Sdělení č. 191/Solidarita s E. Zadrozynskim, J. Kozlovskim a T. Kolanem/
Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných se dozvěděl o procesu s Zadrozynskim, aktivistou polské občanské iniciativy KOB, jenž byl odsouzen ke 3 rokům vězení.
Edmund Zadrozynskim, dělník z města Grudziadz v Polsku, člen redakce nezávislého časopisu Robotník, zakladatel svobodných odborů a jeden z autorů Charty na obranu práv dělníků, byl odsouzen v procesu, který probíhal od 24.2.1980 do 14.3.1980. Byl obviněn z podvodu při pojištění automobilu a u účasti na krádeži. Proti E. Zadrozynskému vypovídal jeho vlastní syn Jaroslav Zadrozynski, jenž v prvním dnu procesu odvolal své výpovědi učiněné během vyšetřování s tím, že k nim byl donucen vyhrožováním prokurátora Wilka a důstojníka milice Lewanowského. Na třetí den procesu však Miroslaw Zadrozynski své prohlášení z prvního dne opět odvolal a v dopise prokurátorovi prohlásil svá svědectví proti svému otci za správná. Okolnost, že dopis M. Zadrozynskim byl adresován nikoliv soudu, nýbrž prokurátorovi, vzbuzuje nemalé podezření. Starší syn Edmunda Zadrozynského Andrzej uvedl, že se ho vyšetřovatelé vyptávali na politickou aktivitu jeho otce ve spojitosti s kriminální aktivitou Miroslawa. Svědectví Andrzeje v podstatě vyvrací tvrzení z vynucené výpovědi Miroslava o údajném nabádání otce nyní ke krádežím i v dalších podrobnostech. proces měl jasné politické pozadí. Svědčí o tom nejen účast prokurátora Wilka jako žalobce, nýbrž i předsedkyně Janiny Galuszkowé, známé z roku 1976, kdy potvrzoval propuštění z práce těch dělníků, kteří protestovali demokracemi a stávkami proti zvýšení cen. v té době to byl právě Edmund Zadrozynski, kdo inspiroval sbírky podpisů na podporu postižených. Ke konci procesu se celá iniciativa zhroutila: svědek obžaloby Zadrozynski odvolal svou výpověď s tím, že k ní byl donucen ještě před zatčením E. Zadrozinského a uvedl četné podrobnosti podvodné konstrukce. Přesto byl E. Zadrozynski odsouzen ke 3 letům vězení a k pokutě ve výši 70 000 zlotých.
Účelovost procesu je očividná právě tak, jako vykonstruovanost deliktů z oblasti obecné kriminality, k nimž se polská justice - obdobně jako soudní orgány v ČSSR- uchylují k naději, že tím utlumí solidaritu s pronásledovanými bojovníky za lidská práva.
Obdobným způsobem postihly mocenské orgány též Jana Kozlowského, bojovníka za práva rolníků, zakládajícího člena Výboru sebeobrany rolníků a svobodných rolnických oborů, lektora nezávislé rolnické univerzity a jeho přítele T. Kolana, který byl jediným svědkem nechutného incidentu, vyprovokovanému proti Janu Kozlovskému milicí. Jan Kozlowski byl odsouzen ke 2 letům vězení, T. Kolan k 18 měsícům.
Tyto případy považujeme za zřejmé porušení lidských práv našich polských přátel a za zjevnou justiční represi vůči nim. Žádáme proto okamžitá propuštění nespravedlivě vězněných polských občanů.
1. července
Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných
Československá liga pro lidská práva
člen Mezinárodní federace pro lidská práva