V £terì 29. kvØtna probØhly domovn¡ prohl¡dky u t‚mØý vçech Ÿlen… Vìboru na obranu nespravedlivØ st¡hanìch. Pýin ç¡me podrobnØjç¡ zpr vu o jedn‚ z nich.

 

V £terì 29. kvØtna 1979 kr tce po 7 hodinØ rann¡ zastavila pýed naç¡ chalupou v DoubraviŸce Ÿ. 29 okr. Mlad  Boleslav, týi osobn¡ auta s dev¡ti osobami. Bylo to sedm mu§… v civilu, jeden uniformovanì pý¡sluçn¡k a jedna §ena. Na m…j dotaz se dva z pý¡sluçn¡k…, zýejmØ vedouc¡, pýedstavili jako majoýi Svoboda a Janskì. Pýedlo§ili mi pý¡kaz k domovn¡ prohl¡dce v naçem pra§sk‚m bytØ i na chalupØ s t¡mto od…vodnØn¡m: " Vyçetýovatelem SV StB je vedeno trestn¡ st¡h n¡ ve vØci pý¡pravy k trestn‚mu Ÿinu podvracen¡ republiky podle õõ 7/l , 98/1 tr. z kona, neboœ zjiçtØn‚ skuteŸnosti nasvØdŸuj¡ tomu, §e jsou vyhotovov ny a rozçiýov ny ve velk‚m mno§stv¡ p¡semnosti smØýuj¡c¡ k podrìv n¡ d…vØry obyvatel ¬SSR ve st tn¡ org ny a vyvol n¡ nepý telsk‚ n lady proti socialistick‚mu spoleŸensk‚mu a st tn¡mu zý¡zen¡. Proto§e je d…vodn‚ podezýen¡, §e v bytØ Elzbiety Ledererov‚ se budou nach zet tyto p¡semnosti i prostýedky slou§¡c¡ k jejich rozmno§ov n¡, bylo rozhodnuto, jak se zhora stalo." Podeps n: "Vyçetýovatel StB ppl. Jaroslav Murdych."

         Po prohl¡dce v chalupØ, kter  trvala asi pØt hodin, odvezli pý¡sluçn¡ci mne i mou dceru Moniku do naçeho pra§sk‚ho bytu, kde pokraŸovala domovn¡ prohl¡dka a§ skoro do l8 hodin. Byla to prohl¡dka velice podrobn . Vçichni pý¡sluçn¡ci pou§¡vali b¡l‚ rukavice a nahr vali si na magnetofon vçechny naçe projevy. Zaj¡maly je pýedevç¡m materi ly z Vìboru na obranu nespravedlivØ st¡hanìch a v…bec veçker‚ p¡semnosti od r. l977. Materi ly z roku 1968 je nezaj¡maly, rovnا o materi lech Charty 77 prohlaçovali, §e "charta je trapn  z le§itost", §e " je to u§ d vno pas‚" apod. Kdy§ zabavovali dopisy Amnesty International, poznamenali, §e je to organizace, kter  se zast v  krimin ln¡ch §ivl…, kteý¡ se zpolitizovali, aby zakryli sv‚ krimin ln¡ pýestupky. O n s vçech, kteý¡ se jakìmkoli zp…sobem vyslovujeme proti bezpr v¡, prohl sili, §e jsme "proti svØtov‚mu m¡ru". Pýi domovn¡ prohl¡dce byly zabaveny:

- Ÿesk‚ i cizojazyŸn‚ knihy, zvl çtØ polsk‚, kter‚ vyçly v cizinØ,

- kn¡§ky z Petlice

- strojopisn‚ materi ly, zvl çtØ sdØlen¡ Vìboru na obranu nespravedlivØ st¡hanìch,

- veçker  soukrom  korespondence, a to nejen dopisy z ciziny, ale i dopisy zcela soukrom‚ho r zu, napý. napsanì, ale dosud neodeslanì dopis m‚ matce do Polska,

- ofici ln¡ ozn men¡ çvìcarsk‚ vl dy o udØlen¡ asylu pro celou naçi rodinu v pý¡padØ , §e bychom o to po§ dali, co§ bylo komentov no: "Vida çvìcarsk  policie s n mi spolupracuje".

- veçker‚ di ýe s adresami a telefonn¡mi Ÿ¡sly, star‚ kalend ýe,

- nØkolik tuzexovìch bon…, kter‚ vzali z m‚ kabelky, a bankovn¡ potvrzen¡ o pý¡jmu,

- ciz¡ pen¡ze od pý¡buznìch, kter‚ jsem mØla pýipraven‚ k vìmØnØ,

- 2 psac¡ stroje - Ÿeskì a polskì- kter‚ mi odvezli a§ po m‚m vìslechu ve stýedu 30.5.

         Proti zabaven¡ psac¡ch stroj…, penØz a p¡semnost¡ zcela soukrom‚ho r zu jsem protestovala, bylo to vçak bezvìsledn‚.

         Pýi domovn¡ prohl¡dce mi pýedal jeden z pý¡sluçn¡k… pozv n¡ k vìslechu do RuzynØ na pý¡çt¡ den ve 13 hodin. Pýitom naznaŸoval, §e bych se taky nemusela vr tit, to prì bude z le§et na tom, "jak n m to p…jde".

         Vìslech v Ruzyni dne 30. kvØtna trval od 13 do 17.15 hodin. Vedl jej major Miroslav Svoboda. Vyslìch na jsem byla jako svØdek, zat¡m jen proti vØci", jak jsem byla pouŸena, tedy zýejmØ proti Ÿinnosti Vìboru na obranu nespravedlivØ st¡hanìch. Kladli mi ot zky typu:Jak jste se o tom Vìboru dozvØdØla? Kdo v s k tomu pýemluvil? Kde se konaly sch…zky? Kdo je pýedseda? Kdo sestavoval materi ly? Kdo je rozepisoval? Kdo v m ty materi ly d val? apod. OdpovØdØla jsem , §e jsem se Ÿlenkou Vìboru stala zcela o sv‚ v…li, proto§e nesn ç¡m nespravedlnost a mysl¡m si, §e by si lid‚ mØli navz jem pom hat, a pak §e k tomu m m i osobn¡ d…vody, neboœ jedn¡m z nespravedlivØ vØznØnìch je i m…j mu§. Na ostatn¡ ot zky jsem neodpov¡dala. Mluvili jsme tak‚ o m‚m mu§i Jiý¡m Ledererovi, vØznØn‚m ji§ týet¡ rok pro sv‚ pýesvØdŸen¡. Projevila jsem starost o jeho zdravotn¡ stav. Dostala jsem odpovØÔ: "Oni se v OstravØ staraj¡. Co mysl¡te, pýece nepýipust¡, aby jim tak nØkdo sk pnul".

         Mnohokr t bØhem domovn¡ prohl¡dky i druhì den pýi vìslechu jsem musela vyslechnout pozn mky: Nechte toho tady. Rad¡m v m dobýe, m te tu takov‚ starosti , o d¡tØ i o nemocn‚ho mu§e, i kdy§ to s jeho zdrav¡m samozýejmØ pýeh n¡te, a teÔ jeçtØ tohle vçecko, nechte toho tady a odejdØte pryŸ, j  v m sice do toho nechci mluvit, ale.. a tak podobnØ.

         Kdy§ mØ propuçtØli, podotkli , §e tak Ÿin¡ pouze s ohledem na d¡tØ, §e jinak by si mØ tam nechali stejnØ jako ty dalç¡, tedy Ÿleny VONS. Musela jsem udat, kde se budu zdr§ovat, abych mohla kdykoli bìt zase pozv na k vìslechu.

         Tyto akce naç¡ StB jsou drastick‚ pýedevç¡m o ohledem na naçi dev¡tiletou dceru Moniku, kterou tyto z §itky opakovanØ traumatizuj¡. KromØ strachu o matku to pro ni v§dy znamen  naprost‚ vykolejen¡ z bاn‚ho denn¡ho rytmu, pýeruçen¡ çkoln¡ doch zky a nepravidelnou §ivotospr vu. (tak napý. dne 29.5. jsme s Monikou sn¡daly a§ v 10 hodin, a i to n m bylo povoleno a§ na m‚ opakovan‚ § dosti. Za celì den mØla Monika kromØ rann¡ho Ÿaje a necel‚ho rohl¡ku, byla tak rozruçen , §e nemohla j¡st - pouze ml‚ko s rohl¡ky, pýi jejich§ n kupu odpoledne v Praze mØ pý¡sluçn¡ci doprov zeli). Pýi domovn¡ prohl¡dce v DoubraviŸce dovolili na m‚ nal‚h n¡ Monice j¡t pýed d…m, ale pouze v doprovodu pý¡sluçnice, kter  j¡ pak venku prohled vala kapsiŸky u çat…. V Praze musela Monika cel‚ odpoledne tr vit ve sv‚m pokoji, teprve po mìch opakovanìch protestech j¡ dovolili, aby se çla ven probØhnout.

         Z toho vçeho usuzuji, §e jde o akce vedenou proti Vìboru na obranu nespravedlivØ st¡hanìch a o souŸ st n tlakov‚ akce v…Ÿi m‚mu mu§i, kter‚ho se zýejmØ t¡mto zp…sobem sna§¡ donutit k jedn n¡ , kter‚ je v rozporu s jeho pýesvØdŸen¡m.

         /Zpracov no volnØ podle sdØlen¡ Elzbiety Ledererov‚ dne 30.5.1979).