ŠABATOVCI SE POŘÁD ROJÍ

Pro permanentního revolucionáře dr. Šilhana jsou zákony pouhým balastem?

 

Brno má svou Janu z Arku? Je jí bývalá vedoucí odboru zdravotnictví Úřadu města Brna Marta Holanová, kterou z její funkce odvolala na návrh zdravotně sociální komise zastupitelstva 7.listopadu Rada města Brna. Hned druhý den napochodoval na radniční tiskovku několik desítek ředitelů a primářů nemocnic a poliklinik, kteří, prý jménem zdravotnické veřejnosti, rozhořčeně protestovali. Jeden ředitel chtěl dokonce vyhlásit stávku – zaměstnanci, skuteční zdravotníci, se však od toho pár dní nato distancovali.

            Reakce ve sdělovacích prostředcích, téměř vesměs ovládaných šikovnými přívrženci pana Šabaty, na sebe nedala čekat: „Jako blesk z čistého nebe“, „Políček slušnosti“, „Políček demokracii“, „Odvolána za bezchybnou práci“ – tak zněly titulky jedné tiskové fronty v čele s „moravským demokratickým deníkem „Rovnost“. Dříve orgánem KV KSČ, hojně čteným natvrdlejší částí brněnské veřejnosti.

            Co vedlo brněnské radní, kteří na doporučení těsné nadpoloviční většiny zdravotně sociální komise dr. Holanovou odvolali? A budiž řečeno, že to těžko lze nazvat politickým komplotem nebo politikařením, jak dštil v Rovnosti dobrý přítel paní Holanové a dr. Šabaty, první náměstek ministra zdravotnictví MUDr. Milan Šilhan (OH stejně jako ministr). Politické složení šesti členů, kteří odvolání navrhli, bylo totiž toto: 2 HSD-SMS, 1 ODS, 1 KAN, 1 KSČM, 1 Republikánská unie. Tento poslední později zřejmě dostal strach. A aby svůj myšlenkový kotoul dotvrdil, přestoupil, ve šlépějích primátora Mencla, k ODS.

            Dr.Holanová dávala dost dlouho nepokrytě najevo, že bude poslouchat ministerstvo (státní správu, rozuměj již zmíněného dr. Šilhana) a nikoliv samosprávné orgány – zastupitelstvo či dokonce městskou radu, která je mimochodem městskému úřadu, a tedy i vedoucí odboru, přímo podřízena.

            Na vysvětlenou  čtenářům: náš stát je značně centralistický, na zákony navazují ministerské vyhlášky a nařízení – to vše je státní správa, kterou v Brně vykonává Okresní úřad Brno-město. Ten však většinu své působnosti v oblasti zdravotnictví svěřil tzv. přenesené působnosti úřadu města. Pořád však zbývá prostor k jakési samosprávě činnosti, kterou mají určovat zvolení zastupitelé. Sem patří např. rušení a zřizování nových organizací (zdravotnických zařízení), jmenování a odvolávání jejich ředitelů i vytváření jejich koncepcí, které ovšem nemohou být v rozporu se zákonnými normami.

            Poslední kapkou, která způsobila, že pohár trpělivosti zastupitelů přetekl, byla aféra klem výběru kandidáta na vedení pobočky Správy všeobecného zdravotnického pojištění. Ministerstvo (Státní správa) se obrátilo na Okresní úřad Brno – město (státní správa), aby navrhl kandidáta. Tento úřad, jsa si vědom, že není úřadem venkovského okresu, ale města s rozvinutou samosprávou, se obrátil na Úřad města Brna – odbor zdravotnictví (je tam přenesená státní správa), aby kandidáta navrhl. Tam byla dr. Holanová s věcí rychle hotova: navrhla kandidáty hned dva. Jaká to však náhoda! Oba nedávní komunisté, stažení, jak je dobrým zvykem, na posty náměstků ředitelů. Jeden z nich byl dřív náměstkem ředitele MÚNZ, tedy jasný nomenklaturní kádr. Dnes jsou ovšem demokraté a jistě čtou Moravský demokratický deník.

            Když se toho dopídili zastupitelé, dosáhli alespoň toho, že se narychlo vypsalo výběrové řízení /lhůta přihlášek byla tři dny!), ve kterém – kupodivu se našel – byl vybrán člověk, který přes svoje schopnosti nikdy nebyl v rodné straně. Dnes řídí v Brně pobočku Všeobecné zdravotní pojišťovny a jde mu to docela dobře – ovšem v rámci možností, které skýtá zcela neschopné ministerstvo zdravotnictví, které svůj hlavní úkol na rok 1991 (příprava na pojišťovnický systém) zbabralo, jak se dalo.

            V některých státech (které asi s demokracií a tolerancí nejsou tak daleko jako my – SRN, Francie, Itálie) by to s jistotou vedlo k odvolání ministra.

            Ale zpět k věci: zároveň s „výběrem“ kandidáta pro pojišťovnu byly na spadnutí vážné pochybnosti o tom, jak si paní dr. Holanová (psychiatr) vedla ve své správní funkci. Z obavy před možností zakamuflovat některé důležité skutečnosti se 7 členů (3 ODS, 1 KAN, 1 Republikánská unie, 1 HSD-SMS a 1 nezávislý) ze třináctičlenné rady rozhodlo odvolat dr. Holanovou s okamžitou platností ještě před předložením konečné zprávy revizní skupiny odboru rozpočtu a financování (zpráva byla nakonec shodou okolností podepsána v den odvolání).

            Tu je třeba říci, že v Brně se již k 1. Lednu 1991 rozdělil MÚNZ na několik menších částí, které ovšem zase pletou hrušky s jablky: nemocnice jsou tam pohromadě s poliklinikami, jeslemi atd. (Polehčující okolnost: v té době ještě nebyla známa koncepce pojišťovnictví). Takové dění kolosu s několika nemocnicemi a poliklinikami není maličkost: je třeba rozdělit veškerý majetek – budovy i věci a dokonce i dluhy a pohledávky: je nutno sestavit tzv. zahajovací rozvahy a udělat mnoho dalších věcí. Teprve pak může primátor jako představitel města (zřizovatele) podepsat zřizovací listiny. S takovými drobnostmi se ovšem paní Holanová nezdržovala. Revize zjistila, že nebyl rozdělen majetek, jdoucí do stamiliónů. A pro jistotu – kdyby snad chtěl primátor ucuknout – (nebo z neomluvitelné neznalosti zákonů), podepsala zřizovací listiny dr. Holanová sama. Přísně vzato tak nově zřízené organizace vloni ani neexistovaly.

            Ale to nic – přes spáleniště, přes krvavé řeky – již v říjnu 1991 má dr. Holanová připraveno s dobrotivými ministry (zdravotnictví a financí ČR, obě jsou řízena ministry z OH) schválen další dění de jure ani neexistujících organizací. Ukázalo se totiž, (někteří to věděli už předloni), že pro financování přes pojišťovnu bude lepší, když se osamostatní funkční celky: nemocnice, polikliniky atd., bude to taky lepší pro příští privatizaci. A bylo věcí cti bývalého předsedy KNV (v roce 1990), nyní ministrova náměstka dr. Šilhana , aby Brno bylo v čele. A tak se mělo dělit. Leč tu náhle se brněnská rada a zastupitelstvo probudily z důvěřivé letargie a prohlásily: nic se dělit nebude, dokud se neujasní finanční a právní zmatky kolem prvního dělení.

            To ovšem bylo něco pro kryptokomunistický tisk: Rovnost a další listy (zejména bulvární Večerník a lehce slabomyslný Moravský expres) psaly: „Transformace zdravotnictví v Brně zastavena! Nová totalita! Dosud bylo Brno vzorem, teď bude ostudou!“ a tak dále. Zvláště se vyznamenal dr. Šilhan, pro kterého jsou zákony zřejmě jakýsi nepotřebný balast brzdící permanentní revoluci, a prohlásil dr. Holanovou za svou podřízenou. Vůbec se vypjal k srdceryvným literárním výkonům, kterým již několikrát zmíněný „Moravský demokratický deník“ Rovnost ochotně poskytl neomezený prostor. Pod dojmeme jeho citovek se dokonce jitá paní  Drobcová, zdravotní sestra, rozhodla hladovět na protest proti těm nemorálním darebákům v zastupitelstvu, kteří myslí jen na svůj osobní prospěch. Snažila se vyburcovat svědomí veřejnosti, která měla přijít protestovat na prosincové zasedání zastupitelstva. Jaksi nepřišla… Činila se zato brněnská televize. Její ředitelka je také čirou náhodou přítelkyně dr. Šabaty, paní Mikulášková. Prohlásila dokonce, že řádné fungování pojišťovny změnilo to, že zastupitelstvo odvolalo v Brně vedoucí odboru.

            Věci teď vyšetřuje „expertní komise“. Doufejme, že se nenechá opít rohlíkem. V době vyjítí tohoto čísla budou již možná známy její závěry.

 

-bz-