--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Blažek Pavel č.: 920
Název: Proměny a.s.Dialog
Zdroj: NN Ročník........: 0002/007 Str.: 009
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: . . Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Ve druhé polovině osmdesátých let prošly vybrané státní akciové společnosti a družstevní podniky závažnými proměnami, které jsou stále utajovány. Nezdar ve vyšetřování causy Slušovice, útěk kapitána Žáka, bratislavská registrace pověstného agrokombinátu a zplanění protislušovického proslovu pana prezidenta jen potvrzují nedobytnost informací o těchto firmách. Důsledkem jsou fámy a teorie o tajných dohodách tajných center finančníků, zednářů, Židů, rozvědek některých států, mezinárodních monopolů a podobně, podle toho, jakou ideologii si autor teorie zvolil za východisko pro svoji interpretaci procesu vytváření nového světového řádu. Nejen tyto teorie mění pojetí listopadu 1989 jako tzv. sametové revoluce v předem dohodnutý a naplánovaný akt, v němž byla KSČ zaručena beztrestnost a možnost transformace vlastních finančních a dalších prostředků s vyviněním členů KSČ odkazy "na systém", aniž by byla položena otázka zodpovědnosti za jeho tvorbu a spoluúčast. Vše v dané situaci vytváří velmi nebezpečné iracionální pole. Lze mu čelit jedině kvalitou informací na základě konkrétních případů. Slušovická aféra i případ společnosti Dialog a. s. Praha však ukazují, že to je obtížné, ne-li přímo nemožné ve vztahu k projevované politické vůli zejména těch politických stran, které se utvořily rozpadem Občanského fóra.

Noc a mlha

Státní akciová společnost Dialog byla založena podle zákona č. 243/1949 Sbírky a vybudována tak, aby řídící pracovníci na středním stupni neměli potřebné informace o struktuře a operacích firmy. V osmdesátých letech společnost prováděla rozsáhlé nákupy rekreačních objektů, podílela se na utajených operacích při opatřování embargované elektroniky a podobně. Rukopis této činnosti připomíná laikovi romány pana Fleminga.

Tzv. přestavbová politika KSČ připravila legislativní podmínky pro přeměnu vybraných společností a družstev typu Dialog a Slušovice a jejich činnost v nových podmínkách. Za mezník uvedených aktivit lze považovat přijetí zákona č. 173/1988 Sbírky Federálním shromážděním, který spolu se zákonem č. 243/1949 Sbírky se stal východiskem zakládání soukromých akciových společností se zahraniční kapitálovou účastí.

Valná hromada a den zápisu

Na neznámém místě se dne 9. června 1989 sešel neznámý počet akcionářů - majitelů dvou a půl tisíce akcií v nominální hodnotě jedné akcie ve výši jednosto tisíc korun, znějící na jméno akcionáře, aby na svojí první valné hromadě ustavili Dialog a. s. Praha na základě povolení Federálního ministerstva hutnictví, strojírenství a elektrotechniky č. j. 011/1184/89 - soudruh akademik Juliš, povolení Federálního ministerstva zahraničního obchodu č. j. 703/6/89 - soudruh Barčák, souhlasu Federálního ministerstva vnitra - soudruh Kincl a souhlasu Národního výboru hlavního města Prahy. Valná hromada neznámých akcionářů zvolila tříčlenné vedení, pověřené zastupováním společnosti a podpisovým právem. Generálním ředitelem se stal ing. Bohumír Adamec z Prahy 6. Předsedou představenstva byl ustanoven Petr Semjonovič Zrelov z Moskvy. Funkce samostatné prokuristky byla obsazena ing. Miloslavou Černou z Prahy 7. Dnem zápisu společnosti Dialog a. s. Praha, IČO 150 223 se sídlem v Praze 1, Dlouhá 13, se stal 30. srpen 1989.

Slušovické parametry

Neznámý počet akcionářů Dialogu a. s. Praha tvoří majitelé neznámého počtu různých firem, jimž uvedená akciová společnost zabezpečuje rozsáhlé služby od přenosu situací na trhu do jejich výzkumu, vývoje a výroby po obchodní, vývozní, dovozní a finanční operace. Vzhledem k tomu, že činnost akcionářů není známa, může se kdokoliv domnívat, že Dialog a. s. Praha je gigant, který má prsty všude. Od vývoje, výzkumu a výroby raket s plochou dráhou letu po výrobu papíru, vydavatelství Dialog a "nezávislý" deník Metropolitan, snažící se tvářit tzv. pravicově. Zmíněný deník, jehož původní vydavatel Vydavatelství Dialog se proměnil v Metropolitan s. r. o. utajených osob, v únoru letošního roku propustil komentátora Dušana Šrámka - člena vedení Antikomunistické aliance, který v Českém deníku označil pracovníka ministerstva kultury pana Alexe Koenigsmarka (manžel předsedkyně Liberálně demokratické strany a členky české vlády paní Viktorie Hradské) za spolupracovníka StB s krycím jménem Sabina. Paní Hradská uvedené krycí jméno označila za název jedné ze svých her ... Zveřejněným článkem novinář Šrámek údajně porušil politickou linii Metropolitanu a dostal padáka ve stylu systému Švarc. Vedení redakce uvedeného listu se prý v souladu se záměry zakladatele a vydavatele snaží o sblížení pravice. Moskevský předseda představenstva společnosti a další fakta svědčí spíše ve prospěch schizofrennosti naší doby, nebo evokují otázku: Není Metropolitanu, Špíglu a podobným tiskovinám přiřčena pověstná tzv. Pankinova role, v níž pomohl tisk a televize USA v šedesátých létech Vietnamu vyhrát válku ... Předmět podnikání společnosti Dialog a. s. Praha evokuje slušovické činnosti důrazem na výpočetní techniku, zemědělství, biotechnologii, spotřební elektroniku, kompletace stavebních prací, turistiku a služby, finanční operace včetně bankovnictví, rozsáhlou samostatnou zahraniční obchodní činnost atd. Jméno společnosti je nyní v kuloárech vyslovováno ve vztahu k tvorbě svobodné zóny v Košicích. Výnosnost košické operace pro neznámé akcionáře není třeba rozebírat. Natolik je evidentní.

Náhodná liknavost a nedůslednost?

Pod clonou pomlčkových a kompetenčních sporů probíhaly závažné hospodářské procesy a iniciativy založené na nedokonalosti našeho zákonodárství. Těžily také z nedostatečné činnosti rezortu paní Kořínkové, neobsazeného křesla českého ministerstva kontroly a zpozdilosti v tvorbě vyšetřovacích orgánů pro činnost bývalé StB, orgánů na ochranu hospodářských zájmů republiky a dalších institucí, jejichž existenci známe spíše z telefonního seznamu než z jejich výkonů. Díky tomu se naši současní grundeři rekrutují často z řad kriminálního a politického podsvětí, kteří jednají se svými kritiky a odpůrci s dobře osvojenou nemilosrdností kriminální a bolševické mravnosti. Lidé první listopadové vlny odporu se často ocitli na dlažbě. Na mnoha místech se nomenklatury veřejně chlubí tím, jak s nimi zatočily. Nové pocity frustrace a bezmoci se opět vtělily do ječmínkovských snů o Václavu Klausovi, "který vylákal drbany a komunisty do aukcí, aby se jich po vítězných volbách zeptal na původ jejich peněz..." Čelit jim může jedině kvalitní informace a výkonnost naší legislativy, kontroly a orgánů činných v trestním řízení. V případě společnosti Dialog a. s. Praha by pro začátek stačilo zveřejnění akcionářů a jejich firem, příčin metamorfóz státních akciových společností v soukromé před listopadem 1989 ministrem kontroly panem Němcem s vyvozením všech důsledků.

Pavel Blažek