--------------------------------------------------------------------------------
Autor: -bz- č.: 1061
Název: Jak kejhání levicových hus zachraňuje Brno
Zdroj: NN Ročník........: 0002/011 Str.: 017
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: . . Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Nedávno jsme psali o odvolání bývalého tajemníka VŠ výboru KSČ a pozdějšího Charitisty Ludvíka Kavína z funkce

ředitele Zemského divadla v Brně. Důvodem k jeho odvolání byla aplikace lustračního zákona, ale litovat, že v něm ztratila "schopného" odborníka, brněnská divadelní obec a návštěvníci divadla asi nebudou. Ke sklonku jeho ředitelování uvedla například opera Dona Giovanniho, ve kterém chyběla hlavní ženská role Dony Anny. Prostě tam nebyla, hostující sólistka se omluvila a nikoho jiného se prý nepodařilo najít. Ale to nevadí, příště prý budou zkoušet hrát Prodanou nevěstu bez Jeníka a Mařenky a uvidí se, jestli si toho někdo všimne. Jiným nezapomenutelným milníkem krátké Kavínovy éry byl Ples v opeře, kde vstupenky stály 1000 Kčs, ale efekt se nedostavil. Nejen politický (na plese nebyl prý nikdo z brněnské politické reprezentace kromě KSČM), ale ani finanční. Krátce před plesem totiž L. Kavín dal výpověď dosavadnímu nájemci divadelní restaurace Bohéma Jednotě - nyní Konzum. Ukázalo se však, že tomuto družstvu patřilo i dřevěné obložení stěn a další drahá výzdoba. Tu si družstevníci vzali s sebou, takže Bohéma pár dní před plesem vypadala jako po bombardování. Předpokládaný nájemce pod dojmem toho od smlouvy ustoupil a pan Kavín musel investoval nějakých 400 000 Kčs do více méně provizorního nového obložení, aby se jeho monstrózní ples vůbec mohl konat.

Po Kavínově odvolání se v Brně zvedl obvyklý povyk, který působí pokaždé, když se mu něco nelíbí, takzvaný Parlament brněnské kultury. Tradičním nepřítelem a kulturním barbarem byl jako obvykle prohlášen náměstek primátora Luděk Zahradníček (KAN) - na zákon sám se přece jen přímo útočit nedalo, a tak to slízl "iniciátor" odvolání, který prý způsobuje jednu krizi v brněnské kultuře za druhou.

A skutečně, další "krize" na sebe nedala čekat. Ve dnech 24. - 26. března se konalo zasedání zastupitelstva města Brna, které se seznámilo s výsledky práce meziresortní expertní komise, která měla přešetřit průběh transformace brněnského zdravotnictví v době, kdy v čele odboru zdravotnictví městského úřadu stála MUDr. Marta Holanová (dříve zcela nepolitická, dnes kandidátka OH do parlamentních voleb), kterou rada odvolala z funkce už v listopadu. Komise, ve které byl poslanec ČNR, zástupci ministerstva zdravotnictví a další, konstatovala, že v řadě věcí byl překročen zákon. V době odvolání dr. Holanové vystoupil v tisku vedoucí odboru kultury Úřadu města Brna dr. Lefteris Joanidis na její obhajobu. Prohlásil, že k odvolání nebyly žádné důvody, a že to byly jen nemorální pikle a politické pletichy zastupitelů. Zastupitelé nyní vznesli návrh, aby zastupitelstvo uložilo radě (která je k tomu oprávněna ze zákona) projednat návrh na Joanidisovo odvolání.

V opozici již tradičně spolu hlasují KSČM, OH a další, kteří zbyli ze šabatovského Sdružení pro Brno. K nim se přidávají socialisté a podle chuti či počasí také zelení. A že Joanidisovi tolik milý a jím, vážený Parlament brněnské kultury je odbočkou šabatovců, o tom není pochyb.

Nakonec, jak se dalo čekat, byl Joanidis z funkce odvolán. Pro odvolání hlasovalo 11 ze 12 přítomných členů rady. Jen komunista Trubelík se zdržel hlasování.

To ovšem bylo signálem pro postkomunistický brněnský tisk. Zejména Večerník podával neobyčejné výkony: na radnici zavládla pravicová totalita, v radě se povinně musí hlasovat jednomyslně. To prý sdělil novinářům jeden její člen, který ač byl vnitřně proti, si netroufl hlasovat podle svého svědomí. Jeho jméno ovšem zůstalo utajeno, ač jinak se Večerník i Rovnost hrdě hlásí ke své odvaze a nezávislosti.

S další podpisovou akcí přispěchal Parlament kultury. Opět je na tapetě Zahradníček a veřejnost je mystifikována. Parlament mluví za jakousi "kulturní obec", ale na podpisových listinách téměř chybí jména pracovníků opery, Státní filharmonie, Muzea města Brna ...

Není divu, opera si po odvolání Kavína musela oddechnout, už v říjnu totiž skoro celý její ansámbl podepsal žádost o Kavínovo odvolání.

Aby se kruh uzavřel, se svou troškou do mlýna přispěchala i nám již známá dr. Holanová, která se v bulvárním Moravském Expresu dala slyšet zcela otevřeně, že na radnici vládne pravicová klika. Inu, volby se rapidně blíží a OHnutí táhnou do boje. Brno bylo vždycky od listopadu 1989 o krok vpředu v politickém vývoji! Vzpomeňme si na známý populární spor Šabata - Cibulka, který vlastně o rok předznamenal rozpuštění OF na OH a ODS a KAN. Také do obecních voleb už v Brně kandidovalo jasně pravicové OF (bez jakéhokoliv bývalého komunisty) a zvláště ti, kteří z OF odešli pro své levicově supersametové názory (Sdružení pro Brno). Co předznamenávají dnešní aféry? -bz-