Všichni dobří rodáci

 

Ve škole jsme se učili, jak buržoazní advokáti, soudci, policisté, veřejní žalobci, novináři atd. za první republiky jen a jen hájili zájmy cynických kapitalistů. Nemajetný chudák neměl nikdy v ničem šanci.

Dva roky po listopadu 1989 je zřejmé, že úspěšně probíhá proces, který jeden z našich předních historiků a filozofů dr. R. Kučera nazval v časopise Střední Evropa (č. 2/1991) kapitalizací komunismu.Jde o mutaci či přeměnu téhož principu absolutní moci, ovšem cestou nepřímé, skrytější, ale o to účinnější manipulace s pojmy, fakty, dokumenty a samozřejmě především s majetkem. Otevřená represe a příliš drastické rozdělení národy na soudruhy chovné a lid tažný se ukázala být nefunkční. Mechanismy přenosu vůle stranického politbyra a různých okresních jakešíků a biľaků na společnost byly již dávno prohlédnuty a v době perestrojky shledány nepřiměřenými.Naší veřejnosti není téměř nic známo o pražské návštěvě Alexandra Jakovleva na podzim roku 1988. Tento muž je jedním z autorů myšlenky mobilizace širokých vrstev lidí v duchu tradic protifašistických lidových front a dále strategie využití reformních komunistů a části levicové, předem vytypované, opozice, včetně křesťanů, kterých lze vhodně využít při krytí výstavby nového, protikomunistického resp. Kryptokomunistického zřízení. Šedé eminence husákovského režimu byly tehdy pokárány pro pomalost a nepochopení historických úkolů (a samozřejmě šancí), jež před dosavadními vládnoucími kruhy jsou a budou. I do Prahy, poslední bašty brežněvismu, konečně docestovala nová generální linie: převést neefektivní státní sektor do soukromých (pečlivě vybraných) rukou, tak, jak se to dělo již delší dobu v různých sousedních zemích. Skutečnost, že v té době se v bývalém SSSR doslova vypařovaly miliardy devizových rezerv kamsi do neznáma, byla chápavějším inženýrům ekonomického života důkazem, že je třeba se mít rychle k činu i u nás, nikoli ovšem cestou restitucí, lustrací a jinými nežádoucími postupy, jež by mohly cestu do komunistického kapitalismu ohrozit.

Řádně poučení a povzbuzení stratégové středoevropského prostoru obratně přenesli odpovědnost za svoji nezodpovědnost na „vládu národní oběti“, jež zatím příliš obětovaně nevypadá, a hlavně zahájili rozsáhlou kampaň za to, aby se za minulostí udělala tlustá čára, aby se neztrácel zbytečně čas zkoumáním zločinů, jež se děly i podle tehdy platných (často zločinných) zákonných norem atd. V tomto smyslu pak iniciativa a následná hladovka M.Marečka, prostého občana z Kyjova a signatáře Charty 77 a Několika vět, přišla samozřejmě krajně nevhod. Jeho vytrvalý zájem o mechanismus přenosu vůle politbyra KSČ (v současnosti s právní komisí ÚV KSČ) na parlament a pak zdánlivě legitimně a samozřejmě vzorně legalistickým způsobem na veřejnost, je fenomén, který nelze označit jinak, než jako dílo zkázy pro zajetou mašinérii komunistické libovůle a bohorovného pohrdání prožíváním lidí a jejich přirozenoprávní intuicí a cítěním.

Na druhé straně liberalismus některých rychlených pravičáků a převlečených nomenklaturních synků, který nezná špinavé či přeprané peníze, který tu není pro boj s potickoekonomickým státem ve státě, nahrává přesně tomu, co naši bývalí – dnes již vlastně staronoví – vládci potřebují. Relativizaci všech hodnot, diskreditaci pojmu spravedlnosti a zákona, hodnotovou neutralitu či přímo mravní a právní nihilismus, a to vše pod heslem boje o prosperitu a skutečný právní řád. Samozřejmě, ža i nadále se vyzdvihují hesla o jistotách a rovnosti – především těch, kdo už mají vystaráno nebo si našli takové místo ve státním aparátě, jež jim umožňuje brát úplatky v tvrdé měně. Zdá-li se někomu tento výklad dramatický, stačí se podívat nejen na složení parlamentů (jež toho v terénu příliš neovlivnily), ale hlavně na obrovské majetkové transakce, které jsou hodny nejbizarnějších revolucí, ve smyslu kuriózní privatizace největšího sektoru: státem organizovaného zločinu v oblasti makrohospodářské.

Panu Marečkovi se dne 12.3.t.r.dostalo naprostého zadostiučinění a více než to. Ukazuje se, že je třeba revidovat systém prokuratury jako celek, změnit ji, respektive odstranit co sovětský transplantát do střední Evropy. Bohužel to přišlo pozdě – alespoň z hlediska těch, pro něž zdraví a život člověka spravedlivého je více než komunistická či kryptokomunistická justice. Pan prokurátor Brunner i nadále svým osobitým a ne příliš náladitým způsobem hypnotizuje sebe i druhé, že bylo a je vše v naprostém pořádku a že se nehodlá nechat ovlivnit žádným nátlakem. Odmítá zpolitizování práva a hodlá dále dosavadním způsobem bojovat za zákonnost a práva lidí, a to i těch, kdož jsou proti němu.

Významní a nezpochybnitelní humanisté, jako např. Z.Urbánek (dnes rektor AMU) nakypřil půdu podobným postojům voláním v jedné úvaze z počátku března (viz Diář, 6.3. v Lidových novinách) na člověka v těžkém smrtelném zápase. Nevydírejte nás, pane Marečku, nesnažte se nás zpacifikovat. Co potom očekávat od podstatně mladšího a méně věhlasného korespondenta Mfd pana Fila, který vyprodukoval ve svých „zpravodajstvích“ největší počet domněnek o domněnkách, týkajících se Marečkova požívání potravin či drog. Anebo co říci k tomu, že se najdou lékaři (V.Hruboň, M.Toman, J.Pichlík z Teplic), kteří ve chvílích pro rodinu a tělesně a duševně smrtelně unaveného člověka prohlásí: „Pokud pan Mareček opravdu hladuje, nemáme my ani většina lékařů správné vědomosti z předmětu hygieny výživy a měli bychom tedy vrátit diplom!“

Je s podivem, jak málo odborně erudovaných lidí reagovalo na meritum věci a kolik času a energie bylo investováno humanisty všeho druhu do analogií, metafor, asociativního „myšlení“, jež se vztahuje k osobnosti mana Marečka. Úvaha předsedy psychiatrické komise MUDr. Baudiše na téma trvalost duševní poruchy u některých lidí příliš orientovaných na právo a spravedlnost (což neznamená, že jde o duševní nemoc) rovněž rodinu, přátele a umírajícího jistě potěšila svým taktem, hloubkou a citem pro načasování v pravou chvíli…

Transformace komunismu v nový systém uspořádání věcných a ryze lidských záležitostí probíhá opravdu křivolace a za nechtěné součinnosti či nečinnosti těch nejrůznějších složek společnosti. Dialektika konkrétního si opět přichází na své způsobem, se kterým mohou být klasikové marxismu-leninismu (a dalších přidružených chorob společenského života 20.století) spokojeni.

 

Alena Hromádková