Z dopis… Frantiçka St rka man§elce z vazby v LitomØýic¡ch

---------------------------------------------------------

 

     /Frantiçek St rek je obvinØn z trestnìch Ÿin… vìtr§nictv¡ podle ­ 202, kter‚ £dajnØ sp chal t¡m, §e vyd val a rozçiýoval undergroundovì Ÿasopis "Vokno"/

 

Ahoj Marcelo

 

     v uplynulìch Ÿtrn cti dnech jsem nedostal § dnì dopis, jen pohled od m my. Tak tedy nem m na co odpov¡dat. Ve vØci £Ÿtu jsme uŸinili nov‚ kroky a teÔ Ÿek m na vìsledky. Jinak se ,mnou nen¡ nic nov‚ho, a§ na to, §e jsem pýekonal urŸitou krizi, kter  byla zýejmØ patrn  z minul‚ho dopisu. Byla asi zp…sobena nedostatkem tv…rŸ¡ Ÿinnosti. TeÔ jsem si u§ naçel prostor k realizaci, to jsou vzpom¡nky. Nechci ý¡kat pamØti, sp¡çe vzpom¡nky, proto§e tØmi se tady d  §¡t. Tak tedy: Moje tyj try.

     "DØl te tu pØknej tyj tr", ý¡k vala n m m ma, kdy§ vidØla, jak hrajeme loutkovì divadlo. Nebyla to pochvala naç¡ umØleck‚ Ÿinnosti, ale vìtka, proto§e v jej¡m slovn¡ku bylo slovo "tyj tr" synenymem pro "rambajs", co§ vçe dohromady znamenalo prohýeçek proti poý dku a klidu. To, §e tyj tr m  nØco spoleŸn‚ho s divadlem jsem se dozvØdØl a§ pýi hodinØ ruçtiny "tØatr, eto znaŸiœ divadlo".

     Kdy§ ale chci vzpom¡nat na dØtstv¡ ve spojitosti s divadlem, mus¡m se vr tit do vØku pýedçkon¡ho, kdy v divad‚lku "na çikm‚m roku" hr li loutkov‚ poh dky: "P¡çe, p¡çe, Caryp¡çe", "O babce chåapce" a jin‚.

     Tu poslednØ jmenovanou hru jsem vidØl jeçtØ jednou, a to asi po dvaceti letech. To u§ byl se mnou m¡sto m my Renek, kter‚mu byly pr vØ tak Ÿtyýi roky jako pýedt¡m mnØ. VlastnØ jsem si ho k tomu £Ÿelu "vyp…jŸil" od Jarky, proto§e se jaksi nehodilo, abych çel na loutkovou poh dku s m ve Ÿtyýiadvaceti.

     Renek vçak nebyl nijak pýekvapen, pova§oval to za jakìsi druh televize a zaj¡mala ho sp¡ç copat  holŸiŸka pýed n mi. To j  v çestapades t‚m jsem byl jinak uneçen. Nepamatuji se u§ na svoje reakce bØhem pýedstaven¡, ale §ivØ si vzpom¡n m, jak jsem jednou ýval, kdy§ divad‚lko z nØjakìch d…vod… nedohr lo. T‚to moj¡ pý¡chylnost¡ k loutk m si vçiml i m…j starç¡ br cha, a tak jsem asi v pØti letech dostal k je§¡çku maå ska "M¡çu". Na mou malou ruku byl sice trochu velkì, ale kam nedos hly prst¡ky, staŸila fantazie. Sed val jsem pod stolem, M¡çu na ruce a rozmlouval jsem s n¡m. Dialog byl jednoduchì, ale M¡çova gestikulace bohat , kìval nebo vrtØl hlavou Ÿi rozhazoval tlapkami. To byl moment, kdy jsem zaŸal pýistupovat aktivnØ ke vçem vØcem kolem divadla.

     Tomuto zlomu, tedy zmØnØ z div ka na tv…rce, pomohlo rozhoduj¡c¡ mØrou sezn men¡ s Pep¡Ÿkem Novotnìm. Jeho tat¡nek se toti§ zabìval loutkaýinou a Pep¡Ÿek byl pro vçe kolem divadla pý¡mo posedlì. Kdy§ mØ jednou vzal k nim dom…, tak jsem vidØl stojany s loutkami, byl to pro mne impulz k zalo§en¡ k zalo§en¡ jak‚si "divadeln¡ spoleŸnosti". Ta sest vala z Pep¡Ÿka, kterì byl starç¡ a ve vØcech kumçtu zkuçenØjç¡, a ze mne. To u§ jsem chodil do çkoly a naçe divadìlko dosahovalo u§ urŸitou £roveå.

     Kreslil jsem r…zn‚ postavy /sedl ka, pan¡, psa, Ÿerta a dalç¡/, pak je vystýihovali ze Ÿtvrtky a zezadu k nim lepenkou pýipevåovali çpejle tak, aby se daly vodit zespodu.

     Je zaj¡mav‚, jak se nØkter‚ vØci po dvaceti letech opakuj¡. Na V¡sce jsme jednou dØlali se Silvou pro dØti zrovna takov‚ loutky. Ale to by byla jin  kapitola.

     TeÔ hrajeme s Pep¡Ÿkem pro Alici ze Ÿtvrt‚ho patra, naçeho Ÿast‚ho a vdØŸn‚ho div ka. JeviçtØ je sestaveno ze dvou §idl¡ postavenìch proti sobØ. Pýes jejich opØradlo le§¡ §ehl¡c¡ prkno s pýehozenou dekou, aby n s nebylo zezadu vidØt. Nahoýe jsou kulisy, rovnا vystý¡han‚ z pap¡ru, jsou to vØtçinou stromy, paýezy, skalka a tak podobnØ, proto§e vØtçina naçich her se odehr v  v lese. Sc‚n ý neexistuje - vçechny poh dky jsou improvizovan‚. éspØch vçak maj¡ v§dycky...

     Ned  se vçak ý¡ci, §e bychom se spokojili s dosa§enìm, sna§ili jsme se bìt st le "opravdovØjç¡m" divad‚lkem. To znamenalo, v naçich pýedstav ch, hlavnØ ýady div k… a loutky, kter‚ by mohly v¡ce jednat ne§ naçe pap¡rov‚, jen z jedn‚ strany pou§iteln‚ figurky.

     ZaŸalo to liçkou. Pep¡Ÿek mi ji vØnoval k narozenin m, asi ji uçila jeho maminka. Liçka vçak byla skuteŸnì maå sek. Medv¡dka jsem jeçtØ mØl, staŸilo, aby mu m ma pýiçila hlavu, kter  se mu utrhla. Tato epizoda byla vìznamn  t¡m, §e mne pýivedla na n pad: "Kdy§ m ma um¡ maå ska opravit, mohla by ho i uç¡t". A u§ jsem pýi ka§d‚ mo§n‚ i nemo§n‚ pý¡le§itosti çkemral. Vyneslo to dalç¡ maå sky, teÔ u§ si vzpom¡n m i na pejska a pras tko. Vybavuji si je asi proto, §e je m ma uçila z b¡l‚ho pl tna a j  si je barvil vodovkami. S kulisami nebyly pot¡§e. bylo jen nutn‚ je kreslit vØtç¡ a polepovat kartonem z krabice. Les jako jedin  promØna st le z…st val. Mnohem v¡ce se vçak rozç¡ýily mo§nosti pou§¡v n¡ rekvizit. Vzpom¡n m si napý. na koç¡k s houbama, kolem nØho§ se toŸil tento pý¡bØh: pejsek jde do lesa na houby, polo§¡ si koç¡k, jde se nØkam pod¡vat, liçka mu koç¡k ukradne, pras tko ji vidØlo, ýekne to pejskovi, ten se spý tel¡ s medvØdem, spoleŸnØ pak liçku pron sleduj¡ atd., atd. Dnes bych si u§ tاko vymyslel tolik dØjovìch mo§nost¡.

     Dalç¡ podm¡nkou "opravdovosti" byli pro mne div ci. Naçe kuchyå, kde se odehr vala vçechna pýedstaven¡, byla nevhodn , a to hlavnØ z toho d…vodu, §e jsem si nemohl vodit dom… pý¡liç mnoho dØt¡. ¬ steŸnìm ýeçen¡m bylo cosi jako "letn¡ divadlo". Bydleli jsme tehdy v pý¡zem¡, a tak jsem hr l z okna. UrŸitou dekorac¡ byly pýitom i muçk ty v kvØtin Ÿ¡ch.

     Ale ani tato mo§nost nevydr§ela moc dlouho. M ma nehodlala tolerovat roj dØt¡ na chodn¡ku u naçich oken. Probl‚m s m¡stem pro divadlo se nepodaýilo nikdy uspokojivØ vyýeçit. Ani chodba Ÿin§ ku, ani pr delna ve sklepØ nemØly dlouh‚ trv n¡. Ale tento probl‚m je obecnìm jevem pro vØtçinu aktivit dØt¡ a ml de§e. RadØji vçak zase k loutk m.

     Pýesto, §e jsem se u§ "specializoval" na maå sky, bylo mi jeçtØ jednou souzeno vr tit se k pap¡rovìm pan Ÿk…m na çpejl¡ch...

 

/pokraŸov n¡ snad nØkdy pý¡çtØ/