Zarazit armádní parazit

 

„Uvědomují si vůbec různí petičníci, organizátoři nátlakových akcí, mítinků apod., že tudy cesta k prosperitě nevede?“ (Zpravodaj Sdružení vojenská obroda, č. 18/91).

Když jsem projížděl stopem vojenským okresem Tachov, na dálnici E 12 stával poutač s nápisem, že Západní Čechy jsou díky armádě pevnou hrází socialismu. Jel jsem totiž směrem k západní hranici. Tam jsem také poznal nejednoho lampasáka (případně lamPASÁKA), který nosil nejen zelený oblek na ples, ale měl i zelené auto, zelenou kuchyňskou linku, zelený mundúr a zelený mozek.

„Z těchto a dalších závažných poznání prohlašuji, že se na Československou armádu dívám jako na armádu, která je v rukou zločinců, těchto lidí se štítím a pod nimi sloužit nebudu“ (z dopisu Antonína Haupta z Jeseníku).

V srpnovém rozhovoru se stanicí Svobodná Evropa sdělil náčelník inspekce ministerstva obrany ČSFR plukovník ing. Rudolf Šilhán, že „důstojnický sbor tvořilo v armádě 83% členů KSČ“. Dále v tomto rozhovoru přiznává, že „po půldruhém roce od 17.listopadu se nedá říci, že by se důstojnický sbor nějak změnil“. Je namístě přímo dodat, že situace se stále zhoršuje. Už po listopadu byl televizní šot, kdy v balících pošty byly objeveny ukradené granáty z vojny. Krade se munice, zbraně, vojenský majetek a dokonce z těchto důvodů krádeží je vojenský benzín barven na modro. Stojí za to citovat z dalšího dopisu došlého naší redakci: „Když se podíváte na složení generálního štábu a různých vojenských správ včetně VLA, VLVDÚ, ÚVN, VÚHEM, ÚLZ, vidíte, že na vedoucích místech jsou stále titíž komunisté, kteří třicet let normalizovali a vysloužili si vysoká vyznamenání a hodnosti za příkladné budování „socialistické vlasti“. (…) Přes tyto skutečnosti si bývalí komunisté vypisují různé „výzkumné úkoly“, aby dostali od státu finanční dotace. Všechny úkoly jsou tajné, protože v konkurenci nebo v kritice civilu by neobstály. (..)

Kamarádšoft a vazby v armádní bolševické mafii jsou obdivuhodné. Kamarádi z vojenských škol na sebe nedají dopustit a jeden druhého chrání. Vedoucí náčelníci, bývalí komunisté, za zvládnutí procesu normalizace, po roce 1968 jezdili za odměnu na Krym, dnes jezdí do Španělska, Portugalska, Francie. Bude.-li se situace takto nekontrolovaně v armádě (ale i jinde) vyvíjet i nadále, dožijeme se toho, že v ČSA zůstanou pouze skalní komunisté – normalizátoři často v penzijním věku se sníženou fyzickou a pracovní výkonností (90% plukovníků a generálů má nadváhu), jsou tedy otylí a jsou zařazeni do kvalifikace C – pokud se týká schopnosti vojenské služby. Konkrétně to znamená, že mohou sedět za stolem a brát vysoký plat, ale nemohou se pohybovat v poli. Většina plukovníků a generálů je v první kategorii důchodového zabezpečení, tj. jodu do důchodu v 55 letech, s vysokým odstupným (50-150 000 Kč). Každý voják z povolání má nárok na 30 dnů dovolené, 10 dnů „mimořádné dovolené“, v nemoci bere plný plat tři měsíce, má přednostní právo na přidělení bytu, na odlučné, jízdné a různé jiné náležitosti. Páni důstojníci si vymohli tzv. „preventivní rehabilitaci“ pro všechny od 45 let po dobu 3 týdnů pobývat zdarma v lázních. Nezapomeňte, že čas do jisté míry nahrává starým strukturám, které se stále ještě organizují. (…) Aby bolševická moc byla konečně a důsledně zlikvidovaná, je zapotřebí jednat s komunisty způsobem pro ně jasným a pro ně pochopitelným. Všichni musí odejít z vedoucích míst od nejvyšších představitelů po frajtry.

„Sikana v armádě po převratu neklesla, podle některých zdrojů dokonce stoupla. Množství případů nelze určit. Vojáci přicházejí poučenější a šikanují kvalifikovanějším způsobem. Nenechávají stopy po bití a snaží se nezranit. Průzkum v tomto směru neexistuje, skutečnou tvrdost nelze odhadnout. Ponížení je bráno jako součást života.“ (Reflex 50/91, st. 5)

Armáda je zabalena do hrozného svinstva. Stálo by za to zjistit, zda se skutečně v armádě falšují výsledky střeleb, jak je to kolikrát s pracovní náplní vojáků, když musí podbíjet koleje a vykonávat galeje, určené spíše vrahům. Dopisy do redakce však chtějí ponejprv řešit otázku šikany v armádě. Sebevraždy v armádě se množí, naposled se tisk věnoval podivné sebevraždě Milana Hory, který byl nalezen oběšený v roce 1987 na pásce županu u VÚ Bělá pod Bezdězem, kde po narukování během měsíce zhubl o 16 kg, předtím kopán do varlat apod. 18.září 1991 na shromáždění k ukončení výcvikového roku sám federální ministr obrany řekl: „Kázeň je stále nedostatečná. V minulém výcvikovém roce došlo při mimořádných událostech k 32 usmrcením, 29 osob bylo těžce zraněno. Má na tom velký podíl alkohol (35 % trestných činů). Přetrvává šikanování, v mnoha případech i fyzické. Šikanování přetrvává dodnes.

Podle veřejného průzkumu (červenec 1991) chápe 69 % našich občanů armádu jako prospěšnou výchovnou instituci. Jiný názor na věc však mají ti, jichž se vojenská povinnost týká. 31 % branců Čechů a 13 % BRANCŮ Slováků žádá o zařazení do civilní služby. 10 % dotázaných občanů uvádí mezi důvody k zařazení do civilní služby jako důvod strach ze šikanování. 40 % občanů pak pokládá vojenskou službu za ztracenou dobu.

Jelikož se v naší redakci ohledně ŠIKANY V ARMÁDĚ apely množí, pisatelé stále ještě chtějí něco udělat pro dobro věci, byl navržen text, na který kdokoliv může reagovat svým svědectvím na adresu redakce a na mé jméno.

 

Pepino Maraczi