--------------------------------------------------------------------------------
Autor: NN č.: 1042
Název: Zápis ze zased. spr. rady čs. nadace Charty 77
Zdroj: NN Ročník........: 0002/010 Str.: 027
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 16.10.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

ZE ZASEDÁNÍ SPRÁVNÍ RADY ČESKOSLOVENSKÉ NADACE CHARTY 77 ze dne 16. 10. 1991

Přítomni - členové Správní rady: F. Janouch, L. Trlifaj, K. Schwarzenberg, W. Luers, G. Soros, V. Chramostová, J. Šimsa, I. Hoffmann, V. Žák

- pracovníci sekretariátu a výborů: P. Soukup, A. Huptychová, Z. Formánek, J. Trefulka, M. Šimečka, Z. Szatmáry, J. Orac, částečně p. Jirkal

- hosté: A-L. Lofberg, H. Klímová, A. Hromádková, H. Ponická, M. Reichert, J. Janát, J. Štern

Omluveni: A. Michnik, M. van der Stoel, M. Kusý

Předseda presídia p. Janouch přivítal všechny účastníky a seznámil je s požadavkem mluvčích Charty 77, kteří by rádi promluvili ke Správní radě. Se souhlasem všech přítomných byli přizváni 3 mluvčí - pp. Klímová, Hromádková a Ponická - i 3 kandidáti navrhovaní Chartou 77 do Správní rady - pp. Reichert, Janát a Štern. Pí. Klímová zdůvodnila požadavek, aby všichni tři kandidáti byli přijati do Správní rady en bloc, a tak mohli ovlivňovat strategii a taktiku Nadace. Pí. Hromádková prezentovala Správní radě svůj soukromý názor, v podstatě opačný (netrvat na en bloc volbě).

P. Soros se dotázal, zda by kandidáti byli ochotni přijmout členství ve Správní radě i jednotlivě, po jejich záporné odpovědi jim sdělil, že Správní rada zřejmě nebude moci přijmout požadavek Charty 77 formulovaný téměř jako ultimatum, nicméně že Správní rada (zevnitř) i Charta 77 (zvenku) budou usilovat v podstatě o totéž ve sblížení stanovisek. Poté zástupci Charty 77 odešli. Následně byl schválen zápis z posledního zasedání Správní rady ze 14. 6. 1991.

Diskusi ke změnám ve Stanovách Nadace zahájil vysvětlením p. Formánek. P. Soros navrhl, aby funkční období presídia bylo 1 rok, p. Žák požadoval vyjasnění formulace o státní příslušnosti a stanovení nového minimálního limitu finančních transakcí - 15 mil. Kčs, které musí schválit Správní rada, pí. Szatmáry požadovala, aby výbory mohly samy uzavírat dohody o krátkodobé pracovní činnosti. Stanovy byly se všemi těmito připomínkami schváleny.

Následovala volba nových členů Správní rady. P. Janouch informoval o převedení pp. Michnika a van der Stoela mezi "Honorary Trustees" (Čestné ručitele). Vzhledem ke zvýšení počtu členů Správní rady na 15 bylo třeba zvolit pět nových členů. Paní Luers upozornila na důležitost hledání nových kandidátů mezi ženami a mladými lidmi. Pí. Chramostová oznámila svůj úmysl ukončit pro velké časové zaneprázdnění a zdravotní stav své členství ve Správní radě na příštím zasedání. Při hlasování získali nejvíce hlasů pp. Šimečka (8 hlasů), Szomolanyiová (8), Muller (7), Prečan (7) a Urban (6 - včetně hlasu předsedy), kteří se stávají novými členy Správní rady. Pí. Švejdová, která skončila se 6 hlasy na šestém místě, se stane členkou Správní rady na příštím zasedání po odstoupení pí. Chramostové. Vzhledem k tomu, že do Správní rady nebyl zvolen ani jeden zástupce Charty 77, navrhl p. Soros, aby byla v souladu s novými stanovami vytvořena šestičlenná pracovní komise se třemi zástupci Nadace a třemi zástupci Charty 77. Návrh byl jednomyslně přijat, do komise byli zvoleni pp. Žák, Trlifaj a Muller, jejím vedením pověřen p. Žák, který byl také požádán, aby rozhodnutí Správní rady mluvčím tlumočil.

Předložená zpráva o hospodaření za r. 1990 nebyla schválena pro své formální nedostatky - nebyla v ní finančně zahrnuta cena poskytnutých zařízení. P. Soros požádal, aby byl zřetelně vidět příspěvek miliónu dolarů, který nebyl ve zprávě uveden. P. Janouch upozornil na logistický problém hrozícího "double accounting", kdy byly některé peníze vykazovány ve Stockholmské, Newyorské i Československé nadaci. Řediteli Československé nadace bylo uloženo předložit co nejdříve jednoznačné zúčtování miliónu včetně vyjádření toků mezi jednotlivými nadacemi.

Pí. Szatmáry kritizovala rozhodnutí vlády SR, která namísto přislíbeného "matching.fundu" bratislavského výboru poukázala 1.000.000 Kčs na konto Míša. P. Janouch odpověděl, že vzhledem k současné finanční situaci Nadace - nelze řešit, ale bude k tomu přihlédnuto při rozdělování podpory od federální vlády. Po jednání se slovenským ministrem financí se ukázalo, že příspěvek miliónu Kčs byl reakcí na výzvu p. Janoucha a nikoli "matching fund".

Při projednávání pololetní zprávy o činnosti Nadace upozornil p. Soros na to, že u jednotlivých grantů je třeba vždy uvádět originální zdroj (např. Open Society Fund) a že je třeba podpořit časopis Přítomnost, který stojí před zánikem. Pí. Szatmáry se ohradila proti tomu, že se v letní škole angličtiny uvádějí účastníci z celé ČSFR, přičemž Slovensko bylo opomenuto. Pí. Luers požadovala, aby u podpory Pragarstour bylo uvedeno, že se jedná o ne-profitovanou organizaci.

Pokud jde o výhledy do budoucna, je třeba přednostně vyřešit finanční situaci. Prvním krokem je úvěr u Investiční banky, jemuž však musí předcházet pojištění zařízení laboratoře ASCOC, která představuje záruku půjčky (v první fázi 2,5 mil.Kčs na splacení dluhu za Občanský deník). Výnos loterie lze očekávat nejdříve v lednu 1992, a to max. 2.000.000 Kčs v první záloze. Pokud jde o odškodné deníku Český expres, doporučuje Správní rada p. Janouchovi, aby souhlasil se smírem a odškodné přijal. Další příjmy lze očekávat v dohledné době z příspěvků na činnost od federální vlády a v podobě privatizačních podílů od vlády ČR. Příjmy od občanů ze sbírek nelze očekávat, protože veškeré tyto zdroje vstupují do projektu Míša, který je zdaleka nejúspěšnějším projektem Nadace s nebývalým ohlasem v ČSFR i ve Švédsku - každý týden přibývá na kontě v podstatě 1,5 mil. Kčs a dnes je shromážděno 55 % potřebné částky.

Příští schůze Správní rady Československé Nadace Charty 77 bude v lednu či únoru 1992.

Zapsal: Soukup