--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Karel Bedřich č.: 386
Název: Referendum
Zdroj: NN Ročník........: 0001/003 Str.: 000
Vyšlo: 01.01.1991 Datum události: 01.01.1991 Rok: 1991
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Část slovenských politiků se stále snaží dokázat, že Slovensku nezbývá nic jiného než osamostatnění.Samozřejmě vinu nesou "čeští šovinisté" a "lstiví federálové". Tito politici si zřejmě neuvědomují, že každá trpělivost a tolerance je ohraničena; česká veřejnost je stálými stesky a útoky vyčerpána a znavena. Všechno spěje k tomu,

kdy nezájem o společné soužití, právě z podobných důvodů, projeví i druhá strana - česká; nikoli však z důvodů nacionalistických, ale praktických.

Aniž bych chtěl do již dosti napjatých vztahů vnášet další negativní faktor, je třeba si uvědomit, že stálé odsouvání problému ohrožuje další politický i ekonomický vývoj v České republice. Výrazný levicový posun slovenské společnosti je zřejmý; odtud rovněž pramení silný odpor vůči razantní a nezbytné ekonomické transformaci a nepřímo i proti změnám politického systému. Otevírá se tak volné pole působnosti rudému bratru z Východu, usilujícímu o znovuzískání vlivu v tomto regionu. Rozdmychávání národnostních konfliktů komunistickým aparátem uvnitř SSSR není žádným tajemstvím a je reálné, že podobný scénář rozvratu je použit i vůči Československu. Rozsáhlý a rozvětvený moloch KGB nelze podezřívat z pasivity a doufat v jeho mumifikaci. Síť agentů této obludné organizace zůstala nedotčena a o její odhalení se nikdo ani nesnaží; náznaky její aktivizace jsou varující. Proto nelze ani vyloučit podporu slovenských separatistů; nepřímo a patrně nechtěně to před časem potvrdil i expremiér Vl. Mečiar svým tvrzením o ekonomických výhodách, které měl SSSR údajně poskytnout. Do stejné oblasti spadá i jeho jednání s ruskými generály o dodávkách zbraní a jejich komponentů. O nezištnosti podobné pomoci lze samozřejmě pochybovat. Mimo vnější vlivy na slovenské dění a stále výraznější socializující tendence jsem přesvědčen, že dalšímu růstu separatistických snah nelze zabránit a odporovalo by to i právu na sebeurčení národů.

Představy pana Jána Čarnogurského o rozchodu republik kolem roku 2 000 jsou nepřijatelné. Další prodlužování agonie tohoto soustátí by v tomto případě bylo neúnosné pro obě strany. Nelze potom než souhlasit se stanoviskem LDS vyjádřeným na tiskové konferenci v posledním červencovém týdnu: "Není-li nejméně třísložkový státní útvar pro slovenskou stranu přijatelný,

nezbývá než obě republiky rozdělit na dva samostatné útvary". K tomu je možno dodat pouze jediné, že LDS navrhovaný rozchod v letech 1994 až 1995 by bylo třeba ještě urychlit.

Političtí reprezentanti se rádi zaštiťují vůlí lidu či národa - dejme tedy slovo všem československým občanům - čas referenda nadešel.

Bedřich K A R E L