P.E.N. CLUB

/MATSON INTERNATIONALE/

6, r. Francois Miron

Paris 4 o

France

------------------------

 

24.5.1981

 

V §en¡ p nov‚,

     dne 7. kvØtna 1981 v 6 hodin r no pýijelo na naçi venkovskou chalupu pØt pracovn¡k… St tn¡ bezpeŸnosti, kteý¡ zde provedli rozs hlou domovn¡ prohl¡dku a zatkli mou §enu, Ÿeskou spisovatelku a signat ýku Charty 77 Evu Kant…rkovou. V jej¡ nepý¡tomnosti n sledovala jeçtØ prohl¡dka pra§sk‚ho bytu a 11. kvØtna - v den jej¡ch 51. narozenin - jsem se dozvØdØl, §e byla obvinØna z tzv. podvracen¡ republiky a §e je na ni uvalena vyçetýovac¡ vazby. Pýi domovn¡ch prohl¡dk ch bylo s knihami, Ÿasopisy, r…znìmi texty, osobn¡ korespondenc¡ a fotografiemi zabaveno i na 900 stran rukopisnìch pozn mek, glos, vìpisk… a rozepsanìch test… - prakticky celì liter rn¡ archiv autorky, kter  pr vØ zaŸ¡nala pracovat na sv‚m nov‚m rom nu.

     ¬eho se vlastnØ Eva Kant…rkov  dopustila?

     Moje §ena je absolventka Filozofick‚ fakulty Karlovy univerzity v Praze, novin ýka a od çedes tìch let se vØnuje literatuýe. V roce 1969, po administrativn¡m rozpuçtØn¡ Svazu Ÿeskoslovenskìch spisovatel…, jeho§ byla Ÿlenem, mØla dvØ mo§nosti: buÔ se uch zet o vstup do novØ utv ýen‚ vìbØrov‚ organizace tzv. anga§ovanìch a nastupuj¡c¡mu veden¡ oddanìch spisovatel… nebo pokraŸovat v tvorbØ mimo proud ofici ln¡ a syst‚mem podporovan‚ a uzn van‚ literatury a zvolit tak cestu existenŸn¡ nejistoty, çikan a pron sledov n¡.

     Vçude na svØtØ existuj¡ spisovatel‚, kteý¡ nep¡ç¡ jen z pouhìch konjunktur ln¡ch a ob§ivnìch d…vod…, ale p¡ç¡ podle sv‚ho nejvnitýnØjç¡ho pýesvØdŸen¡ a svØdom¡ a svìm d¡lem vytv ý¡ tzv. neofici ln¡ literaturu. Tak‚ moje §ena po uzavýen¡ vçech ofici ln¡ch publikaŸn¡ch mo§nost¡ nad le pilnØ pracovala. V sedmdes tìch letech napsala ýadu fejeton…, drobnØjç¡ch liter rn¡ch prac¡, dva rozs hl‚ rom ny a v roce 1980 dokonŸila svoji posledn¡ knihu rozhovor…, vØnovanou signat ý…m Charty 77 a §en m odsouzenìch Ÿlen… vìboru na obranu nespravedlivØ st¡hanìch. Jej¡ d¡lo se ç¡ý¡ mezi pý teli v ¬eskoslovensku ve strojopisn‚ formØ a postupnØ se jej¡ pr ce uplatåuj¡ i v zahraniŸ¡, ve æv‚dsku a v NSR. Vzhledem k neform lnosti sv‚ho postaven¡ /z kaz cestov n¡, sledov n¡ poçty, nemo§nost zprostýedkov n¡ st tn¡ liter rn¡ agenturou/ zvolila si svìm liter rn¡m z stupcem v zahraniŸ¡ z padonØmeck‚ho obŸana, spisovatele Ottu Filipa, Ÿlena Vaç¡ organizace.

     V souŸasn‚ dobØ je Eva Kant…rkov  pro uveden‚ skuteŸnosti obvinØna z tzv. podvracen¡ republiky. Po novin ýi Jiý¡m Ledererovi, kterì si ji§ odpykal tý¡let‚ vØzen¡ za rozçiýov n¡ Ÿesk‚ neofici ln¡ literatury v zahraniŸ¡ a dramatiku V clavu Havlovi, kterì je dosud vØznØn, se tedy v Praze chyst  dalç¡ proces, ve kter‚m m  st t pýed soudem v roli ob§alovan‚ - spolu s pýedstaviteli Ÿesk‚ a slovensk‚ inteligence - dalç¡ spisovatelka. Jen nemnoz¡ Ÿeçt¡ liter ti, zn m¡ ve svØtØ z obdob¡ çedes tìch let - Ladislav Fuchs, Jiý¡ æotola, Bohumil Hrabal, se po roce 1968 za cenu ned…stojnìch omluv hry na ""sveden‚ a pomìlen‚" pýipojili k souŸasn‚ ofici ln¡ kultuýe. Mnohem v¡ce Ÿeskìch spisovatel… si naproti tomu zvolilo exil, nØkterìm bylo v n vratu do vlasti zabr nØno, tak§e poŸet vìznamnìch pýedstavitel… Ÿesk‚ literatury v exilu se pov §livØ zvyçuje: Josef ækvoreckì, Arnoçt Lustig, Milan Kundera, Jan Beneç, Pavel Kohout, Jan Vladislav a dalç¡. Situace tØch, kteý¡ se rozhodli vytrvat a tvoýit i v tاkìch podm¡nk ch doma, kteý¡ chtØj¡ sv‚mu n rodu i svØtu podat co nejpravdivØjç¡ svØdectv¡ o dobØ, pomØrech a lidech v dneçn¡m ¬eskoslovensku, se tak st v  st le ne£nosnØjç¡. Jakìkoliv pokus i o neofici ln¡ kolov n¡ alespoå strojopisnìch text…, snaha o uplatnØn¡ jejich ofici ln¡ch dØl v zahraniŸn¡ch nakladatelstv¡ch a pý¡padn‚ vyd v n¡ jejich prac¡ v Ÿesk‚m jazyce tzv. exilovìmi nakladatelstv¡mi - to vçe je podle vìkladu nØkterìch z kon… t‚to zemØ pova§ov no za podvracen¡ republiky a oznaŸov no za diverzn¡ Ÿinnost ý¡zenou jakìmisi mezin rodn¡mi centr lami a organizacemi.

     To vçe je ve dvac t‚m stolet¡, v dobØ st le se rozçiýuj¡c¡ vìmØny informac¡ a umØleckìch dØl, dØje se to ve stýedn¡ EvropØ a nav¡c v zemi, jej¡§ N rodn¡ shrom §dØn¡ ratifikovalo Mezin rodn¡ pakt o obŸanskìch a politickìch pr vech, jeho§ Ÿl nek 19, odstavec 2, ý¡k : "Ka§dì m  pr vo na svobodu projevu. Toto pr vo zahrnuje svobodu vyhled vat, pýij¡mat a rozçiýovat informace a myçlenky vçeho druhu, bez ohledu na hranice, aœ £stnØ, p¡semnØ nebo tiskem, prostýednictv¡m umØn¡ nebo jakìmikoliv jinìmi prostýedky podle vlastn¡ volby." To vçe se dØje v zemi, jej¡§ ofici ln¡ propaganda, l¡Ÿ¡c¡ pomØry v kapitalistickìch zem¡ch v tØch nejhorç¡ch barv ch, se vØtçinou op¡r  o praktick‚ postýehy z novin a Ÿasopis…, knih, film… a umØleckìch dØl svobodnØ v tØchto st tech vyd vanìch. A dØje se to v dobØ, kdy v mnoha z padn¡ch zem¡ch existuj¡ zcela leg ln¡ opoziŸn¡ komunistick‚ a dØlnick‚ strany se svìmi apar ty, organizacemi a tiskem, kter‚ programovØ usiluj¡ o zmØnu kapitalistick‚ho syst‚mu.

     v §en¡ p nov‚,

     moje §ena se pýes vçechno çikanov n¡ a vyhro§ov n¡ St tn¡ bezpeŸnost¡ /ustaviŸn‚ vìslechy, zadr§ov n¡ na 48 hodin/ rozhodla svoji zemi neopustit a zachovat si jako spisovatelka vlastn¡ tv ý a svØdom¡. Vedou ji k tomu i odstraçuj¡c¡ zkuçenosti spisovatel…, kteý¡ obhajovali a oslavovali svìmi d¡ly Ÿeskoslovensk‚ pomØry v pades tìch letech, vŸetnØ nez konnìch politickìch proces…, jejich§ vìsledky byly pozdØji zruçeny a obØti rehabilitov ny. Literatura m‚ §eny - i kdy§ nen¡ v souladu s vl dnouc¡ ideologi¡ dneçn¡ho Ÿeskoslovensk‚ho st tu - m  pýitom vysoce hum nn¡ a socialistickì charakter a jeho hlavn¡ tematikou jsou slo§it‚ etick‚ probl‚my §ivota dneçn¡ho ŸlovØka. Za tento stateŸnì boj Ÿek  nyn¡ autorku dlouh  vyçetýovac¡ vazba a zýejmØ i nemalì trest,jeho§ horn¡ hranice u paragrafu podvracen¡ republiky Ÿin¡ 10 let vØzen¡.

     Obrac¡m se proto na Vaçi organizaci a vçechny evropsk‚ spisovatele s nal‚havou prosbou o pomoc. VØý¡m, §e zv §¡te Vaçe mo§nosti nejen jako spisovatel‚, ale i jako lid‚ s velkìm vlivem na veýejn‚ m¡nØn¡ a vl dy svìch zem¡ a podniknete konkr‚tn¡ kroky k osvobozen¡ m‚ §eny.

 

S £ctou

Jiý¡ Kant…rek

bìvalì redaktor ¬eskoslovensk‚ televize

Praha

PS: Tento dopis pos¡l m i na vØdom¡ nakladatelstv¡ ALBA ve Stockholmu a LANGERMULLER v MnichovØ, kde moje §ena vyd vala sv‚ pr ce.