¡ Kabeç, Jan Brabec, dirigentem byl Milan Hlavsa. Do atmosf‚ry tohoto humoru zas hl hlas Ÿeskoslovensk‚ho "re ln‚ho socialismu", toti§ policejn¡ vìzva k okam§it‚mu ukonŸen¡ "shrom §dØn¡".

         Do bytu vnikli bez jak‚hokoliv povolen¡ uniformovan¡ i civiln¡ pracovn¡ci BezpeŸnosti. Vçechny pý¡tomn‚ nahnali z p…dn¡ prostory do obytn‚ Ÿ sti bytu, kde nebylo k hnut¡. Pak zaŸali jednotlivØ propouçtØt nejprve matky s malìmi dØtmi, po nich §eny. Z mu§… byli zpØt na p…du vyŸlenØni ti, kteý¡ byli pozdØji zajiçtØni. Vçechny osoby byly zapisov ny a prohled v ny. DvØ §eny Marie Benetkov , kter  je v sedm‚m mØs¡ci tØhotenstv¡, a Mark‚ta NØmcov , byly zajiçtØny, proto§e odm¡tly uk zat obsah taçek bez p¡semn‚ho povolen¡ k osobn¡ prohl¡dce.

         Celou akci vedl kapit n Felix Daniç, proslulì svìmi z kroky mezi rockovou ml de§¡. Uniformovan¡ pý¡sluçn¡ci mØli s sebou dokonce slu§ebn¡ho psa.

         V pr…bØhu nez konnìch osobn¡ch prohl¡dek byla bez jak‚hokoli potvrzen¡ odåata ýada pýedmØt… jako napý.: jedna kazeta s nahr vkou pr…bØhu vernis §e, dvØ kazety s nahr vkou Paçij¡ od skupiny Plastic People, týi kotouŸe magnetofonovìch p sk…, filmy, strojopisy, nØjak‚ materi ly Charty 77, dokonce osobn¡ z pisn¡k s pozn mkami a adresami. Katalogy vìstavy byly odn¡m ny vçem a oznaŸov ny jako "let ky". Pot‚ co byla Ÿ st osob propuçtØna a v bytØ bylo mo§n‚ se pohybovat, nat Ÿen¡ pý¡sluçn¡ci BezpeŸnosti film, zejm‚na v p…dn¡m prostoru, kde filmovali obrazy a mu§e , urŸen‚ k zajiçtØn¡.

         Policejn¡ akce v bytØ byla ukonŸena asi ve 20.30 hod. zajiçtØn¡m majitele bytu. Byt byl £ýednØ zapeŸetØn. Lid‚, kteý¡ pozorovali pr…bØh akce na chodn¡ku, byli nØkolikr t rozh nØni. Ze zajiçtØnìch mu§… se po vìslechu vr til pouze Frantiçek P nek. Celì z krok byl peŸlivØ pýipraven . Byly kladeny pýibli§nØ tyto pýedem pýipraven‚ ot zky: Kdo v s pozval na "sraz"? Kdo je majitelem bytu? K Ÿemu mØl "sraz" slou§it? Co je v m zn mo o pý¡pravØ a kdo se na n¡ pod¡lel? Co je v m zn mo o pl novan‚m nat Ÿen¡ filmu? Kter‚ z pý¡tomnìch osob zn te a jak byste je charakterizoval? ¬¡ byly obrazy a co o nich m…§ete vypovØdØt? Co v¡te o muzik lu? Pod valy se alkoholick‚ n poje nebo obŸerstven¡? Vyb¡ralo se vstupn‚? Do 31.3.1979 do dopoledn¡ch hodin se nevr tily tyto osoby: Milan Hlavsa, Petr Rezek, Jiý¡ Kabeç, Josef Jan¡Ÿek, Pavel Brunhofer, a d le signat ýi Charty 77 Mark‚ta NØmcov , Vratislav Brabenec, Petr Kabeç, Karel Soukup, Pavel Zaj¡Ÿek, Jaroslav Kukal, Andrej StankoviŸ, Eugen Brikeius, Jiý¡ Dan¡Ÿek, Tom ç Petýivì a Jiý¡ NØmec, Ÿlen Vìboru na obranu nespravedlivØ st¡hanìch.

         Celì nez konnì z krok proti Pavlu Brunhoferovi, Eugenu Brikeiovi a dalç¡m jejich pý tel…m a host…m je nejhrubç¡ hrozbou neofici ln¡ kultuýe. Pro ýadu pý¡tomnìch osob byl tento zp…sob z kroku novou a çokuj¡c¡ zkuçenost¡. Vìstavy se z£Ÿastnila ýada kulturn¡ch pracovn¡k…, kteý¡ znali tyto zp…soby pouze z doslechu.