--------------------------------------------------------------------------------
Autor: č.: 521
Název: Ještě k Pražskému výběru
Zdroj: NN Ročník........: 0001/007 Str.: 000
Vyšlo: 01.01.1991 Datum události: . . Rok: 1991
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
I vnitrácké sejfy mají své díry. Citujeme z materiálu, kterým měl být Pražský výběr sražen na kolena. Je únor 1985."Na jaře roku 1985 bylo ředitelem Pražského kulturního střediska v souvislosti s kritikou nevhodných pódiových vystoupení odňato kvalifikační oprávnění členům souboru Pražský výběr. Současně bylo odborem umění ministerstva kultury ČSR po posouzení obsahové složky připravované LP desky této skupiny doporučeno vedení Pantonu, aby tuto gramofonovou desku až do vyřešení celé záležitosti nerealizovali.
S odstupem dvou let se obě organizace k tomuto případu vrátily. Ředitel PKS vedl s vedoucím souboru několik rozhovorů a celou záležitost konzultoval s příslušnými státními i s tranickými orgány. Při posledním jednání dne 13.2.1985 byly M.Kocábovi a M.Pavlíčkovi předloženy konkrétní podmínky, a bylo dohodnuto, že skupina předloží scénář nového pořadu, učiní prohlášení v tisku (Mladá fronta, popř. Mladý svět nebo Večerní Praha), v němž se členové bývalého Pražského výběru budou distancovat od všech negativních jevů ze své minulé činnosti, a podrobí se po schválení scénáře předváděcímu představení před zvláštní komisí. Po splnění těchto podmínek bude jednotlivým členům souboru opět přiznána kvalifikace, schválený program bude ověřen mimo centrum Prahy v sále střední kapacity a činnost souboru, který musí zvolit nový vhodný název, bude podmíněně uvolněna do konce roku 1985."
Snad jenom klíčová slova, padající na hlavu hudebníka: nevhodné vystoupení - odňato oprávnění - posouzení - doporučení - příslušné orgány - předloženy podmínky - učiní prohlášení - distancovat se od negativních - předváděcí představení před zvláštní komisí atd. Svodka (č.9) pokračuje: "Pražský výběr nahrál v červnu a červenci 1982 zmíněnou LP desku, která obsahovala několik nevhodných textů. Část nahrávek by sice mohlo být v návaznosti na postup PKS uvelněno a vydat je na SP deskách, ale v nedávné době jeden z členů bývalého Pražského výběru nezákonně opustil ČSSR. Tím je tento ediční projekt nově zpochybněn, i když celkové náklady na tuto desku již dosáhly částky 133.189,80 Kčs."
Materiál dále obsahuje náměty, jak přece jenom toho Kocába vtáhnout do komunistické hry, citujeme "vzhledem k ohlasu, který měl zastavení činnosti skupiny Pražský výběr a také zastavení výroby druhé desky." Mělo se tak stát jeho spoluautorstvím na deskách s vážnou hudbou (buď s Alexejem Friedem, příp. s Pavlem Blatným). Někdy v roce 1987 - tedy čtyři roky dištanc - a to ješte bez Pražského výběru. Toto řešení by mělo mít "širší společenský význam spočívající především v žádoucím ovlivnění postojů značné části mladé posluchačské generace!
V záznamu, který pořídil ředitel PKS se dále uvádí: "...bylo hovořeno i o otázce nového názvu skupiny. Bylo zdůrazněno, že v novém názvu není možné používat slov, která jakýmkoliv způsobem souvisí s názvem Prahy. Někdejší návrh skupiny na nový název Ropotano nepovažuje Pražské kulturní středisko za nejvhodnější, neboť souvislost mezi tvorbou skupiny a přírodní rezervací v Bulharsku je poněkud vzdálená. Pražské kulturní středisko považuje za optimální název střízlivější, určující typ produkce."
Shrnuto: Kromě zákazu 10.pražských jazzových dnů nebyl zatím nalezen špinavější materiál. Na případu se podepsali: ministr kultury dr.Klusák, jeho náměstek Beránek, ředitel odboru umění Kaizr, ing.Mácha, s.Beránek z Měst. výboru KSČ, za ministerstvo vnitra František Vacho, ředitel PKS Richard Němec, jeho náměstek Vratislav Benda, estébáci z Hradce Králové a další.