Kdo má strach o židli – pracuje špatně

 

Rozhovor s bývalým náměstkem Federální bezpečnosti a informační služby dr. Jaroslavem Baštou.

 

Náměstek ředitele FBIS dr. Jaroslav Bašta odmítl být naroubován, jako nový muž, na metody a systém, blízký systému předlistopadovému. Vyslyšel proto výzvu prvního nepohodlného a tedy již propuštěného Johna Boka, bývalého šéfa odboru ostrahy a obrany, a rozhodl se informovat prezidenta o některých skutečnostech, s nimiž se nehodlal smířit. Byl za tuto „drzost“ propuštěn.

 

Pane doktore, jaký vám byl udán důvod při propuštění?

Ten důvod mám písemně a odůvodnění je prosté. Bez vědomí ředitele FBIS jsem navštívil prezidenta republiky a informoval jsem jej o záležitostech týkajících se FBIS a způsobu jeho vedení, čímž jsem údajně hrubým způsobem porušil zákon č. 100/1970 Sbírky.

 

Jakou část tohoto zákona jste porušil?

Podle výkladu ředitele Novotného a jeho poradců jsem porušil vztahy podřízenosti a nadřízenosti.

 

Neměl jste tedy, jako pracovník FBIS, právo informovat prezidenta republiky přesto, že jiný mechanismus k nápravě věcí, které vám ležely na srdci, v té chvíli neexistoval?

Ta otázka je z právního hlediska dvojznačná. Připouští dvojí výklad, protože prezident je zároveň nejvyšším velitelem branných sil, pod které FBIS jakožto ozbrojený sbor patří. To za prvé.

Za druhé. Ze zákona není příliš jasné, komu ředitel FBIS odpovídá, protože odpovídá kolektivnímu orgánu – vládě, ale jmenuje jej jediná konkrétní osoba – prezident.

A za třetí. Původně mi dávali za vinu, že jsem porušil i zákon o FBIS písmeno b): „Ředitel FBIS informuje“, a zcela pominuli písmeno a): „FBIS informuje“. Obávám se, že se můj případ stal precedensem pro výklad hned dvou paragrafů zákona o FBIS – o „jmenování náměstka“ a o „právu podávat informace“.

Pokud však odhlédnu od výkladu paragrafů, tak mne k tomu vedla prostá logika. V době, kdy ještě nefungoval kontrolní orgán parlamentu, jsem se obrátil se stížností, již jsem považoval za urgentní, na ředitelova nejbližšího nadřízeného, prezidenta republiky.

 

Před dvěma dny jste byl zvolen předsednictvem Federálního shromáždění do funkce předsedy komise, která bude mít dohled na správným prováděním lustračního zákona.

Ano, byl jsem zvolen předsedou této komise, ke které se budou moci odvolávat pozitivně lustrovaní proti výroku Federálního ministerstva vnitra.

 

V této souvislosti mě zaráží ta skutečnost, že ředitel FBIS Novotný vám důvěru nedal a parlament ano.

Ti lidé, kteří mne do komise navrhli, mi řekli, že v této situaci to považují za určitou demonstraci důvěry, což FS prokázalo.

 

Chcete se vrátit, pokud k tomu budete mít příležitost, na místo náměstka FBIS?

Odpověď zní – ano. A rád bych vysvětlil proč. DO FBIS jsem přišel v loňském roce jako jeden z prvních polistopadových pracovníků z prověrkových komisí, kde jsem pomáhal prověřovat příslušníky bývalé StB. Prošel jsem v této organizaci jistým profesionálním vývojem od ředitele odboru přes náměstka ředitele sekce, až po náměstka ředitele celé organizace. Utvrdil jsem se ve svém přesvědčení, že tato organizace je pro fungující demokracii nezbytná. Snažil jsem se prosazovat určitou koncepci -–a tuto koncepci bych rád dotáhl do konce.

 

V čem především tkvěl spor mezi vámi a ředitelem Novotným?

Nejvíce mně vadilo, že naše střetnutí bylo pojímáno příliš osobně a je nyní přehráváno až příliš často do personální roviny. Já jsem byl přesvědčen o tom, že tajná služba musí pracovat všemi zákonnými prostředky. Pan Novotný měl, podle mého názoru, přílišný strach z toho, aby nějakým způsobem jím řízená organizace nenarazila.Ještě bych to charakterizoval trochu jinak. Platí to obecně a nejen na FBIS a ředitele Novotného. Ředitelé, náměstci a další vedoucí pracovníci nesmí podřizovat svá rozhodnutí strachu o židli. V okamžiku, kdy se někdo začne bát o svoji židli, dělá sovu práci špatně.

 

František Kostlán