--------------------------------------------------------------------------------
Autor: č.: 369
Název: Otevřený dopis OF v SRN-Mnichov
Zdroj: NN Ročník........: 0001/002 Str.: 005
Vyšlo: 01.01.1991 Datum události: 28.07.1991 Rok: 1991
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

IN DER BUNDESREPUBLIK DEUTSCHLAND, MUNCHEN E.V. ČESKOSLOVENSKÉ OBČANSKÉ FÓRUM

V SPOLKOVÉ REPUBLICE NĚMECKO, MNICHOV REG.SP. Otevřený dopis

Prezidentu ČSFR Václavu Havlovi Předsedovi Federální vlády Marianu Čalfovi

Předsedovi Federálního shromáždění Alexandru Dubčekovi Federálnímu shromáždění ČSFR

Předsedovi vlády ČR Petru Pithartovi Předsedovi vlády SR Jánu Čarnogurskému

České národní radě

Slovenské národní radě

VÝZVA K RATIFIKACI ČLENSTVÍ ČSFR V RADĚ EVROPY Vážené dámy a pánové,

českoslovenští občané a bývalí občané žijící v zahraničí, stejně jako mnozí občané žijící v ČSFR, jsou hluboce znepokojeni kryptokomunistickým vývojem, projevujícím se v řadě nejnovějších zákonů i v jejich novelizacích, v praktikách mnohých justičních orgánů, ministerstev spravedlnosti, jakož i v současné hospodářské a sociální praxi ČSFR.

Občanské fórum Mnichov podalo v tom smyslu dne 24.4.1991 STÍŽNOST k Evropské komisi pro lidská práva, která je orgánem Rady Evropy ve Štrasburku.

Podle odpovědi tajemníka Evropské komise pro lidská práva byla STÍŽNOST přijata, ale nemůže být zpracována, protože se ČSFR sice stala 21.2.1991 členem Rady Evropy a ministr zahraničí Jiří Dienstbier podepsal Evropskou konvenci lidských práv. Tyto dokumenty však nebyly dodnes předloženy poslankyním a poslancům Federálního shromáždění k ratifikaci. Naprostá většina členů FS není o tomto stavu věcí ani informována. Rovněž tak nepodala ČSFR prohlášení podle ş 25 o uznání příslušnosti Evropské komise pro lidská práva ve věcech stížností proti jejich porušování. Ratifikace, jakož i prohlášení podle ş 25, jsou teprve zahájením členství v Radě Evropy.

Předpokladem pro provedení ratifikace je dodržování lidských práv podle Evropské konvence, a to při novelizaci daných zákonů i při vytváření zákonů nových.

OF Mnichov učinilo analýzu několika stěžejních nových zákonů ve své STÍŽNOSTI ze 24.4.1991 a v dodatcích, i trestního zákoníku. Poukazujeme tímto na hrubé nedostatky a porušování lidských práv v současné legislativě:

1. Rehabilitační zákon:

- dělení původních souhrnných politických trestů na jednotlivé kriminální činy a udílení nových trestních sazeb, bez nestranného důkazního řízení, čímž dochází ke kriminalizaci bývalých i dnešních politických vězňů a obětí režimu

- ignorování AMNESTIE prezidenta republiky z 1.1.1990, která radikálně promíjí celou řadu trestů, včetně souhrnných trestů - limitace nároku na přezkumná řízení pouze do 2 let, namísto aby nárok byl časově neomezen

- možnost odvolání pro postiženého jsou pouhé 3 dny, zatímco prokurátor má odvolací dobu 60 dnů. Odvolací doba musí být nejméně 14 až 30 dní, a to stejně pro obě strany. 2. Devizový zákon:

- zabraňuje svobodnému oběhu deviz naprostým ujařmením devizových "tuzemců" a zákazem nákupů nemovitostí aj. devizovým "cizozemcům". Jediným manipulátorem deviz zůstává Federální vláda, která ovlivňuje směnný kurs, je ve své finanční politice zcela nekontrolovaná parlamentem či jinými nezávislými institucemi a vytváří stav umělé chudoby obyvatelstva. 3. Daňové a celní předpisy

- vydané Federální vládou vykořisťují občany, vytvářejí koloběh umělé platební neschopnosti podniků i obyvatelstva, a místo rozvoje tržního hospodářství, je blokují a znemožňují. (Daně z příjmu a obratu, nepřímé spotřebitelské daně, daně z podnikání, 20% dovozního cla a pod.).

4. Trestní zákon:

- stále ještě zachovává totalitní paragrafy jako "rozvracení republiky", "záškodnictví", "sabotáž", "přípravu" k trestnému činu, "hanobení republiky - FS, ČNR, SNR, předsednictev a vlád", "maření výkonu úředního rozhodnutí" a další. Skandálním návratem k totalitě by se mohl stát vládní návrh na doplnění trestního zákona o "nedovolené překročení státní hranice", ş 171a, 171b a 171c. Zejména pobuřující je návrh na trestnost překročení "mimo vyznačený hraniční přechod" podle ş 171a.

5. Redukce vlastního obyvatelstva - vzniká soustavnou legislativní izolací bývalých uprchlíků, jejich rodin a potomků od domova tím, že jsou vylučováni z práv podle

Zákona o mimosoudních rehabilitacích Zákona o půdě

Volebního zákona (omezení)

a silně omezováni v účasti na malé i velké privatizaci. Odmítání Federální vlády jednat o konfiskovaném majetku občanů všech národností z velkých konfiskačních a znárodňovacích let 1945-1948 prohlubuje odcizení vlastních obyvatel od vlasti, vytváří vztahy nedůvěry, a neporozumění.

Federální vláda manipuluje emoce obyvatel nepravdivými tvrzeními, např. že odškodnění "emigrantů" by šlo "z daní občanů". De facto jde o návrat komunisty ukradeného majetku, což nemá s daněmi nic společného.

Soustavnou manipulaci poslanců Federálního shromáždění ze strany Federální vlády ČSFR, zejména prostřednictvím náměstka Rychetského, odsuzujeme jako klamání veřejnosti domácí i světové. Poslanci si zřejmě nejsou vědomi dosahu svých rozhodování. Formálním, zatím ještě neratifikovaným členstvím v Radě Evropy získala Federální vláda přístup k zahraničním devizovým finančním podporám a kreditům. Poněvadž dosud neexistují nebo nefungují demokratické kontrolní mechanismy (parlamenty, ústavní soud, na vládě nezávislá účetní kontrola státního rozpočtu, jakož i příjmů a výdajů státní pokladny), není československé ani mezinárodní veřejnosti známo, k jakým účelům Federální vláda zahraničních devizových podpor a kreditů užívá.

Jako občané žijící v zahraničí upozorňujeme na posttotalitní praktiky ministra zahraničních věcí Jiřího Dienstbiera, který na zahraniční zastupitelství odkládá pochybné politické kádry (StB aj.) a zároveň propouští a odstraňuje demokraty, kteří byli přijati po 17.listopadu 1989 (Francie, Kanada, Holandsko aj.). Současná zastupitelství svým složením a činností nereprezentují ani současnou ČSFR, ani občany žijící mimo vlast (sociální případy na okraji společnosti, nedořešený problém asylů, viza do vlastní země ap.).

Typickým příkladem neblahé činnosti FMZ je příprava smlouvy ČSFR -Německo, která probíhá jako komando ministerstev zahraničí vnucované menšinám žijícím na obou stranách hranic, zamlžuje mezinárodní právní vztahy a překrývá existující problémy. Tyto nelze vyřešit formálním podepsáním smluv, nýbrž pouze pečlivým dojednáním obapolně přijatelných řešení.

Nelze přitom vynechat jméno prezidenta ČSFR Václava Havla, který politiku kryptokomunistů v Čalfově Federální vládě vědomě či nevědomky kryje svým dobrým jménem doma i ve světě, a stále více jejím škodlivým tendencím podléhá.

Apelujeme tímto především na poslankyně a poslance Federálního shromáždění, aby se ujali své ústavní úlohy a dotvořili spolehlivé kontrolní systémy demokratické ČSFR:

- nezávislý ústavní soud

- nezávislý federální kontrolní účetní úřad (ministerstvo kontroly podléhající Federální vládě je výsměchem vlastnímu poslání)

- a další podobné instituce

Dále je nezbytné, aby Sněmovna lidu a Sněmovna národů zasedaly odděleně a vykonávaly vzájemnou kontrolu, což se zatím neděje. V prvé řadě je nutno, aby poslanecké sbory kontrolovaly úroveň všech schvalovaných či novelizovaných zákonů podle norem zachovávání lidských práv a skutečné demokracie.

Vstup ČSFR do Evropy zároveň znamená vstup Evropy do ČSFR: morálně, politicky, národnostně i v právních normách. Je třeba navždy odmítnout šovinistické a kryptokomunistické fráze o údajném "výprodeji" v době, kdy příliv deviz, investic a finanční i materiální pomoci ze zahraničí jsou životním zájmem a záchranou přerozující se ČSFR.

Poněvadž v stejném duchu se na všechny adresáty tohoto otevřeného dopisu již řadu měsíců naléhavě, leč zdvořile obrací nejen OF Mnichov, ale i řada jiných občanských a odbojových skupin z domova i zahraničí, a zatím se nikdo z nich nedočkal jakékoli odezvy, je nutno uchýlit se k právním termínům.

Odkládání ratifikace členství ČSFR v Radě Evropy pokládáme za manévr Čalfovy Federální vlády v tom směru, aby mohla těžit z devizových kreditů, zároveň však i nadále směla manipulovat právy domácích i zahraničních občanů, nebyla přitom postižitelná před Evropskou komisí pro lidská práva.

Závěr:

Nedojde-li k ratifikaci členství ČSFR v Radě Evropy a k odevzdání prohlášení podle ş 25 nejpozději do konce září 1991, podá Občanské fórum Mnichov spolu s dalšími stěžovateli Radě Evropy návrh na pozastavení členství ČSFR v Radě Evropy

- pro soustavné, záměrné a v zákonodárství stále hlouběji zakotvované porušování základních občanských a lidských práv - a to až do doby nastolení skutečné a prokazatelné demokracie v ČSFR.

TSCHECHOSLOWAKISCHES BURGERFORUM in der Bundesrepublik Deutschland, Munchen

ČESKOSLOVENSKÉ OBČANSKÉ FÓRUM

v Spolkové republice Německo, Mnichov, Dalserstr. 11, 8000 Munchen 70, tel. O89/7854513

Za OF Mnichov: Mnichov, 28.června 1991