Sdělení č. 172
--------------
/Zadržení účastníků kurzů filozofie/
Dne 19.3.1980 zatím vyvrcholilo systematické tažení bezpečnostních orgánů proti soukromému vyučování filozofie brutálním zásahem v bytě Ivana Dejmala, Kamenická ulice č. 45, Praha 7 - Holešovice. Policie tam zadržela osm účastníků kurzu - údajně pro podezření z výtržnictví. Kdo se ve skutečnosti výtržnictví dopustil, vyplyne z dalšího líčení této události.
Ve středu 19.3.1980 večer se v bytě Dejmalových shromáždili mladí lidé, aby mohli vyslechnout přednášku doc.dr. Radima Palouše /bývalého profesora UK/ na téma: Konkrétní fenomenologie smyslu. Tiché shromáždění asi 27 lidí bylo krátce po 20. hodině náhle přerušeno vpádem asi 10 uniformovaných příslušníků VB a čtyř civilních osob /patrně StB/, kteří násilím vylomili dveře bytu, když předtím majitelka bytu Kateřina Dejmalová ve smyslu § 30 zák. 40 o SNB žádala, aby se vykázali příslušným souhlasem prokurátora ke vstupu do soukromého bytu. Civilní příslušníci /jeden se na žádost představil jako poručík Novák/ nařídil, aby byla zjištěna totožnost přítomných. Na místě pak pro šest z nich vypsali předvolánky na "ihned" a odvedli: Terezu Kohoutovou, doc.dr. Radima Palouše, Miloše Rejchrta /mluvčí Charty 77/, Jana Rumla, Jiřího Středu a ing. Karla Šlinga. Bez jakékoliv předvolánky byli zadrženi Ivan Dejmal a dr. Julius Tomin. Julius Tomin, který odmítl odejít dobrovolně, byl násilím odtažen za nohy bez náležitého oblečení z bytu a smýkán po schodech z druhého patra až do připraveného vozu VB, což viděli náhodní svědkové z řad nájemníků domu. Velký úsek kamenické ulice od třídy Obránců míru až k domu č. 45 byl obsazen příslušníky VB v uniformách i v civilu a byl tam též větší počet služebních vozů, kterými byli zadržení odvezeni do komplexu budov mezi Bartolomějskou a Konviktskou ulicí v Praze 1. Po výsleších byli umístěni v celách předběžného zadržení a jejich rodinám bylo odmítnuto sdělení, že jsou zadrženi, ačkoliv § 23 zákona o SNB bezpečnostním orgánům přímo ukládá tak učinit do 24 hodin. Dne 21.3.1980, tedy po 48 hodinách, byli zadržení propuštěni, dr. Julius Tomin pouze v ponožkách, protože orgán VB odmítl od jeho ženy převzít boty.
Násilí spáchané příslušníky Bezpečnosti nelze zdůvodnit ani ustanovením, podle kterého je možno vniknout do soukromého bytu bez souhlasu prokurátora, tj. pouze hrozí-li škoda na zdraví či na životě někoho z přítomných nebo větší škoda na majetku. Od samého počátku akce bylo zřejmé, že jde o zvůli namířenou proti nezávislé vědecké činnosti občanů. Večery filozofie pořádá dr. Julius Tomin již po tři roky a kromě našich profesorů na nich přednášejí i zahraniční lektoři věhlasných univerzit. To se československým bezpečnostním orgánům nelíbí a ani se tím netají. Po tvrdém zásahu dne 8.3.1980, kdy byl vyslýchán a poté v noci vyhoštěn profesor oxfordské univerzity dr. Wiliam Newton-Smith a po rozehnání přednášky doc.dr. Radima Palouše dne 12.2.1980 byl v pátek 14.3.1980 předveden k výslechu Ivan Dejml, v jehož bytě se v posledním období přednášky konaly a příslušníci StB mu sdělili, že "kurz filozofie se konat nebude", neboť "oni si to nepřejí" - bez ohledu na to, zda to "zákon umožňuje". Podle jejich názoru "světová situace se nevyvíjí k míru" a na "stycích s Velkou Británií nám zase tolik nezáleží". Současně Ivanu Dejmalovi vyhrožovali, že jejich byt může být shledán jak "nadměrný", že jim bude odebrán telefon a že on sám bude uvězněn, budou -li přednášky u nich pokračovat.
Z toho jasně vyplývá, že taková svévole policejních orgánů má podporu určité části oficiální moci, která záměrně porušuje vlastní zákony a ignoruje slavnostně podepsané dohody o právech občanů, aby tak zcela vědomě narušovala proces zmírňování mezinárodního napětí.
24.2.1980
Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných
Československá liga pro lidská práva
člen Mezinárodní federace pro lidská práva