Zpr va o odsouzenìch - duben a§ Ÿerven 1981

-------------------------------------------

 

Petr Uhl

--------

     V posledn¡ch dnech býezna byl Petr Uhl, jeçtØ s dalç¡mi sedmi vØzni z M¡rova, odsouzenìmi podle hlavy prvn¡ trestn¡ho z kona, izolov n do prostoru bìval‚ho k zeåsk‚ho oddØlen¡ /£sek 1/1/. PolitiŸt¡ vØzåov‚ jsou ubytov ni v jedn‚ m¡stnosti a ve druh‚ maj¡ pracoviçtØ. Vych zky prob¡haj¡ rovnا oddØlenØ, tak§e styk s ostatn¡mi vØzni je zcela vylouŸen. Vzhledem k tomu, §e u§ nejsou na svØtnic¡ch s nØkolika des¡tkami dalç¡ch vØzå…, upravily se i mezilidsk‚ vztahy. Petr byl vçak bohu§el pýeýazen na jinou pr ci, kter  je m‚nØ placen , tak§e rodina dost v  asi o 150-170 KŸs m‚nØ a kapesn‚ se Petrovi sn¡§ilo cca o 30 KŸs mØs¡ŸnØ. Nepodaýilo se pýesnØ zjistit, o jakou pr ci se jedn , pouze v¡me, §e nØco piluje.

     Posledn¡ n vçtØvu mØl Petr Uhl 24. kvØtna. Mohl jej navçt¡vit tch n Jaroslav æabata, se kterìm se Petr dva roky nevidØl, proto§e byl tak‚ ve vØzen¡. Jako obvykle byla na n vçtØvØ man§elka s dØtmi. Bal¡Ÿek nebyl povolen, pouze toaletn¡ potýeby, vitam¡ny a kvØtiny. Petr byl proti pýedeçlìm dvØma n vçtØv m znaŸnØ pohublejç¡, ale v dobr‚m psychick‚m stavu. Vçechny pý tele pozdravuje.

     Z dopis… vyj¡m me: "S urŸitìm potØçen¡m jako narozeninovìm d rkem pýich z¡m i j : pýestal jsem pýed 14 dny kouýit. Zat¡m to jde a mysl¡m, §e to vydr§¡m a u§ znovu nezaŸnu. V podm¡nk ch, v nich§ nyn¡ jsem, to bylo dost nutn‚, pýestalo n s ostatnØ v¡c a vz jemnØ se podporujeme. TeÔ si alespoå budu moci koupit obŸas nØco m lo k j¡dlu a objednat si noviny. JeçtØ ti mus¡m napsat, §e se mi mnohem l‚pe dìch  a hlavnØ jsem z¡skal dobrì pocit, kterì je pro mou situaci - pro situace, kter‚ mohou nastat - velmi potýebnì a vlastnØ nutnì."

     "PýeŸetl jsem v posledn¡ dobØ p r kn¡§ek: 21 let v ArgentinØ od nØjak‚ Kodìtkov‚ /celkem nezaj¡mav‚/, do vrabc… jako kdy§ stýel¡ - pov¡dky Honzy Beneçe z konce 50. a zaŸ tku 60. let /dobr / a cestopis nebo sp¡çe pov¡d n¡ o Japonsku - 100 pohled… na Japonsko od man§el… Wickelhofferovìch - co§ jsou orientalist‚, kteý¡ v Japonsku byli asi 10 let a vØd¡, o Ÿem p¡ç¡. TeÔ Ÿtu zase Malaparteho a to Kaput. Je to zaj¡mav‚ a je tam hodnØ francouzskìch dialog…. M m tu p…jŸen‚ho jeçtØ pana Tade çe od Adama Mickeiwicze, u§ se na to tØç¡m."

     "V minulìch 14 dnech jsem m‚nØ Ÿetl knihy, posledn¡ch 10 dn… se zase d¡v m na TV, vidØl jsem hezkou inscenaci z Bratislavy od Goldoniho a p r d¡l… Dietlova seri lu Okres na severu, kterì m  sice zd nlivØ parodick‚ polohy, ale v podstatØ posiluje technokratick‚ myçlen¡ inklusive iluze, §e "vçe je v lidech, v dan‚m pý¡padØ v ý¡d¡c¡ch k drech. Posiluje to i pýes to /a vlastnØ hlavnØ proto/, §e div k odm¡tne to, co sleduje jako idealizaci. Z psychologick‚ho hlediska je zaj¡mav‚ sledovat zd nlivØ kritick‚, ve skuteŸnosti vçak konformn¡ reakce, kter‚ seri l vyvol v ."

 

V clav Havel

------------

     Odsouzen na Ÿtyýi a p…l roku vØzen¡ v I. NVS, posledn¡ rok a p…l vØznØn v pracovn¡m t boýe v Heýmanic¡ch u Ostravy.

     V polovinØ dubna t.r. byl izolov n od V. Bendy a J. Dienstbiera, kteý¡ byli pýevezeni do jinìch vØznic. Po jejich odjezdu m  pochopitelnØ jeçtØ m‚nØ informac¡ z venku ne§ dý¡ve, nesm¡ se ani na nic pt t atd. Tak§e se podm¡nky jeho trestu jeçtØ zhorçily.

     6. Ÿervna se konala n vçtØva za obvyklìch podm¡nek, pýi n¡§ se hlavnØ vypt val na postih Ÿlen… rodiny, o kter‚m byl informov n jen £tr§kovitØ - dopisy na toto t‚ma nedostal. /Man§elka i bratr byli 6.5. t.r. zadr§eni polici¡ a po 4 dnech vazby propuçtØni, jsou vçak obvinØni z trestn‚ho Ÿinu podvracen¡ republiky podle ­ 98/1,2 trestn¡ho z kona a nad le st¡h ni na svobodØ. V r mci vyçetýov n¡ byli dotazov ni mj. pr vØ na Vaçkovy dopis a jak se zpr vy o nØm dost vaj¡ do ciziny./

     Vaçek m  st le stejnou pr ci /sv ýen¡ plamenem/, zdravotnØ se c¡t¡ celkem v poý dku a§ na hemoroidy, se kterìmi p…jde mo§n  na vyçetýen¡ do nemocnice. ü¡kal, §e mo§n  i jeho z Heýmanic pýestØhuj¡, proto§e se prì m  tento t bor pýedØl vat na II. NVS.

     Pýi n vçtØvØ ho man§elka i bratr informovali o pýedstaven¡ch jeho her - Protest v býeznu v Paý¡§i a Horskì hotel ve V¡dni v kvØtnu t.r. PotØçilo ho, §e nØkter‚ kritiky pochopily obecnou platnost a skuteŸnì smysl jeho dramat.

     V srpnu m  v £myslu si po§ dat o podm¡neŸn‚ propuçtØn¡ v polovinØ trestu.

 

V clav Benda

------------

     Odsouzen na Ÿtyýi roky vØzen¡ v I. NVS, dneçn¡ adresa V.V., PS1/6, 435 34 Libkovice.

     Spr va vØznice povolila V. Bendovi 1.4.1981 mimoý dnou n vçtØvu, kdy§ pýedt¡m zak zala, aby se £Ÿastnil pohýbu matky, jeho §eny.

     Dne 10. dubna byl Vaçek pýevezen z Heýmanic do NVé pro mladistv‚ v Libkovic¡ch, kde je izolov n od V clava Havla a Jiý¡ho Dienstbiera, avçak dost v  lepç¡ j¡dlo /dokonce m slo a maso se obŸas objev¡/ a doçly mu i pozdravy od pý tel na svobodØ. O sv‚ pr ci a podm¡nk ch vØzen¡ nesmØl dosud ps t v dopisech ani mluvit pýi n vçtØvØ, kter  se uskuteŸnila v ý dn‚m term¡nu 30. kvØtna a kter‚ se jako obvykle £Ÿastnila jeho §ena a vçechny dØti. Atmosf‚ra n vçtØvy byla mnohem lepç¡ ne§ v Heýmanic¡ch /pýesto, §e prob¡hala v oddØlen‚ m¡stnosti, za st l‚ pý¡tomnosti vychovatele a za upozornØn¡, o Ÿem jedinØ je dovoleno mluvit/. Vaçek celkovØ zhubl asi o 9 kg, ale c¡t¡ se zdravotnØ dobýe.

     Z dopis… vyb¡r me £vahu urŸenou starç¡m syn…m:

     "Bìval jsem v§dy ml denec bystrì a tud¡§ tak‚ oslnivØ a nadm¡ru ýeŸnì - a tot‚§ v bledØmodr‚m si pamatuji a pýedpokl d m u v s obou. Bylo mi v§dy jasn‚, §e ýeŸ je nesm¡rn‚ bohatstv¡ a tak‚ neobyŸejnØ £Ÿinn  zbraå za vçech okolnost¡, od odpov¡d n¡ Ÿi debat ve çkole po pýemlouv n¡ lid¡ v…bec a kr snìch dam zvl çtØ. Pr vØ proto chci s v mi dnes hovoýit o vìhod ch mlŸenlivosti, pýiŸem§ podotìk m, §e mi teÔ v…bec nejde o ŸistØ technickou prospØçnost, za speci ln¡ch okolnost¡, proto§e se to snad mezi lidmi naçeho druhu rozum¡ samo sebou. Jde mi o to, §e mi v §ivotØ dost dlouho trvalo, ne§ jsem pochopil vìznam pý¡slibu "nestarejte se, co budete mluvit, a§ v s pýed nØ /nepý tele/ pýivedou: Duch svatì bude svØdŸit za v s a promluv¡ vaçimi £sty" - Ÿi jak to pýesnØ zn¡. Naopak jsem v§dycky d val pýednost tomu, m¡t vçe dobýe pýipraveno a peŸlivØ promyçleno a sna§it se za ka§dou cenu to i pýedn‚st. A pýesto si pamatujte, §e je nesm¡rnØ vìznamn‚, kdy§ ŸlovØk nen¡ zaposlouch n jen do sv‚ vlastn¡ ýeŸi, dovede si odpustit zbyteŸn  slova a v pravou chv¡li se mu neomylnØ dostane hlasu a vnuknut¡, Ÿasto nakonec v…bec beze slov nebo jedinìm gestem Ÿi vØtou rozýeç¡ to, na co by hodiny plan‚ho debatov n¡ stejnØ nestaŸily. I ten druhì, je-li to pý¡tel, pochop¡ l‚pe bØhem tohoto tv‚ho mlŸen¡, co se vlastnØ sna§¡ç vysvØtlit a jak‚ m¡sto hled . A je-li to nepý¡tel, pak v nØm bØhem tv‚ho mlŸen¡ budou vzr…stat obavy a zmatek, s m se zaplete do sv‚ ýeŸi a myln‚ho odhadu sil, s m pouk §e na sv‚ slab  m¡sta a odrad¡ si sv‚ spojence - a posl‚ze se ten, z koho çel strach a kdo mØl m¡t nad tebou vrch, bude tý st pýed tvìm jedinìm slovem a Ÿekat na vysvobozen¡ a na tv…j verdikt. Tato b jeŸn  rada do §ivota vçak pýedpokl d  jednu drobnou podm¡neŸku, nesm¡ to bìt mlŸen¡ hlouposti nebo zbabØlosti, ŸlovØk mus¡ pevnØ st t v pravdØ a s pravdou a byt pýipraven v Jeho jm‚nu s £smØvem pýijmout ka§dì dar /pozor, zrovna tohle dovede m lokdo/ i ka§d‚ pon¡§en¡.Abych to ukonŸil obrazem: Je to mlŸen¡ mraŸna, kter‚ ka§dou chv¡li hroz¡ bleskem i slibuje §ivotod rnì d‚çœ, ne pr zdn‚ tØk n¡ nØjak‚ho splihl‚ho a rozevl t‚ho c ru, jeho§ ticho je dobr‚ leda tak k tomu, aby obŸas zakrylo nØjakou tu nepravost."

 

Jiý¡ Dienstbier

---------------

     Odsouzen ke týem let…m odnØt¡ svobody v I. NVS. V souŸasn‚ dobØ vØznØn v NVé Plzeå - Bory. Adresa: J.D., nar. 20.4.1937, £sek II/2, PS 335, 306 35 Plzeå 1.

     Kolem 2. dubna 1981 byl Jiý¡ Dienstbier pýem¡stØn z t bora v Heýmanic¡ch do NVé Plzeå - Bory. Tuto zmØnu hodnot¡ Jiý¡ Dienstbier zat¡m docela kladnØ. Z jeho dopis… k tomu vyj¡m me:

     "Cesta byla trochu symbolick , n vrat z d lek dom… z jarn¡ Prahy. Spatýil jsem nejen dokonŸenì Pal c kultury, ale rozkvetlì zlatì d‚çœ na vyçehradskìch svaz¡ch, mrknul jsem na n ç d…m, pak na KvØtin... V Kartouzsk‚ jsem se rozhl¡§el, ale mØl jsem sm…lu, nespatýil jsem nikoho, koho bych mohl pojmenovat, ale bylo to tak mil‚. Trochu se mi zastesklo a stìsk  - i po Valdic¡ch - ale smutek patý¡ a§ na dno naçich srdc¡. Tam mus¡ koýenit city a pocity podstatnØjç¡.

     V dalç¡m dopise p¡çe:

     "Pýekvapen¡ jsou holt r…zn  a a§ na to rozdØlen¡ skoro vesmØs pý¡jemn . Nem m ve zvyku a ani si nemohu dovolit stاovat, tentokr t mus¡m jeçtØ dodat, §e zat¡m nem m na co. NedØl m si ovçem § dn‚ iluze, ale v posledn¡ dobØ se mi svØt zd  pý¡jemnØjç¡ a nadØjnØjç¡ ne§ loni. KoneŸnØ i to rozm¡stØn¡ o nØŸem vypov¡d  a o vìhod ch p e v n ‚ proti t boru v¡ ka§dì, kdo s t¡m m  sebemenç¡ zkuçenosti. Toto t‚ma vçak nem m dosud za§it‚, zat¡m se pomalu rozkouk v m, abych si vytvoýil ekonomick‚ n vyky. Nebo spr vnØ organizace Ÿasu, znalost napjatìch a volnìch £sek…, po§adavk… a jejich hierarchie, je nejd…le§itØjç¡m pýedpokladem co nejklidnØjç¡ho pr…bØhu zdejç¡ho §ivota. Kdy§ odpoŸinek od ka§dodenn¡ho pra§sk‚ho shonu, tak tedy d…kladnì."

     "...Jsou to vlastnØ star‚ pravdy o tradici, kter  je nezastupiteln  a je nØco jin‚ho bìt zasazen do prostýed¡, byœ na okraj, star‚ho kulturn¡ho mØsta s vlastn¡ tv ý¡ nebo tr vit Ÿas na periferii amorfn¡ aglomerace. I kdy§ to na sam‚ podstatØ vØci nic nemØn¡, rozd¡l je v kultuýe chov n¡ lid¡. A formy chov n¡, jak jsem ostatnØ v§dy tvrdil, jsou pro ka§dodenn¡ §ivot mnohem vìznamnØjç¡, ne§ jsme si ochotni nØkdy pýipustit. KoneŸnØ je tu relativita a z horç¡ho do lepç¡ho se dobýe leze."

     Zdravotn¡ stav Jiý¡ho Dienstbiera je st le tì§: "Jak vid¡ç, m m ponØkud roztýesenou ruku. Zlob¡ mØ m‚ star‚ neduhy, rameno, p teý, loket prav‚ ruky a ty kýeŸe v lev‚ Ÿ sti býicha. Nov‚ choroby § dn‚, v ha v kalhot ch 77 kg, dobr  mysl."

     V Plzni byl Jiý¡ Dienstbier pýidØlen na £sek, kterì pracuje v knih rnØ. S prac¡ je zat¡m spokojen. /.."kniha je pýece jen pro mne uçlechtilejç¡ materi l ne§ kov"/, i s ohledem na zdravotn¡ stav - je tu stýednØ tاk  pr ce a rozmanitì pohyb.

     14. dubna /mØs¡c po n vçtØvØ v Heýmanic¡ch/ mØl Jiý¡ Dienstbier v r mci celovØzeåsk‚ho n vçtØvn¡ho dne na Borech n vçtØvu pý¡buznìch a povolenì 3 kg bal¡Ÿek. N vçtØva prob¡hala stejnØ jako v Heýmanic¡ch v oddØlen‚ m¡stnosti, ale v mnohem neform lnØjç¡, uvolnØnØjç¡ atmosf‚ýe. Hovoýili jsme bez pýeruçen¡, ukonŸen¡ n vçtØvy nebylo tak striktn¡ jako v Heýmanic¡ch. KromØ bal¡Ÿku jsme mohli d t J.D. dva p ry pono§ek, kleçtiŸky na nehty a ovoce. KoneŸnØ jsme se jednou vraceli bez jazykovìch uŸebnic, vychovatel je pýijal s t¡m, §e je zat¡m uschov  a vyd  J.D. po dvou mØs¡c¡ch, pokud nebudou "pot¡§e". Takov  je na Borech praxe. J.D. vypadal velice dobýe a jeho n lada svØdŸila o dobr‚m psychick‚m stavu.

     J.D. si 29. listopadu podal § dost o podm¡nØn‚ propuçtØn¡ po uplynut¡ poloviny trestu. 15. Ÿervna 1981 projedn val jeho § dost na veýejn‚m zased n¡ okresn¡ soud Plzeå - mØsto. Do jednac¡ s¡nØ byli vpuçtØni pý¡buzn¡ i pý tel‚ J.D. a o pýest vce s n¡m vçichni mohli asi Ÿtvrt hodiny hovoýit. ¦ dost byla zam¡tnuta s od…vodnØn¡m, §e byl J.D. v pr…bØhu dosavadn¡ho vìkonu trestu pØtkr t k zeåsky trest n. Ve sv‚ ýeŸi zopakoval J.D. vçechna sv  stanoviska, kter  vyj dýil pýi obou soudn¡ch l¡Ÿen¡ch. H jil se t¡m, §e tresty byly nespravedliv‚ a £Ÿelov‚, jak dokazuje ostatnØ i skuteŸnost, §e v Plzni, kde je s n¡m zach zeno jako s "norm ln¡m vØznØm" a nen¡ mu vØnov na § dn  "zvl çtn¡ pozornost", trest n jeçtØ nebyl. Naopak, byla mu udØlena pochvala, za kterou m  povolen jeden tý¡kilovì bal¡Ÿek nav¡c.

 

Jan Hrabina

-----------

     Z dopisu Jana Hrabiny vyj¡m me:

     "...PouŸenì cestopis "TroseŸn¡kem proti sv‚ v…li" napsal dr. Alain Bombard, kterì na vlastn¡ k…§i chtØl dok zat, §e troseŸn¡k, ocitnuvç¡ se na vratk‚m plavidle bez z sob j¡dla a vody m…§e pýe§¡t znaŸnou dobu bez pomoci. Zhrozil se statistik, kter‚ uv dØly, §e troseŸn¡ci, pokud neutonuli, um¡rali bØhem nØkolika hodin hr…zou, v nejlepç¡m pý¡padØ bØhem nØkolika dn¡ §¡zn¡. Z chrana, kter  se objevila bØhem nØkolika m lo dn…, byla zbyteŸn . TroseŸn¡ci vØdØli §alostnØ m lo, jak se br nit strachu, §¡zni a nepohodØ a Bombard se rozhodl, §e vyzkouç¡ vlastn¡ recept, kterì asi 1-2 roky pýipravoval v Oce nografick‚m muzeu.

     Na mal‚m gumov‚m Ÿlunu /4x1,5 m/ pýeplaval Atlantik. S sebou mØl pouze kompas, sextant a miniplachtiŸku. Vodu a j¡dlo § dn‚, jenom prut a s¡œ. Celìch 60 dn¡ se §ivil ulovenìm planktonem a syrovìmi rybami, dok zal, §e 6 dn… m…§e p¡t moýskou vodu, kdy§ n sleduj¡ 3 dny s pitnou vodou a pak zase klidnØ 6 dn… m…§e p¡t moýskou. Pitnou vodu /resp. sladkou/ z¡sk val deçtØm, nebyl-li po ruce, §d¡mal v koçili ryby atd./nebudu to roztahovat, prostØ dok zal, §e to jde. Je to fantastick  mor ln¡ i praktick  injekce pro vçechny potenci ln¡ troseŸn¡ky a nav¡c vyvr til vçechna ta platn  tabu. A aby byl nØjakì happy-end, z chrann‚ Ÿluny na lod¡ch jsou postaveny podle jeho konstrukce a vybaveny vç¡m nezbytnìm t‚§ podle nØj. "Likvid tory" hr…zy u§ poslou§it nemohl, ale tady m…§e pomoci vlastn¡m pý¡kladem.

     Mne tam zaujalo jeçtØ nØco jin‚ho: asi po deseti dnech stavby zaŸal velmi litovat sv‚ho rozhodnut¡, objevil "nesmyslnost" sv‚ho kon n¡, pro§it  hr…za mu naçept vala, §e jeho pokus o d…kaz staŸ¡, strach a stesk za man§elkou u§ mu st Ÿely kormidlo zpØt k pevninØ. Takovìchto kriz¡ pro§il nØkolik a pýesto v§dy vydoloval çpetku sil a odolal pokuçen¡ /asi 2x za cestu potkal loÔ/. V dobØ zkouçky mu bylo 27 a 3/4 a doma na nØj Ÿekala man§elka s dvoumØs¡Ÿn¡ dcerou Nat li¡. Man§elka pýijala rozhodnut¡ s pochopen¡m a bez zbyteŸn‚ hysterie /t¡m vyjadýuji obdiv a poctu Jitce za obdobnì postoj/. A tak i j , vØzeå z vlastn¡ v…le, mo§n  Ÿasem pýijdu na "zbyteŸnost" sv‚ cesty a budu st Ÿet plachty do pý¡stavu domova. VØý¡m vçak, §e pýijde-li takov  chv¡le, budu moci opustit kotvu - jeho pý¡bØh. MØl bych podØkovat dr. Bombardovi za to, §e nepom h  jen mnØ - d  se nam¡tnout, §e ho nad vodou dr§elo vØdom¡ uzn n¡, popularity a sl vy. Omyl! Na vod ch Atlantiku byla pomØrnØ bli§ç¡ a jistØjç¡ smrt a ne pozemsk‚ radov nky /asi v polovinØ cesty sepsal z vØœ/. DØkuji mu i za to, neboœ korunov n¡ neŸek m a ani Ÿekat nemohu, sp¡ç naopak, a pýesto lze uchovat smyslupln‚ kon n¡.

     Vcelku jsem zde spokojen, i kdy§ jsou na svØtØ pý¡jemnØjç¡ m¡sta..."