Metamorfóza primátora Mencla

Luboš Vydra

 

Ač se to ve vyspělých demokraciích většinou nedělá, aby politici v průběhu volebního období měnili strany, za které byli zvoleni, v našich poměrech je to běžná praxe. Političtí hlodavci v nedávné době již několikrát přeběhli z potápějící se lodi na jinou, ať to již bylo v případě KSČ na OF, z OF na OH či jinam. Nyní někteří bystřejší z nich již opět větří a není vyloučeno, že v době těsně před volbami se jich velký proud přežene z OH na stabilnější ODS. O ideály tu přece nejde, ale jak prozrazuje úzkostné pištění, jde o koryta.

Brněnský primátor Václav Mencl, nedávný úspěšný absolvent VUMLu a přítel nomenklaturních komunistů, je vybaven obzvláště citlivými senzory, protože i na takovou politickou vzdálenost tuší dobré podmínky ODS. Vyměnit dres uprostřed hry je pak pro něho maličkostí. Křupanská politická scéna v ČSFR, kde je nejvyšší mravní normou nikoliv zásadová opravdovost, ale maloměšťácká „slušnost“, mu za nedovolený přestup „distanc“ nedá.

Pan Mencl to prý také dělá z obav, že příští volby mohou vynést některé extrémní síly, a to spíše pravicové než levicové. Jsou t obvykle obavy toho typu, že by ta část mentálně zaostalejších občanů, kterou tak láskyplně udržuje v lenosti především levice a komunisté, mohla zběhnout pod křídla fuhrera Sládka, pod jehož jasnozřivou péčí by se i nadále mohla oddávat tupé blaženosti. Proto stejně jako jiné konvertité všeho druhu byl, dle jeho slov i on sám, vyzván, aby přímou účastí podpořil některou z demokratických stran. Sám sebe pak přesvědčuje tvrzením, že jeho osobní názory jsou v podstatě shodné s programem ODS a svůj postoj označuje vzletně termínem „dynamiky hodné doby“. Levicovou kabinetní kryptopolitiku, kterou tvořil po boku soudruha Šabaty ve sdružení pro Brno, tak odhazuje jako dítě okoukanou hračku.

Nelze se divit, že mnozí představitelé ODS v čele s předsedou ODS Brna-města ing. Horákem jeho euforii nesdílejí a nechtějí ho již nadále podporovat ve funkci primátora. Pokud ovšem nabídky výzvy k členství pana Mencla v jejich straně vzešly z z ODS, pak je toto stanovisk oblastní rady nanejvýš překvapující. Vždyť i mluvčí ODS Jiří Šneider prohlašuje: „Není nám nic známo, že by pražské ústředí ODS vyzvalo pana primátora ke vstupu do naší strany, jak pan primátor uvedl ve svém rozhovoru.“

Vrcholně podivné pak je, že za brněnského primátora se poněkud paradoxně postavilo v osobě JUDr. Tomáše Vencálka i Šabatovo OH. Tentýž rovněž zdůraznil, že případnou iniciativu jiných klubů na jeho odvolání klub OH nepodpoří. „Podpora z naší strany bude kritická“, sdělil panu Menclovi místo zamávání šátečkem na rozloučenou. A tak primátor Mencl se vydal na první průzkumnou cestu do ODS s tím, že si „uvědomoval situaci, kdy není jasné, zda ČSFR skutečně půjde cestou demokracie, tj. tzv. nezávislost podružnou záležitosti“.

Přestože je tak „nad věcí“, že již nemusí žít podle zásad, dává pan Mencl svému rozčarování z tohoto rozhodnutí oblastní rady ODS nečekaně volný průchod: „Překvapilo mě to. Rozhodně jsem však, v této souvislosti, na radnici nepočítal s posty…“ Náměstek Jiří Horák, služebně primátorovi podřízený, zato však naopak nyní nadřízený jako předseda oblastní rady ODS, se snaží reagovat diplomaticky: „Naše rozhodnutí nepodpořit primátora vychází z názoru, že jde o krok k nepřiměřenému rozpoložení politických sil na radnici, neboť ze šesti členů ODS tu nyní dva zastávají nejvyšší posty.“ Pozoruhodné, že to, co jindy nevadilo OH nebo OH, náhle vadí ODS. „Václav Mencl nevstoupil do strany jako občan, ale jako primátor“.

Co říci závěrem? Vstup Václava Mencla do ODS nepřekvapuje. Jde o strategický manévr levicových sil ovládnout pravicové strany zevnitř. Směřování nových členů OH, stejně jako tzv. „bývalých“ komunistů právě do této strany je logické. Síla a moc, ke které ODS směřuje, jim dává skvělé perspektivy k ovládnutí této strany a tím i velké části společnosti. Není také bez zajímavosti, že Sdružení pro Brno se ani nesnažilo kandidovat do těch městských částí, kde je nejvíce problémů. Je však zodpovědné za to, že v PBH dosud neproběhly zásadní změny. Dokonce, ředitel PBH se dostává do čela jedné z akciových společností. A přitom bytový fond v Brně vypadá, jako by se skrze něho přehnala živelná pohroma. 75% domů potřebuje opravu. Je evidováno 16 719 nevyřízených žádostí o byt. Otázkou zůstává, zda tyto závažné problémy vyřeší lidé typu primátora Mencla, když je na první pohled zřejmé, že mají jiné starosti.