Není nadace jako nadace

Dopis Petra Larssona Jiřímu Pallasovi

 

Otevíráme seriál věnovaný tolik diskutovaným nadacím. Záměrně začínáme tou nejstarší, kterou je Nadace Charty 77.

Její praktický význam v minulosti ocenilo mnoho disidentů, a i dnes plní své významné humánní poslání – nicméně každá akce, kde se točí peníze, má dvě stránky. Dopis Petra Larssona je toho příkladem. Publikované materiály nejsou názorem redakce; ta ráda otiskne i jiné zkušenosti, ohlasy a hlavně nápady, jak se zachovat, aby nadace byly těmi nejméně kritizovanými institucemi.

 

Lund březen 1990

 

Události poslední doby a úspěšná sametová revoluce v Československu zaktualizovaly otázku další práce a existence Nadace Charty 77.

Nadace byla utvořena z prostředků ceny Monismanien a prostředků, jež během své velké kampaně v létě 1978 nashromáždila organizace Folket i Bild/Kulturfront.

(Je zajímavé, že tento fakt byl zcela vymazán z vlastních dokumentů nadace, tj. ze stanov a informačních materiálů. Během let 1978 a 1979 jsem se účastnil práce nadace jako představitel Folket i Bild/Kulturfront, což též vyplývá z vlastních protokolů nadace. Tyto dokumenty mám já ve svém vlastnictví).

Politické stanovisko FiB/K při vytvoření nadace bylo zcela jasné: podporovat Chartu 77, žádat o propuštění politických vězňů a odchod sovětských vojsk z okupovaného Československa. Změněná situace v Československu by tedy vyžadovala diskusi o další existenci nadace. Předseda nadace pan Janouch však tuto otázku s ručiteli (trustees) vůbec nekonzultoval. Jen toto chování považuji za velmi podivné. Místo toho mě zastihují informace, že pan Janouch zahájil činnost jakýchsi odboček v Československu. Taková velká změna práce nadace měla být předložena ručitelům.

Po revoluci se jistě v Československu vyjevilo, že už dlouhé roky existuje znepokojení nad tím, jak pan Janouch řídil záležitosti nadace. Mnozí jsme raději po mnohá léta mlčeli, berouce ohled na čs. Situaci. Jako jeden ze zakladatelů nadace a zároveň ručitel jsem toho názoru, že je nyní nejvyšší čas, abychom diskutovali o budoucnosti nadace.

Soukromě jsem sám nejednou vyjádřil rostoucí znepokojení nad změněným zaměřením práce nadace. Dva zásadní rysy tohoto vývoje představuje jednak to, že nadace se začala převážně spoléhat na příspěvky od např. Open Society Fund, což vedlo k izolaci, a kromě toho nadace převzala charakter exilové organizace.

To způsobilo, že se nadace vzdálila těm hodnotám, kvůli nimž kdysi vznikla. Nejzávažnějším důsledkem je to, že se nadace izolovala od kontaktů se švédskou veřejností. S veřejností, jež byla vesmírně obětavá a velmi se zajímala o Československo. Jako jeden ze zakladatelů a představitel široké švédské veřejnosti jsem měl za úkol, abych názory veřejnosti zaznamenával a vyjadřoval. Má organizace i já sám jsme dávali už od počátku najevo, že nás zajímala především práce se švédskou veřejností, v úzké spolupráci s Chartou 77 a dalšími skupinami v Československu. Skutečnost však ukázala, že pan Janouch proměnil nadaci v platformu pro své vlastní ambice. Výsledkem změny zaměření v kombinaci se způsobem vystupování pana Janoucha je, že široká veřejnost v mé zemi neměla reálnou možnost vyjádřit svou podporu.

Jako zvláštní otázku je třeba prodiskutovat způsob vystupování Františka Janoucha vůči lidem, kteří se kdy zúčastnili solidární činnosti. Styl pana Janoucha se nevyznamenává pokorou, ale spíše arogancí a přezíravostí. V nadaci působil diktátorsky a svévolně. Výsledek na sebe nedal čekat, lidé opouštěli aktivní solidární práci anebo na ni vůbec rezignovali. To bylo velmi závažné zejména proto, že nadace byla přímo či nepřímo švédskou veřejností považována za představitelku záměrů Charty 77. Místo toho jsme se museli spoléhat na svou vlastní autoritu a podporu, již jsme, jako samostatná individua, mohli sehnat. Jisté ovšem je, že to vedlo k oslabení té potenciální podpory, jež pro Československo ve Švédsku existuje. Existuje též nespokojenost s Janouchovou panovačností. Janouchův způsob vystupování poškodil solidarizační práci a důvěru Švédů k Čechům a Slovákům. Vždy bylo očividné, jak činy pana Janoucha nebyly diktovány pouhými altruistickými záměry, nýbrž pořádnou porcí konkrétních kariéristických záměrů. Ze švédské perspektivy, s našimi demokratickými tradicemi, vyhlíží jeho potřeba sociálního šplhání poněkud groteskně. Kdyby šlo jen o soukromníka Janoucha, mohli bychom to jen přejít. Závažné je, když takové šplhání vede přes napřažené solidární paže. Právě sociální ambice způsobily změnu zaměření nadace. Jedním z nejsměšnějších výrazů jeho ambicí je jeho vyjádření pro tisk, viz např. České slovo, kde tvrdí, že on a jeho práce stály v pozadí udělení Nobelovy ceny Jaroslavu Seifertovi. Typický příklad nadhodnocení svého významu! Kromě toho to není pravda, pan Janouch nemá právo předkládat návrhy na Nobelovu cenu. Pravdou je, že první navrhl Seiferta Roman Jakobson a tento požadavek opakoval pak znovu Ĺubomír Ďurovič, který toto právo má. Také vím, a pan Janouch to ví též, že také nápad se dvěma Seifertovými básněmi nebyl jeho, nýbrž pana Ivana Kyncla. Přes to pan Janouch tvrdí v čs. Tisku, že nápad byl jeho, což bylo rozhodující, aby Švédská akademie udělila Nobelovu cenu Seifertovi.

Když teď pan Janouch zakládá místní odbočky nadace v Československu, musím na to zvlášť ostře reagovat. Kromě porušení původních záměrů nadace tu jde – podle mých vědomostí o panu Janouchovi – o pokus, aby si vytvořil vnitřní politickomocenskou základnu ve svobodném Československu. My, kteří jsme se účastnili a umožnili zakládání nadace (mimochodem činnost, jíž pan Janouch nikdy nebyl účasten) jsme si nikdy nepředstavovali, že rozvíjení solidarity s Československem se může stát platformou pro politickou kariéru.

Odešel jsem ze správní rady v r. 1987 po celé řadě zklamání. Navzdory mým snahám nebylo zachováno původní zaměření práce nadace. Správní rada byla vytvořena se záměrem rozvinout diskusi o účelech nadace. Kromě toho jsem chtěl, aby byl vytvořen normálnější demokratický pracovní pořádek.

Folket i Bild/Kulturfront, jenž byl při ustavující schůzi reprezentován předsedou Peterem Gavelinem a níže podepsaným (byl jsem v té době organizačním tajemníkem), trval se vší důsledností na požadavku, aby maximálně 1 % z vybraných prostředků šlo na účely administrativy. Kromě toho jsem několikrát zdůraznil, že soukromé finance pana Janoucha musí být od fondu odděleny. Další ze záměrů kromě programových rozhodnutí byl, že nastupující správní rada měla rozhodnout o tom, kdo bude podepisovat za firmu. Dále se mělo rozhodnout o peněžní odměně pro předsedu atd. Nic z toho se neuskutečnilo. O tom, co se stalo po roce 1987, nic nevím.

Pan Janouch jistě upozorní na řadu důvodů, proč jsem odstoupil. Zajisté bude barvitě líčit mou nespolehlivost atd. atp. Je třeba ovšem vědět, že jsem v té době skoro rok těžce nemocen. Rozhodující pro mé odstoupení byl fakt, že nadace pokračovala ve starém stylu. Princip veřejného přístupu nebyl dodržován a správní rada neměla neomezené právo rozhodování. To plynulo jednoduše z toho, že nadace přestala být organizací. Vyvinula se v čistě soukromou Janouchovu sbírkovou kancelář. A když předseda je výkonným funkcionářem a zároveň jediný může podepisovat za firmu, tak nezbývá než odejít. Zkrátka a dobře už nebylo činnosti, jíž by bylo možné se zúčastnit nebo za niž by bylo možno nést hospodářskou odpovědnost. Všechna finanční rozhodnutí, ať už se jednalo o to, kdo či co dostane podporu, až po otázku, že finance nadace se staly integrovanou součástí osobních financí pana předsedy, byla pouze v rukou pana Janoucha. Následovala nejbanálnější ze všech alternativ: měl jsem za to být potrestán. Co se týče nadace, znamenalo to, že jsem za poslední čtyři roky nedostal ani zprávu o činnosti ani finanční uzávěrku nadace. A to přesto, že jsem byl stále veden jako ručitel (trustee). To samo o sobě vyvolává podezření, že není všechno v pořádku. Jeho pomsta se pak změnila v čisté pronásledování mé osoby.

Vrcholem se stal udavačský dopis, který rozeslal, aby mě pošpinil v souvislosti s publikováním knihy Blázen v Praze (En dáre i Prag). Pan Janouch v ní našel několik chyb a ve svém šestistránkovém dopise poukazuje na ně, ale tvrdí, že celý obsah je vadný stejně jako název a obálka. Smysl jeho námitek by se dal shrnout do jedné věty švédského klasika: „Sám bych to býval udělal lépe, jen kdybych to býval uměl.“ Tento dopis rozeslal po půlce Evropy, aby mně co nejvíc uškodil. Znamenalo to též vážný zásah do mé novinářské činnosti, což bylo asi účelem. Ovšem co bylo nejhroznější a co poznamenávalo též jeho činnost v nadaci, bylo jeho patolízalství, snaha vetřít se do přízně slavných. Na Západě vždy vystupoval jako Havlův osobní zástupce. Mou zásluhou byla přeložena většina Havlových textů ve Švédsku v 80. letech, přičemž pan Janouch si vyžaduje peněžní náhrady za publikaci a překlady textů, vydaných nadací. Také tvrdí, že nadace má švédská autorská práva pro tyto texty. Není to však pravda, copyright má Rohwolt a práva ve Švédsku dánský Leonhard (…)

My, kteří známe pana Janoucha, víme, že je představitelem jakéhosi rasismu naruby. Švédsko a Švédové jsou mu odporní. Ani se nenaučil pořádně naši řeč, což samo o sobě je nestydatost vůči zemi, která mu dala nejen azyl, ale také mu vytvořila zvláštní pracovní místo.

Má zkušenost praví, že mocenské kruhy v mé zemi byly přinuceny podporovat boj za demokracii v Československu proto, že jsme dokázali vyvíjet tak silný tlak zdola prostřednictvím různých organizací. Bez toho by oficiální podpora byla minimální. Ti, co se dnes označují za přátele Charty 77 a nového režimu v Československu, byli ještě nedávno našimi nejagresivnějšími odpůrci v letech 1974 – 1978, v době Brežněvovy détante.

Pro mě a pro skupinu, kterou zastupuji, to znamenalo, že jsme se stali svědky velkého promrhání kapitálu důvěry. Samozřejmě hlasovali aktivisté „nohama“ a věnovali se jiné činnosti solidaritě s Polskem a v Afghanistánu.

Teď, když se Češi a Slováci zbavili sami okovů totality, nelze již dále obhajovat neobhajitelné. Proto by správní rada mě (viz par. 2.c stanov nadace):

1.      Rozhodnout o vykonání revize hospodářské činnosti nadace. Revize budiž provedena Říšským revizním úřadem (Riksrevisionsverket).

2.      Podat návrh další činnosti včetně možného zrušení nadace.

3.      Zaslat všem ručitelům (trustiees) finanční uzávěrku a zprávu o činnosti od roku 1978.

4.      Požádat Chartu 77 příp. OF a VPN o ustavení nezávislé komise pro přezkoumání Janouchova případného zneužívání moci a nepotismu na základě dopisu Jiřího Pallase správní radě.

 

Peter Larsson, Skolgatan 8, 22361 Lund, Švédsko, tel. 046-137644

 

Dávám svůj dopis Jiřímu Pallasovi z března 1990 k dispozici veřejnosti.

Peter Larsson, Lund, květen 1991