Sdělení č. 162

--------------

/zadržení člena VONS ing. Jana Litomiského/

 

V pátek dne 4.1.1980 ve 14 hod. odpoledne byl na svém pracovišti v JZD Horní Cerekev zadržen signatář Charty 77 a člen Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných ing. Jan Litomiský. V době od 16.30 do 21.30 byla provedena v jeho bytě ve Výskytné č. 2, okres Pelhřimov, domovní prohlídka. Příkaz k ní, vydaný náčelníkem OO VB Pelhřimov nadporučíkem Sochorem, byl doručen až dodatečně. Tvrdilo se v něm, že v domě ing. Litomiského se scházejí osoby mladší 18 let, které tam požívají alkoholické nápoje a nedovolené látky. Dále bylo v usnesení o domovní prohlídce vysloveno podezření, že "mladistvé osoby požívají drogy" a že "za přítomnosti mladistvých rozšiřují pornografie a jiné nevhodné tiskoviny". Tím by se měl Jan Litomiský dopustit trestného činu ohrožování mravní výchovy mládeže podle § 217, odst. 1 tr.z. /Místní policejní orgány mají ve své evidenci doklad o návštěvě pouze jediné mladistvé osoby, a to vzdálené příbuzné signatáře Charty 77 a Litomiského přítele ing. Tomáše Hradílka - šestnáctileté M. Hradílkové, získaný při kontrole občanských průkazů přímo v objektu dne 29.12.1979.

V době nočního klidu ve 22.45 hodin byl prohledán též automobil ing. Litomiského, přičemž mu byl bez náležitého zdůvodnění odebrán technický a řidičský průkaz. Průběh dvou prohlídek uvedená podezření ani v nejmenším neprokázal. Zato však byly jako obvykle v takovýchto případech zabavovány materiály Charty 77, dále např. zpráva příbuzných odsouzených o veřejném soudním přelíčení s šesti členy VONS konaném v říjnu 1979 v Praze, samizdatová filozofická a teologická literatura /J. Litomiský aktivně laicky působí v českobratrské církvi evangelické/, magnetofonové pásky s neoficiální hudební produkcí, adresář, telefonní seznam a dva psací stroje. O charakteru prohlídky svědčí některé výmluvné detaily. Mezi jiným byla například zabavena /v jednom exempláři/ pohádka od jednoho z členů VONS Václava Bendy /mluvčího Charty 77/ "O strašném boji mrňavců s obludou", kterou napsal pro svých pět malých dětí ve vězení a již shledal nezávadnou cenzor odboru vyšetřování StB v Praze-Ruzyni, tak i jeho kolega ze Sboru nápravné výchovy tamtéž. Rovněž byla zabavena secesní porcelánová dóza a talíř, majetek rodičů J.Litomiského s tím, že je podezření, že pochází ze sbírek státního zámku v Telči, a nedávno oficiálním nakladatelstvím vydaný nový ekumenický překlad Bible. Domovní prohlídku vykonali prap. Jeřábek, nadstrážm. Šanda, npor. Skořepa, por. Sedláček a tři neidentifikovaní zaměstnanci českobudějovické StB.

Po ukončení prohlídky byl ing. Litomiský převezen do Pelhřimova, kde byl zadržen nejprve do neděle 6.1.1980 odpoledne a pak se souhlasem prokurátora na dalších 48 hodin s odůvodněním, že v domě byl nalezen z novin vystřižený fotografický snímek prezidenta G.Husáka při novoročním projevu, doplněný kombinovanou technikou provedeným motivem z hracích karet, čímž údajně vzniklo podezření z trestného činu podle § 103 /hanobení představitele státu světové socialistické soustavy/. Přestože se žádné z uvedených podezření náležitě neprokázalo, byl vyhledavatelem prap. Jeřábkem vzneseno obvinění podle § 217, odst. 1 /ohrožování mravní výchovy mládeže/. prokurátor však důvody, které ho vedly k tomuto rozhodnutí, neuznal za dostačující a trestní stíhání nezahájil. Ing. Jan Litomiský byl potom 8.ledna po 96 hodinách zadržení propuštěn.

Postup orgánů SNB v tomto případě nelze hodnotit jinak než jako pokus o diskreditaci J.Litomiského za jeho podíl na nezávislých občanských iniciativách a o bagatelizaci přirozené autority, jíž požívá dokonce i mezi těmi občany ze svého okolí, kdož se na nich nepodílejí.

 

V Praze 14.1.1980

 

Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných

Československá liga pro lidská práva

člen Mezinárodní federace pro lidská práva