Co mgr. Hon nevyřešil

 

Usnesení

Vyšetřovatel generální prokuratury ČSFR v Praze rozhodl dnešního dne takto:

Podle § 159 odst. 1 tr.zákona ve věci podezření z trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele podle § 158/1 tr. Zákona odkládám podnět Miroslava Marečka.

 

Zářijové početí

Začátkem září 1988 předložil tehdejší generální prokurátor  ČSSR JUDr. Ján Pješčak Federálnímu shromáždění „zprávu generálního prokurátora ČSSR a Nejvyššího soudu ČSSR o stavu socialistické zákonnosti.

 

Pješčak u zpovědi

Na společné schůzi Sněmovny lidu a Sněmovny národů, konané ve dnech 8. A 9.11.1988, kde generální prokurátor ČSSR odůvodňoval svoji zprávu o stavu socialistické zákonnosti, bylo na závěr vydáno usnesení Federálního shromáždění č. 54, kde pod bodem 4 se doporučuje vládě ČSSR, NS ČSSR a GP ČSSR, aby ve svém oboru působnosti věnovaly zvýšenou pozornost přijetí účinnějších opatření ke zlepšení stavu veřejného pořádku za účelem zabránit jakýmkoliv akcím protistátního a protisocialistického charakteru.

 

Jakeš kyne

V době předcházející tomuto zasedání dožaduje se ÚV KSČ vypracování nového zákona o právu shromažďování. Vypracovaná informace byla na základě pokynu tehdejšího tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše zaslána prostřednictvím 13.oddělení ÚV KSČ též na GP ČSSR.

 

Indra svolává

Předseda FS Alois Indra dává pokyn, svolat ke konzultaci a vypracování trestní normy skupinu odborníků. Skupina odborníků se skutečně sešla. Za GP ČSSR JUDr. Horčík, za GP ČSSR JUDr. Fišer a za MV ČSR JUDr. Těžká, za Úřad vlády ČSSR JUDr. Vodička a další nezjištěné osoby. Odmítli vypracování nějakého dalšího sankčního opatření s odůvodněním, že dosavadní platná úprava této trestně právní oblasti dostatečně sankcionuje porušování veřejného pořádku. O stanovisku této komise doc. Josl vypracoval Informaci pro předsedu FS A. Indru, který na ni zareagoval podle něho slovy: „Takové akademické rady a přešlapování na místě nepotřebuji.“

 

Lenárt předkládá

Dne 27.1.1989 na 102.zasedání PÚV KSČ předložil jak bod programu J.Lenárt „Návrh opatření proti nepřátelským aktivitám nelegálních skupin“. V tomto materiálu je konstatováno, že k 1.2.1989 bude ustavena koordinační skupina ÚV KSČ pro boj s antisocialistickými silami jako neveřejný, pomocný aktiv stranických a státních orgánů.

 

Za 20 00

3.2.1989 zasedalo předsednictvo ÚV KSČ ve složení: Miloš Jakeš, Ladislav Adamec, Karel Hoffmann, Gustáv Husák, Alois Indra, Ignác Janák, Jozef Lenárt, Miroslav Štěpán, Karel Urbánek, Miroslav Zavadil, Josef Haman, Vladimír Herman, Miroslav Hruškovič, Jaromír Hajn a celému jednání byli přítomni František Hanuš, Zdeněk Hoření a zapisovatel Jaroslav Molek . Z předloženého materiálu a který zdůvodňoval A. Indra je zřejmé, že byl účastníkům porady předložen těsně před začátkem zasedání. Byla vedena diskuse, ale na její obsah si nikdo ze slyšených účastníků nevzpomíná. Bylo přijato usnesení PÚV KSČ, v němž předsednictvo ÚV KSČ „bere s připomínkami na vědomí návrh případných zákonných opatření předsednictev FS, ČNR a SNR.“ V textu preambule byla vyškrtnuta vložená věta a ve článku 2 pod bodem II nahrazena částka peněžitého trestu za přečin znějící na 1 00.- Kč na 20 00 Kč.

 

13 Jidášů

V mezidobí byla vytvořena tzv. iniciativní skupina poslanců. Byli vybráni z různých politických stran, různých národností. Skupinu tvořili tito poslanci: Zdeněk Češka, Jozef Fekete, Emil Hojnoš, Jan Jirásek, Stanislav Kukrál, Oldřiška Mikundová, Josef Puchmeltr, Lumír Sakmar, František Samec, Mikuláš Šutka a Richard Tichý.

 

Bude-li nutno, ještě přitvrdíme

Na den 14.2.1989bylo svoláno zasedání předsednictva Federálního shromáždění. Z diskusních příspěvků pak vyplynulo, že opatření jsou správná a pokud bude nutné, přijmou se i další účinnější opatření. Podle názorů předsedů ústavně právních výborů Zdeňka Češky a Františka Samce navrhované zákonné opatření není v rozporu s ústavou ani s ústavním zákonem o čs. Federaci. Znění zákonného opatření předsednictva FS č. 10/89 Sb. Vyhlášeno nebylo a nabylo tak účinnosti.

 

Bartončík se zdržel

Zákonné opatření č. 1/89 Sb. K ochraně veřejného pořádku bylo dne 22.3.1989 na 13.společné schůzi SL a SN všemi přítomnými poslanci odsouhlaseno až na hlas poslance dr. Bartončíka, který se zdržel hlasování.

 

Čalfa nic, on muzikant

Z výpovědi JUDr. Mariána Čalfy, kterou učinil před komisí dne 1.3.1991 vyplývá, že M. Čalfa jako tehdejší ministr vlády ČSFR, mající na starosti legislativu vlády, nevěděl nic o vzniku a iniciaci návrhu.

 

Výslechy jen některých

Poslanci Kukrál a Samec pro vážná onemocnění nemohli být k dané problematice slyšeni. Poslanci Tichý, Šutka a Sakmar využili ústavního článku č. 53, který jim dává právo odmítnout svědčit. V průběhu výslechu tuto možnost též využil poslanec Fekete. Poslance V. Kožíka se nepodařilo dostat k výslechu. Zdeněk Češka vypověděl, že myšlenkovým otcem celého návrhu je Alois Indra sám. Na technickém zpracování této zákonné normy se poslanec Češka nepodílel.

Josef Fekete uvedl, že o svém jmenování do iniciativní skupiny byl vyrozuměn telefonicky, neví však kým, své jmenování však přijal. Emil Hojnoš uvedl, že neví, kdo a kdy jej najmenoval do iniciativní skupiny poslanců. V žádném případě se sám nepodílel na technickém zpracování zákonné normy a myslí si, že tato skupina poslanců se nikdy nesešla.

Z výpovědi ing. Jana Marka , bývalého prvního místopředsedy FS vyplývá, že připomínky k vytvoření právního podpisu patně vzešel od A.Indry. Nepamatuje se, že by v dané souvislosti byla vytvořena iniciativní skupina poslanců. Byli též vyslechnuti bývalí členové PÚV KSČ Adamec, Jakeš, Janák, Lenárt, ale nikdo z nich se nijak blíže nepamatuje na žádnou okolnost, kdy byl projednáván návrh zákonného opatření.

 

Kdyby existoval, tak by rozhodoval

Miroslav Mareček tuto právní normu označuje jako protiústavní. Posoudit její ústavnost či protiústavnost však nenáleží vyšetřovateli prokuratury. O souladu či nesouladu zákonů a zákonných opatření předsednictva Federálního shromáždění rozhodoval pouze Ústavní soud ČSFR, Federální shromáždění ČSSR mělo sice povinnost shromáždit členy Ústavního soudu, ale nikdy tak neučinilo. Pokud by totiž Ústavní soud existoval, pokud by byla záruka normy, která by svým obsahem odporovala Ústavě či mezinárodním paktům. Za dané neexistence Ústavního soudu zákony a zákonná opatření předsednictva FS při splnění zákonem předepsaných podmínek byly platné, a tedy i pro orgány činné v trestním řízení závazné.

 

Shrnuto: dobře vymyšleno

Vzhledem k ustanovení článku 51 ústavního zákona číslo 143/68 Sb. O čs. Federaci poslance FS není možno vůbec stíhat pro hlasování ve sněmovně, v jejích orgánech nebo v předsednictvu FS a za výroky při výkonu funkce poslance učiněné v některé sněmovně.

Po provedení všech skutkových zjištění nebylo možno dojít k závěru, že by se v souvislostech s iniciací a při tvorbě zákonného opatření jiná osoba dopustila či dopustily jednání, které naplňuje skutkovou podstatu trestného činu podle paragrafu 158 trestního zákona. Členové předsednictva ÚV KSČ jako politický    orgán vzali na vědomí návrh zákonného opatření PFS, ale žádné další opatření k jeho realizaci nestanovili ani nedali závazné pokyny kdy, kdo a jakým způsobem má realizovat tento předložený návrh.

Na základě těchto zjištění lze u všech, tedy jak poslanců bývalého Federálního shromáždění činných do listopadu 1989, tak u členů předsednictva ÚV KSČ v celém rozsahu jejich politické a poslanecké činnosti pouze konstatovat vysokou odpovědnost politickou a morální za t, že realizovali, vzali na vědomí a uvedli v život normu, která byla ve zjevném rozporu s platným právem, mezinárodními úmluvami a morálními normami.

Vzhledem ke všem shora uvedeným skutečnostem jsem rozhodl tak, jak je ve znělce tohoto usnesení uvedeno:

Poučení:

Proti tomuto usnesení je přípustná stížnost, kterou je možno podat do tří dnů od doručení tohoto usnesení. Stížnost nemá odkladný účinek.

Vyšetřovatel GP ČSFR

Mgr. Petr Hons