Milì pane Rob. L. Bernsteine,

         s opravdovìm potØçen¡m jsme pýijali Vaçe informace o zý¡zen¡ a c¡lech obŸansk‚ skupiny Helsinki Watch ze Spojenìch st t… a v¡t me V ç n vrh pravideln‚ spolupr ce. Naprosto s V mi souhlas¡me, v tom, §e "individu ln¡ pr va jsou pý¡liç d…le§it , ne§ abychom je ponechali v p‚Ÿi samotnìch vl d". Jsme pýesvØdŸen¡, §e takov  mezin rodn¡ spolupr ce nevl dn¡ch organizac¡ a obŸanskìch skupin, kter‚ sleduj¡ plnØn¡, eventuelnØ poruçov n¡ jak helsinsk‚ho Z vØreŸn‚ho aktu, tak obou Mezin rodn¡ch pakt… o lidskìch pr vech, je ve vçech signat ýskìch zem¡ch nezbytn . Za krajnØ vìznamnou pova§ujeme paraleln¡ aktivitu tohoto druhu v zem¡ch s r…znìmi politickìmi syst‚my a rozd¡lnou spoleŸenskou strukturou.

         Naçe situace je znaŸnØ odliçn  od Vaç¡, jak to jistØ ch pete. V¡m, §e prezident Spojenìch st t… uv¡tal vytvoýen¡ Vaç¡ obŸansk‚ skupiny, a z Vaçeho memoranda jsme se dozvØdØli o vìznamn‚ materi ln¡ podpoýe Vaç¡ Ÿinnosti. Naproti tomu jsme my nedos hli § dn‚ jin‚ ofici ln¡ odpovØdi na svou Ÿinnost ne§ policejn¡. V souŸasn‚ chv¡li bylo zatŸeno deset signat ý… Charty 77 , mezi nimi dva aktivn¡ mluvŸ¡ - dr. V clav Benda a Jiý¡ Dienstbier a jeden bìvalì mluvŸ¡ - V clav Havel - pr vØ proto, §e sledovali a veýejnØ informovali o poruçov n¡ naçich vlastn¡ch Ÿeskoslovenskìch z kon….

         Jsme nicm‚nØ pýesvØdŸeni, §e Ÿinnost r…znìch nez vislìch obŸanskìch skupin, informuj¡c¡ch o poruçov n¡ lidskìch a obŸanskìch pr v, Mezin rodn¡ch pakt…, jako§ i Z vØreŸn‚ho aktu z Helsink, je u§iteŸn  nejenom pro posluçn‚ zemØ samotn‚, ale pr vØ pro mezin rodn¡ soulad, bezpeŸnost a m¡r.

         Proto jsme pýipraveni spolupracovat s Vaç¡ obŸanskou skupinou ev. vìborem, stejnØ tak jako se vçemi jinìmi obŸanskìmi skupinami v zem¡ch, kter‚ £mluvu podepsaly. V dohledn‚ dobØ V m poçleme sv‚ n vrhy o tom, jak spolupracovat.

 

         UpýimnØ Vaçi

 

dr. Jiý¡ H jek Zdena Tominov  dr.Ladislav Hejd nek

                mluvŸ¡ Charty 77

 

Praha 25. Ÿervna 1979

 

Pozn mka

         ObŸansk  skupina HELSINKI WATCH byla zalo§ena v £noru tohoto roku: byl vytvoýen vìbor, kterì m  (podle pýilo§en‚ho seznamu) 46 Ÿlen…, z nich§ deset tvoý¡ u§ç¡ ýadu ýeditel…. Vìkonnìm ýeditelem je David Fishlaw. U n s nejzn mnØjç¡m z Ÿlen… vìboru budou jistØ spisovatel Arthur Miller a vedouc¡ delegace Spojenìch st t… v BØlehradØ Arthur Goldberg, mezi ostatn¡mi je ýada pr vn¡k…, univerzitn¡ch uŸitel… a funkcion ý…, vØdc…, spisovatel…, novin ý… , mana§‚r… atd. V druh‚ pý¡loze k dopisu, v memorandu, Ÿteme, §e mezi 50 Ÿleny vìboru jsou prominentn¡ AmeriŸan‚ z okruh… podnik n¡, pr va, vØdeckìch a univerzitn¡ch spoleŸnost¡, z ýad spisovatel…, vydavatel…, odborov‚ho hnut¡ a pýedn¡ch organizac¡ pro obŸansk  pr va, a §e Ÿasem se skupina bude zvØtçovat. Fordova nadace podpoýila pr ci vìboru darem Ÿtyý set tis¡c dolar… pro prvn¡ dva roky (prakticky do pý¡çt¡ konference signat ýskìch zem¡, kter  se bude konat v listopadu 1980 v Madridu). Pýed nØjakìm Ÿasem pýinesly sdØlovac¡ prostýedky zpr vu, §e skupina HELSINKI WATCH navrhla poý d n¡ konference nez vislìch skupin pro sledov n¡, jak jsou plnØny helsinsk‚ z vazky, paralelnØ s madridskou konferenc¡ vl dn¡ch delegac¡. V memorandu je citov n Goldberg…v vìrok z BØlehradu, §e "Spojen‚ st ty pohl¡§ely na plnØn¡ z vazk… Z vØreŸn‚ho aktu jako na souŸ st postupn‚ho, ale ustaviŸnØ pokraŸuj¡c¡ho procesu pýeklenut¡ rozdØlen¡ mezi Vìchodem a Z padem."

                                          LvH