--------------------------------------------------------------------------------
Autor: KAN č.: 453
Název: Stanovisko KAN Brno k Návrhu zákon o Občanských komisích
Zdroj: NN Ročník........: 0001/004 Str.: 006
Vyšlo: 01.01.1991 Datum události: 01.01.1991 Rok: 1991
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

KAN - Brno považuje za nutné touto cestou upozornit veřejnost na závažnou skutečnost, která pro malou publicitu mohla uniknout pozornosti občanů, a která by se v budoucnosti mohla stát zdrojem nekontrolovatelné moci určitých politických uskupení.

V současné době se totiž ve výborech ČNR projednává návrh Zásad zákona o občanských bezpečnostních komisích, se kterým KAN - Brno nemůže souhlasit, protože tento návrh, vycházející z odvozenosti OBK od orgánů samosprávy, je jako nedemokratický naprosto nepřijatelný. Hrozí totiž bezprostřední nebezpečí manipulace při jmenování do OBK aparátem nejsilnější politické strany, která by při dosažení nadpoloviční většiny ve volbách, měla zcela volné ruce i při sestavování OBK ze svých lidí. To by jí umožnilo soustředit ve svých rukou obrovskou nekontrolovatelnou moc: vedení obce, vedení bezpečnosti i veškerou kontrolní činnost. Skutečně demokratický princip vytváření OBK by měl respektovat především to, že komise jsou nezávislým kontrolním orgánem vzešlým z přímých voleb, který slouží občanům ke kontrole práce policie.

Nechceme zde zveřejňovat znění celého návrhu zákona, ani celý náš protinávrh, ale omezíme se pouze na výchozí zásadu pro vytváření OBK. Právě z této zásady, především pak z jejího obsahu, je patrna celá koncepce návrhu zákona.

Znění návrhu, jak je předkládáno výborům ČNR: Občanská bezpečnostní komise (dále OBK) je stálý iniciativní, poradní a kontrolní orgán přímo volených zastupitelstev, působící v resortu Ministerstva vnitra ČR (dále jen MV ČR).

Princip vytváření OBK by měl respektovat především to, že komise jsou orgánem odvozeným od samosprávných orgánů vzešlých z voleb. Není možné připustit vznikání komisí poměrně libovolným způsobem, např. blíže nedefinovanou dohodou politických sil. Jde tedy o to, že struktura OBK se má řídit primárně strukturou zastupitelských sborů a až sekundárně strukturou policie.

V menších obcích je zřízení OBK dobrovolným rozhodnutím zastupitelstva, až od úrovně okresních správ je zřízení povinné, neboť okresní správy musí mít partnera pro občanský vliv.

Znění protinávrhu KAN - BRNO:

Občanská bezpečnostní komise (dále OBK) je stálý iniciativní, poradní a kontrolní orgán přímo volený občany, působící v resortu Ministerstva vnitra ČR (dále jen MV ČR).

Princip vytváření OBK by měl respektovat především to, že komise jsou samosprávným orgánem vzešlým z přímých a tajných voleb konaných při příležitosti parlamentních nebo komunálních voleb. Není možné připustit vznikání komisí poměrně libovolným způsobem, např. blíže nedefinovanou dohodou politických sil.

V menších obcích je zřízení OBK dobrovolným rozhodnutím občanů, ať už od úrovně okresních správ je zřízení povinné, neboť okresní správy musí mít partnera pro občanský vliv.

Podle názoru KAN - Brno by do OBK neměli být voleni profesionální politici, ale především morálně bezúhonní občané, kteří budou zárukou toho, že tento orgán přímé demokracie nebude zneužit k politikaření, ale bude sloužit veřejnosti, která se na něj bude tím pádem moci obracet se svými stížnostmi a podněty týkajícími se práce policie. Domníváme se, že tímto způsobem bude možné zvýšit důvěru občanů k policii a důsledkem pak bude zlepšení bezpečnostní situace v našem státě.

Z výše uvedených důvodů vyzýváme všechny občany, aby jako voliči apelovali na své poslance v tom smyslu, aby tito dobře zvážili předkládaný návrh Zásad zákona o občanských bezpečnostních komisích, a především důsledky z něj vyplývající a prosadili takové znění, které by bylo ku prospěchu občanů, a nikoli mocenských klik.

KAN - Klub angažovaných nestraníků, BRNO