--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Prašovský M. č.: 1198
Název: Hlas Slovenska
Zdroj: NN Ročník........: 0002/018 Str.: 009
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: . . Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

HLAS SLOVENSKA 36/1991 Slovenský svätý

Listy čitateľov

Vážená redakcia,

dovoľujem si tlmočiť Vašej redakcii svoje stnovisko k svätorečeniu nášho prvého prezidenta Msgr. Dr. Jozefa Tisu, ktoré zároveň zasielam aj predsedníctvu SNJ, HzOS a Spoločnosti Dr. Tisu.

Dôvody k svätorečeniu Dr. Tisu sú nasledovné: Po páde Slovenského štátu bol prezident Tiso postavený pred tzv. Národný súd, ktorý pozostával zo samých komunistov, ateistov a luteránov. Nastupujúca komunistická totalita dala Slovákov rozoštvať proti sebe poukázaním na okolnosť, že Tisu odsúdili evanjelici. Tiso sa naopak za svojho verejného pôsobenia aktívne zasadzoval za spoluprácu so slovenskými evanjelikmi a odsudzoval delenie Slovákov podľa vierovyznania. Faktom ostáva, že Msgr. Tisu ako kňaza a predstaviteľa politického katolicizmu popravili jeho najneúprosnejší nepriatelia komunisti. Jeho poprava, alebo presnejšie povedané justičná vražda bola prvým krokom k likvidácii náboženstva a hromadnému zabíjaniu jeho predstaviteľov týmito diablovými nasledovníkmi. Represálie proti slovenským vlastencom, kňazom a biskupom, ako aj zavádzanie ateistickej morálky do škôl, prenasledovanie a šikanovanie náboťensky založených občanov, ktoré malo svoj najväčší rozhah najmä v r. 1947 - 1953, bolo pravým opakom toho, o čo sa za svojho účinkovania usiloval Dr. Jozef Tiso. Genocída slovenských duchovných ukázala pravú tvár všetkých politických sil, čo sa podieľali na zrúcaní slovenskej štátnosti a obnovení benešovskej ČSR. Z cirkevných kruhov sa podnes ozývajú poznámky, že kňazi a náboženstvo nepatria do politiky. Lenže o tom, ako vyzerá tá politika, kde náboženstvo nehrá hlavnú úlohu, sa slovenský ľud hodne presvedčil v r. 1945 - 1989. Dr. J. Tiso sa vo svojej funkcii hlavy štátu snažil zaviesť náboženské princípy do politiky. A keď si porovnáme jeho politiku kresťanských a ľudových tradícií, ekonomického a morálneho rozkvetu našej spoločnosti, kde sa nevykonal jediný rozsudok smrti, s obmedzenou a neschopnou politikou slobodomurára Masaryka a Beneša či politických barbarov Gottwalda a Novotného, štátnické dielo Msgr. Tisu sa spomedzi nich musí vo všetkých kritériách vynímať ako žiarivý klenot oproti kusom hrdzavého železa. Svätorečenie Msgr. Dr. Jozefa Tisu je nielen zadosťučinením za martýriu, ktorú bol nútený podstúpiť pod tlakom komunistickej ideológie, ale súčasne predkladá katolíckemu svetu pozoruhodný obraz kňaza - štátnika, štátnika - svätca a politického systému, ktorý pravdepodobne prvýkrát v novodobej Európe umožnil úzku spojitosť politiky a náboženstva, čo sa priaznivo odzrkadlilo na úžasnom vzostupe malého zaostalého štátu medzi svetové unikáty. Osobnosť Dr. Jozefa tisu je vzorom a príkladom pre mladé generácie, ako aj idolom a príkladom pre mnohých budúcich prezidentov. Len politik takého formátu, ako bol Dr. Jozef Tiso, keby mu to čas a možnosti dovoľovali, by dokázal naplniť myšlienkové proroctvo nemeckého filozofa Herderna: "Jedine Slovania sú schopni zaviesť humanitu na Zemi."

Nech Boh žehná pamiatke nášho vzácneho prezidenta Msgr. Dr. Jozefa Tisu a samostatnému, nezávislému Slovenskému štátu. M. Prašovský