--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Bělohoubek Antonín č.: 445
Název: Otevřený dopis V. Havlovi
Zdroj: NN Ročník........: 0001/004 Str.: 002
Vyšlo: 01.01.1991 Datum události: . . Rok: 1991
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
Pane prezidente, asi i proto, že jsem si uložil říkat i blízkým lidem i věci hodně nemilé, vybral si mne přítel Rudolf Battěk za svého poradce. Zdá se, že mezi Vašimi poradci takových dost nemáte, a tak za ně "zaskočím". Dovolím si upozornit Vás na jednu důležitou věc (důležitou politicky, eticky i ekonomicky), která Vaší sametovosti velice ubírá na hodnotě a na některých místech se ona sametovost stává dokonce hlavním viníkem věcí velice ošklivých. Jde hlavně o instituce financované ze státního rozpočtu. V nich se povětšinou v uplynulých desetiletích kádrovalo tak důkladně, že tam jsou dosud slušní lidé v menšině dost beznadějné. Tamní zaměstnanci si volí takové představené, o nichž vědí, že od nich jim spravedlnost nehrozí.
Jako kdysi Charta 77 zbavila mnohé onoho problematického alibi, že "všichni mlčeli, nikdo nevzdoroval", tak Vás chci zbavit alibi, že jste o takových institucích nevěděl, a pokud ano, že jste nevěděl, co s nimi. "Recept" je tak jednoduchý, že se až rozpakuji vyslovit ho. Navíc ho přímo vnucuje jak nedeformovaná logika, tak nedeformovaná etika. (Problematizují ho jen škodlivá všeodpouštění a některé pozůstatky komunistické zvůle rozepsané do paragrafů.) Ten "recept" zní: svobodné volby v lidsky takto zdegenerovaných institucích je třeba přechodně zakázat: nejdřív tam musí být určeni lidé dost čestní a dost kurážní, aby ty nejprovinilejší vykázali a méně provinilým aby uložili několikaletou karanténu (to jest, aby nešli do významnějších funkcí). Až potom i v takových institucích je na místě povolit svobodné volby. - Takto zasáhnout, to byste snad měl považovat nejen za své právo, ale i za svou povinnost.
Tuším, jak moc se Vám asi mé připomenutí nelíbí: neměl byste však ignorovat značné počty lidí, kterým se zase velice nelíbí to, když se i v takových institucích nechává věcem "volný průběh". Vím, že takto urážených a takto pobouřených jsou například na Vysoké škole zemědělské v Praze už celé stovky. Dodnes jsou tam totiž desítky husákovských sekyrníků, desítky milicionářů! - Jak takoví docenti a profesoři mohou vychovávat? Co si vnímavější studenti myslí asi o nich, ale i o Vás?! Že se i takoví stali vysokoškolskými učiteli, to je vina jiných, ale že jimi zůstávají dál, to už je přece i Vaše vina! (Rozumí se, že si i na další léta zvolili rektora, který už v uplynulých měsících - jako rektor - prokázal zcela jednoznačně, že to není ten pravý, kterého této "Jakešově Lhotě" měla dát listopadová revoluce!) Je a bude ve velké míře na Vás, jak velký rozdíl bude mezi tím, jak budou mnohé věci vypadat skutečně a jak by vypadat měly a mohly. Velikost tohoto rozdílu bude vypovídat o Vašich zásluhách i o Vaší spoluvině.
S podivnou směsí vděku za to, co se Vám podařilo a hořkosti nad tím, co i Vaší vinou zůstává špatné.
Antonín Bělohoubek