V §enì pane Janouchu,

         promiåte mi , §e se jako laik pouçt¡m do diskuse o tak odborn‚ ot zce, jako jsou jadern‚ elektr rny. S velkìm z jmem jsem si pýeŸetl V ç Ÿl nek v 7. Ÿ¡sle Informac¡ o ChartØ 77. Srovn v te v nØm çkodlivost jadernìch elektr ren s klasickìmi nebo s chemiŸkami To bohu§el nemohu posoudit, ale mysl¡m, §e ani vØhlasn¡ odborn¡ci se v tom neshodnou. Proto bych si dovolil diskutovat pouze o nØkolika Vaçich £vodn¡ch vØt ch.

         Pýi obhajobØ jadernìch elektr ren vych z¡te z tvrzen¡, §e energie rovn  se svoboda a nez vislost. Pokud z…st v te u toho, §e st t, doufaj¡c¡ ve svou nez vislost politickou, nesm¡ zanedbat svou nez vislost energetickou, souhlas¡m s V mi bez vìhrad.

         Energetickou nez vislost lze ale podle m‚ho n zoru dos hnout dvoj¡ cestou - buÔ takovou vìstavbou elektr ren, kter  by pýinejmenç¡m dr§ela krok se svØtovou çpiŸkou a vyu§¡vala m¡stn¡ zdroje, nebo sn¡§en¡m n rok… na n ç "pýepych". Zkusme si poctivØ odpovØdØt na ot zku, kolik energie je skuteŸnØ vØnov no na obhajov n¡ naç¡ nez vislosti, nebo kolik je j¡ k tomu v…bec týeba. Odhaduji, §e vØtçinu energie obØtujeme pýej¡§dØn¡ ve svìch automobilech a jejich vìrobØ, naçemu zpr…myslnØn‚mu zemØdØlstv¡ a stavebnictv¡, naç¡ televizn¡ kultuýe a tak d le a nikoliv prostýedk…m , slou§¡c¡m k h jen¡ naç¡ nez vislosti. A je dalç¡ ot zka, jestli i pro h jen¡ nez vislosti by se nedaly pou§¡t energeticky m‚nØ n roŸn‚ prostýedky, ne§ se pr vØ ve svØtØ nos¡.

         Nejsem nijak sbØhlì v dØjepise, mo§n , §e m m pý¡liç romantick‚ pýedstavy o ýeckìch obc¡ch, kter‚ uh jily svoji nez vislost vedle persk‚ ý¡çe, o S movØ ý¡çi, odol vaj¡c¡ Avar…m a Frank…m, o ¬ech ch v dobØ Pýemyslovc… a Lucemburk…, Jihoslovanech v obou v lk ch, Vietnamc¡ch v posledn¡ch desetilet¡ch. PoŸetnØ a pravdØpodobnØ i technologicky na tom byli ti vçichni h…ýe ne§ jejich mocnØjç¡ soused‚. Dalo by se jistØ uv‚st nejm‚nØ tolik pý¡pad…, kdy to tØm technicky a poŸetnØ slabç¡m nevyçlo. Ale jde mi o nØco jin‚ho, ne§ o statistiku - kdyby se to jen jednou tØm slabç¡m povedlo, st lo by to za zamyçlen¡.

         Znova tak stoj¡ za zamyçlen¡ okolnosti p du vysoce organizovan‚ho a technicky vyspØl‚ho ü¡ma pod n jezdem nØkolika set tis¡c Germ n…, neschopnost naçich stav… uh jit nez vislost sv‚ koruny v dobØ, kdy rudolfinsk‚ ¬echy si jistØ nemusely stاovat na chudobu a technickou zaostalost neschopnost prosadit se jako samostatnì st t po týi stalet¡ po B¡l‚ hoýe, pýesto§e Ÿesk  zemØ v r mci Rakouska hr ly prim co do pr…myslov‚ vìroby.

         Podobnìm pý¡kladem je rozpad mocnìch koloni ln¡ch ý¡ç¡ od vzniku Spojenìch st t… a§ do dneçka. Snad by n s to mohlo pouŸit o tom, §e technika a energie nejsou vçechno, §e jsou pouze ve slu§ebn¡m pomØru k nØŸemu podstatnØjç¡mu , odvaze n‚st sv‚ mØçce a sv‚ k…§e na trh.

         Proto si mysl¡m, nezlobte se, §e Vaçe z vØry n s odvracej¡ od podstaty vØci. Mysl¡m si, §e vzhledem k tomu, co k dobr‚mu §ivotu a nez visl‚mu st tu potýebujeme, bychom mohli naopak naçe tepeln‚ elektr rny postupnØ odstavovat a s jadernìmi v…bec nezaŸ¡nat. ¦e jejich provoz slou§¡ pýedevç¡m naçim k…§¡m a mØçc…m a nikoliv naç¡ nez vislosti. A §e n s dneçn¡ §ivotn¡ styl, do kter‚ho neoddØlitelnØ patý¡ i stupåov n¡ vìroby energie od h jen¡ naç¡ nez vislosti naopak odv d¡.

         Tuç¡m, §e by se dalo oponovat i Vaç¡ pýedstavØ zhorçov n¡ vnitrost tn¡ch pomØr… (omezov n¡ politickìch a obŸanskìch svobod) v pý¡m‚ z vislosti na ubìv n¡ energie, asi by se i tady naçly opaŸn‚ pý¡klady z dØjin i ze souŸasnosti.

         Odpusœte , §e jsem se tolik rozepsal, pokusil jsem se pouze poctivØ si odpovØdØt na ot zku, Ÿemu opravdu plat¡me a budeme platit niŸen¡m sv‚ho okol¡ vØtç¡ daå.

 

Ÿerven 1979 Pavel Roubal

                                       H jeck  7

                                       100 00 Praha 10