SdØlen¡ Ÿ. 130 (Pý¡pady policejn¡ represe)

 

 

         V posledn¡ch mØs¡c¡ch se naçe veýejnost opØtovnØ setk v  s pý¡pady pou§it¡ n sil¡ ze strany uniformovanìch i neuniformovanìch slo§ek BezpeŸnosti. Zaznamenali jsem ýadu pý¡pad…, kdy se policejn¡ org ny dopouçtØj¡ zjevn‚ho poruçen¡ z konnosti. St¡§nosti na takov‚ jedn n¡, adresovan‚ hlavn¡m vojensk‚mu prokur torovi Ÿi inspekci ministerstva vnitra jsou - ani§ by byla ý dnØ proçetýena jejich skutkov  podstata - pravidelnØ zam¡t ny jako bezpýedmØtn‚. Zveýejåujeme pý¡pady, kter‚ jsou n m z posledn¡ doby zn my.

         Na 1. srpna na osmou hodinu rann¡ byl k pod n¡ vysvØtlen¡ podle õ 19 z kona o SNB na OO VB pro Prahu 5, Sm¡chov, N dra§n¡ Ÿ. 56 pýedvol n signat ý Charty 77 , Pavel Zaj¡Ÿek. Vyçetýovatel, kterì Pavla Zaj¡Ÿka ji§ nØkolikr t vyslìchal, na nØm po§adoval, aby prok zal sv‚ alibi na dny 18. a§ 26. Ÿervence. V tØchto dnech mØlo toti§ £dajnØ doj¡t v Radot¡nØ (t.j. v m¡stØ jeho trval‚ho bydliçtØ) k zn silnØn¡ nezletil‚ d¡vky. Vzhledem k tomu, §e se Pavel Zaj¡Ÿek domn¡val, §e tato insinuance je formou n tlaku, kterì v…Ÿi nØmu ji§ delç¡ dobu BezpeŸnost uplatåuje pro jeho nekonformn¡ kulturn¡ aktivitu, vyu§¡val sv‚ho pr va odm¡tnout vìpovØÔ. Nav¡c nebyl vyslìch n jako obvinØnì ani jako podezýelì, a nevidØl tedy d…vod uv dØt nØjak‚ alibi. Po n sleduj¡c¡m osmihodinov‚m protipr vn¡m zadr§en¡ na chodbØ OO VB byl surovØ zb¡t a propuçtØn.

         Dne 15.8.1979 ve 14. hodin byl Leoç Adam¡ra (bytem Blato 1, p. Uhl¡ýsk‚ Janovice, okr. Kutn  Hora) s man§elkou a s týemi malìmi syny na koupaliçti v Uhl¡ýskìch Janovic¡ch. Kr tce pot‚ se tam dostavila motorizovan  hl¡dka VB a dotazovala se ho na jeho obŸanskì pr…kaz, kterì nØkolik dn¡ pýedt¡m ztratil. (Ztr tu ý dnØ ohl sil, a obŸanskì pr…kaz, byl v t‚ dobØ ji§ navr cen a ulo§en na MO VB). Byl vyzv n, aby s pý¡sluçn¡ky VB okam§itØ odjel na m¡stn¡ oddØlen¡ VB. Leoç Adam¡ra, proto§e nechtØl nechat zdravotnØ labiln¡ man§elku s dØtmi samotnou, navrhl, §e se na oddØlen¡ dostav¡ pozdØji. Nato ho jeden z pý¡sluçn¡k… udeýil dlan¡ do hlavy a zaŸal mu sp¡lat. L. Adam¡ra, çokov n, reagoval kýikem a £tØkem , pý¡sluçn¡ci VB jej pron sledovali po cel‚m koupaliçti, a posl‚ze odjeli s vìhru§kou, §e Leoç Adam¡ra bude zatŸen.

         4. z ý¡ 1979 asi v p…l dev t‚ r no zazvonili u bytu Petruçky æustrov‚, signat ýky Charty 77, Ÿlenky Vìboru na obranu nespravedlivØ st¡hanìch a matky Ÿtyý malìch dØt¡, dva pý¡sluçn¡ci St tn¡ bezpeŸnosti. Bez jak‚hokoli od…vodnØn¡ se j¡ dotazovali, zda je v bytØ pýitomen signat ý Charty 77 Vlastimil Týeçå k. Po odpovØdi, §e v bytØ pý¡tomen nen¡, se j¡ jeden z pý¡sluçn¡k… legitimoval a vz pØt¡ ji verb lnØ napadl vulg rn¡m zp…sobem - citujeme: "Ty svinØ, kdybys nebyla tØhotn , tak dostaneç do dr§ky."

         5. z ý¡ byl profesor ekonomick‚ historie z norsk‚ho Bergenu Thorolf Rafto zadr§en polici¡ kdy§ vych zel z kav rny "Belveder" v Praze 7. Pýi zadr§ov n¡ j¡m pý¡sluçn¡ci BezpeŸnosti surovØ smìkali. Profesor Rafto pýijel do naç¡ zemØ poŸ tkem z ý¡, aby se informoval o situaci vØdy a kultury v ¬eskoslovensku. BØhem sv‚ n vçtØvy se rozhodl pýedn‚st v r mci filosofick‚ho semin ýe dr. Julia Tomina pýedn çku "O smyslu minulosti". Je vystoupen¡ mØlo nav zat na slibnØ se rozv¡jej¡c¡ dosavadn¡ spolupr ci se zahraniŸn¡mi univerzitami. Pýedn çka byla zmaýena policejn¡ blok dou m¡sta kon n¡. Z £Ÿastn¡k… semin ýe byly po dobu dvou hodin zadr§eny Petra a Jana Hejd nkovy. Prof. Rafto byl po nØkolika hodin ch nez konn‚ho zadr§en¡ odvezen pý¡mo k vlaku do Berl¡na, j¡m§ chtØl p…vodnØ odcestovat. Jak sdØluje velvyslanec Norsk‚ho kr lovstv¡ pan Bjern Vidar Gabrielsen, Ÿs. ministerstvo zahraniŸn¡ch vØc¡ nebylo schopno do 6. z ý¡ veŸer vyjasnit okolnosti kolem pý¡padu prof . Rafto.

         Co se tìŸe policejn¡ho zadr§en¡ a psychiatrick‚ internace Tom çe Liçky, viz. sdØlen¡ Ÿ. 129.

 

V Praze 10.z ý¡ 1979 Vìbor na obranu nespravedlivØ                                        st¡hanìch