--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pilous Jiří F. č.: 454
Název: Zbavit se vlivů minulosti
Zdroj: NN Ročník........: 0001/004 Str.: 006
Vyšlo: 01.01.1991 Datum události: 01.01.1991 Rok: 1991
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Veřejnost má právo na důslednou kontrolu práce policie Nad občanskými komisemi se prý snášejí mraky. Dokonce se objevují názory, které je srovnávají s Lidovými milicemi. Přestože příbuzenství neexistuje žádné. Naopak: máme zde samé protichůdnosti a nepodobnosti. Lidové milice sloužily k uchopení a ochraně totalitní moci, občanské komise ji, zejména zhlediska nekontrolovatelnosti, pomáhaly rozrušovat. Lidové milice se bránily kontrole (dokonce ani nebyly uzákoněny), občanské komise o ni usilují, ale stále víc narážejí na nepochopení moci. Přesto však: jedna paralela tady je. Až příliš často v poslední době prosakují řeči o historické úloze občanských komisí (stejně jako za komunistického režimu chvalozpěvy o Lidových milicích)... Jistě. Je v tom možná kus uznání, ovšem i skryté přání, aby zmizely ze scény. Takže to málem vypadá, jako by kontrola práce policie zástupci veřejnosti se komusi najednou jevila nepohodlnou. Ostatně, neblaze k tomu přispělo také záporné stanovisko českého ministra vnitra Tomáše Sokola, které přednesl před více než dvěma týdny na setkání představitelů občanských komisí Jihočeského kraje s poslanci ČNR, členy výboru petičního, pro právní ochranu a bezpečnost.

Naštěstí ale takovýto skeptický názor nesdílejí všichni, kteří mohou do věci mluvit. Dokonce i demokraticky smýšlející policisté (a kupodivu je jich hodně), četní poslanci Federálního shromáždění a ČNR a nemalá síla veřejných činitelů. Všichni si totiž začínají uvědomovat rozporuplnost současné bezpečnostní situace a její vliv na narůstající politickou labilitu v zemi. Obludnost ministerstva vnitra za komunistické diktatury je všeobecně známa. Jako hlavní nástroj represívní moci si dávalo velmi dobrý pozor, koho vpustí do svých řad. Snad proto také nikde neprobíhalo kádrování tak důkladně jako tady. Bezvýhradná oddanost vládnoucí ideologii byla podmínkou "příslušnosti ke klanu". Včetně členství v KSČ. A tohle všechno musely na jaře loňského roku občanské komise zvládnout a rozkrýt. Především dešifrovat a neutralizovat činnost StB, od špiček na úrovni federace a České republiky až po okresy. Mimo to pak jejich prověrkami prošli vedoucí pracovníci ministerstva, náčelníci krajských a okresních správ VB (dříve SNB). Nehledě i na důslednou kontrolu nad prací tvořící se "nové" policie. Před několika dny jsem se účastnil jednání zástupců občanských komisí Jihomoravského kraje. Jak vyplynulo z diskuse, ne všude se ony záměry podařily. Někteří estébáci se šikovně (často pomocí starých nomenklatur či těch, kteří po nich v mocenské hierarchii zaujali místo nyní) zachránili, jiní "záhadným způsobem" rozhodnutí občanských komisí o nezpůsobilosti obešli a slouží dnes vesele dál. A jinde se zase vesele pokoušejí destabilizovat. Ostatně. Občanský deník o tom v nejednom případě přinesl průkazná svědectví.

Myslím, že právě pro tohle všechno by měly občanské komise zůstat.

S pevným statutem, právně zakotvené, s vymezenou pravomocí a důrazem na kontrolní činnost. Veřejnost má totiž právo nejenom vědět, ale v těchto životně důležitých a citlivých záležitostech kontrolovat a ovlivňovat. Hlavně však: občanské komise musí dokončit započaté dílo. Uvést na správnou míru chyby, učiněné za poslední více než rok, odhalit dezinformační a destabilizační hru příznivců starého režimu, a především realizovat tzv. druhé kolo prověrek. Protože na vedoucích místech ministerstva vnitra a policie od centra až po okresy stále ještě zůstává část těch nesprávných a nepravých. S rukama poskvrněnýma totalitní minulostí, někdy i čímsi jiným.

Jiří Pilous