--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vlk M.
Název: Kam kráčíš, zdravotnictví?
Zdroj: NN Ročník........: 0002/025 Str.: 022
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: . . Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

všech novinách a kde můžeme potvrdit, že šlo o zprávu ze servisu ČSTK, se píše: "tzv. krizový štáb lékařů brněnské aglomerace, tj. 16 pracovníků většinou bývalého MÚNZ". Neznamená to, že zde vystupuje skupina bývalých aparátníků z bývalého ředitelství MÚNZ?

@ZDRAV BODY = KK: To v žádném případě. Jak vznikl krizový štáb, jsem již uvedla a na tom trvám. Pokud by snad mohl z vámi citované zprávy vzniknout dojem, že jde o byrokraty z ředitelství bývalého MÚNZ, pak jde o obratnou dezinformaci. Ne, nikdo takový mezi námi není, my jsme byli zvoleni výše zmíněným shromážděním, které zastupovalo téměř 3000 lékařů z města Brna a okresu Brno-venkov.

@ZDRAV OTAZ = NN: A co další část článku, podle které někteří vaši kolegové z vaší nemocnice s vámi nesouhlasí a naopak uvádějí, že je třeba zvýšit platy sester, kterých je nedostatek?

@ZDRAV BODY = KK: Sester je opravdu nedostatek. Co se týče jejich platů, je zde jistě co napravovat. Nicméně v současné době dle platné "platovky" je zcela běžné, že starší sestra s dlouhou praxí má větší plat než mladý lékař. Možná to někomu připadá normální, mně rozhodně ne. Nechci zde přitom rozvádět, že mnohá sestra, např. ty před důchodem, už zdaleka nezastane tolik práce, co sestry mladší, nemluvě již o srovnání s prací byť mladého lékaře. Vůbec, co se týče oné platovky, která platí i pro jiné resorty, jako školství, rozpočtové organizace a nevím koho ještě, kde snad má i své oprávnění, pak pro zdravotnictví se z mnoha důvodů prostě nehodí. Také kvůli ní vznikají mezi personálem žabomyší spory, což pozornost lidí odvádí úplně jiným směrem. Vrchnosti nepochybně vyhovuje, když se lidé hádají mezi sebou, navzájem si závidí korunu, místo aby hledali skutečnou příčinu v naprosto nevyhovujícím systému.

@ZDRAV OTAZ = NN: Všeobecná zdravotní pojišťovna má začít plně fungovat od 1. ledna 1993. Jakou má, podle vás, šanci?

@ZDRAV BODY = KK: Tak, jak je VZP postavena, fungovat rozhodně nemůže, neboť stále nemá potřebné legislativní podklady a vybudovanou kontrolní síť. Ona sice funguje už nyní, ale zatím jen jako síto, kterým propouští ze státních dotací finance nemocnicím údajně na základě hlášení, které jim zdravotní zařízení zasílají. To však není dostačující. Navíc je jasné, že finanční prostředky, dodávané dosud do zdravotnictví, jsou při současné vlně neustálého zdražování naprosto nedostatečné.

@ZDRAV BODY = Má sice dojít k jiné formě plateb, nemocenskou si budou jednak platit samotní poplatníci, něco bude platit zaměstnavatel, něco také stát a počítá se s obcemi coby sponzory (?). Celkově je to však celé neprůhledné.

@ZDRAV OTAZ = NN: Jsou známa procenta, která jdou ze státního rozpočtu na zdravotnictví u nás a jinde ve vyspělých zemích?

@ZDRAV BODY = KK: U nás to jsou asi 4 %, jinde je to 12 %. Přitom, a to by si občané měli uvědomit, si lidé svou nemocenskou vždycky platili, a to i za komunistů. Nic není vzdálenější pravdě, než to, že lékař byl u nás zadarmo. Nemocenské totiž platil zaměstnavatel a o to měl zaměstnanec nižší mzdu. Navíc na zdravotnictví, tedy mj. i na ně, občan platí celou řadu nepřímých daní. V tomto systému bylo pouze naprosté nepřehledno, kolik si občané na zdravotnictví platili a kolik z toho zdravotnictví skutečně dostalo.

@ZDRAV BODY = Minulý režim ovšem způsobil, že se lidé na zdravotnictví a lékaře dívali velice zvláštním způsobem. Uvedu zcela konkrétní otřesný příklad. Jeden z mých kolegů diskutoval s jedním redaktorem právě o oněch 80 korunách. Redaktor byl mínění, že je to moc. Lékař opáčil, že když si někdo pozve instalatéra, vyklopí mu bez řečí za hodinu stovku. Na to redaktor řekl opravdu nesmrtelnou větu: "No jo, ale za tím instalatérem je přece vidět nějaká práce." Tady vidíte, jak neslýchaně pokřivený je dnes pohled na lékaře, ale i sestry. Lidé se na ně dívají jako na sluhy. To pak znamená, že i společenská prestiž lékařů je fakticky nulová, na rozdíl od vyspělých států, mezi něž se stále chceme zařadit. S tímhle myšlením to ovšem půjde těžko.

@ZDRAV OTAZ = NN: Jsme rádi, že jste tento problém takto připomněla. Máme totiž obavy, že se proti vaší aktivitě zvedne silná vlna odporu a dezinformačních prohlášení. Dá se očekávat, že se objeví útoky typu: taková těžká situace státu, peněz nikde není a podívejte se, co si ti lékaři ještě vymýšlejí, pořád mají málo. Jak to asi bude působit na obyčejného, s věcí blíže neobeznámeného čtenáře.

@ZDRAV BODY = KK: Ano, to se bohužel dá čekat. Souvisí to s tím, co jsem řekla před chvílí o tom, jak se na zdravotnictví a společenskou prestiž lékařů lidé dívají. To není ten vztah, co tu kdysi k lékařům byl, totiž úcta k jeho práci, vědomostem, k tomu, že lékař člověku pomáhá v tom nejdůležitějším, že mu vrací zdraví. Nám ve skutečnosti nejde, a to doufám z mého projevu vyplynulo, pouze o platy lékařů, nýbrž o to, aby naše zdravotnictví fungovalo. Především k tomu směřovaly naše připomínky ohledně sazebníku, ale i zřízení VZP. Ty, jak jsem několikrát zdůraznila, nebyly vzaty vůbec v potaz.

@ZDRAV OTAZ = NN: Na problematiku zdravotnictví a VZP jsme se v další části našeho interview zeptali také MUDr. Jitky Ryšánkové, která též patří do krizového štábu.

@ZDRAV BODY = JR: Proč lékařům nevyhovují již schválené či připravované zákony, např. o VZP? Protože nejsou sto zajistit skutečnou privatizaci zdravotnictví. My v nemocnicích snad ještě s penězi nějak vyjdeme, neboť nemocnice se zastavit nesmí, ale co privatizující lékaři. S kolegou jsme si spočítali, že soukromý lékař bude při současném sazebníku mít roční ztrátu 120 tisíc korun. A to jsme počítali jen se základními položkami za pronájem ordinace, náklady za otop, elektřinu, základní vybavení. Ještě jsme neuvažovali s drastickým zvýšením cen za vodu, energii ap. Takže lékař, který bude chtít soukromě léčit, si bude muset zřejmě najít nějaké velmi výnosné vedlejší zaměstnání, aby mohl svou lékařskou praxi dotovat.

@ZDRAV BODY = Představa, že k nám budou chodit soukromí pacienti, kteří si budou ošetření draho platit, je zcestná a z hlediska našich oponentů cynická. Kolik u nás žije takových milionářů, kteří si to budou moci dovolit a kolik lékařů by se tak uživilo? Drtivá většina lidí se prostě spolehne na pojišťovnu. Ta bude pobírat pojistné, platit svůj jistě nemalý aparát a lékařům dávat tu sazebníkovou almužnu.

@ZDRAV OTAZ = NN: Také my máme pocit, že lidé si za 40 let zvykli prostě chodit k lékaři s tím, že jsou vlastně pojištěni (byť mnozí měli pocit, že zdravotnictví je zdarma). Bylo to pohodlné a není důvod se domnívat, že by najednou změnili své zvyky. Takže vy se domníváte, že soukromé ordinace za těchto podmínek vůbec nevzniknou?

@ZDRAV BODY = JR: Některé snad ano. Dost lidí si přece jen asi raději zaplatí svého zubaře nebo třeba psychiatra, neboť tam budou mít záruku - možná - větší diskrétnosti, nějaké šance bude mít zřejmě i gynekolog. Ovšem takový obvodní lékař, a o ty nám nejvíce jde, a i státu údajně jde o to, privatizovat obvoďáky, pak tam to vidím jako beznadějné.

@ZDRAV BODY = KK: <%-2>To potvrzuji. Pokud má být pro privatizaci podkladem sazebník, pak se ptám, o co se má privatizující lékař opřít, jestliže si má nejdřív udělat ekonomický rozklad. Jak jsem již uvedla, zatím se o finanční hodnotu bodů vedou diskuse. A pokud si udělá rozklad i z nyní platných zásad, vyjde mu, že bude mínusový, prodělečný.<%0>

@ZDRAV OTAZ = NN: Z toho, co tady říkáte, vyplývá, že slovně jsou zde všichni, tj. také ministerstvo pro privatizaci, ale v praxi to jaksi nebude možné.

@ZDRAV BODY = Unisono: Přesně tak, v praxi to nebude možné. Nejsou pro to dány patřičné předpoklady. Připadá nám to, že se ve zdravotnictví někdo snaží namontovat jakousi třetí cestu. To je pro nás nepřijatelné, nechceme žádné perestrojky.

@ZDRAV OTAZ = NN: Mohou mít na tento stav vliv tzv. "staré struktury?"

@ZDRAV BODY = JR: Těžko, nejspíš ne. Zlý úmysl či sabotáž, to se nám nezdá. Ovšem přetrvávají praktiky z dob minulých, které to mohly negativně ovlivnit. Proč se např. jel okoukávat sazebník do Kanady, když v Německu jej mají také a určitě ne horší. Zpracovatele bych spíš označila za neznalé problematiky.

@ZDRAV BODY = KK: Vrátila bych se k té perestrojce. Zdá se mi, že se zde chce zachovat co nejvíc ze socialistického zdravotnictví a do toho nějakým způsobem naroubovat tržní vztahy. To považuji za předem odsouzené k zániku, vedlo by to do úplné propasti. Na druhé straně si myslím, že nemůže dojít k úplné privatizaci, zejména ne u nemocnic, neboť nikde na světě zcela privatizované zdravotnictví neexistuje a nemocnice jsou všude určitým způsobem dotovány státem, takže zřejmě i u nás bude muset stát zdravotnictví stále dotovat. Zatím je jasné, že při dosavadním stavu pojišťovny se ani nemocnice, natož privatizovaní lékaři, nemohou uživit. To zatím nikdo nechce otevřeně přiznat. Proč, to je mi záhadou.

@ZDRAV OTAZ = NN: Když je to tak, vrátil bych se znovu k otázce, proč je vaším momentálně nejvýraznějším požadavkem platová úprava.

@ZDRAV BODY = JR: Ta s tím přece úzce souvisí. Pokud si kdokoliv bude chtít zařídit ordinaci, byť tím nejjednodušším zařízením, bude si muset vypůjčit velkou částku, a to na 14 % úrok. Kde vezme peníze na pronájem ordinace, na sestru, na vybavení, splátky, úroky, na elektřinu a vodu. Za daného stavu nebude mít ani na tu vodu, natož na ostatní. Lékaři nejsou žádní jestřábi, chtějící zničit národ. Nejsou ani žádní bohatci, jako jím tady nebyl nikdo, žijící jen ze svého platu. Řeči o úplatcích, na kterých lékaři údajně bohatli, se přece netýkají lékařů jako stavu. Nepochybně takoví byli, ale většina? Stačí se podívat, jak na tom dodnes většina lékařů je. Povolání lékaře bylo vždy bráno jako poslání a na to se hřešilo. A jestliže názory na lékaře byly devastovány již za minulého režimu, pak dnes se zdá být jejich situace ještě horší. Navíc to vypadá, že se už nesmíme ani ozvat a říci: "Tak už dost!" Když se ozveme, dělají z nás téměř komunisty.

@ZDRAV BODY = KK: To mohu potvrdit. Když svého času s námi jednal náměstek ministra p. Šilhan, nechal se slyšet, že nahráváme levici. Jak, to nevysvětlil. My si myslíme, že opak je pravdou, že levici tím svým sazebníkem nahrávají oni, neboť vnesli nejistotu do řad lékařů, ale i pacientů a veřejnosti. Komu nahrávají fámy o tom, co se všechno bude platit, jak to bude s léky ap. Pořád není v těchto věcech jasno, ministerstvo v tomto směru nepodalo žádné vysvětlení.

@ZDRAV OTAZ = NN: Máme to chápat tak, že veřejnost není dostatečně informována?

@ZDRAV BODY = KK: Otázka informovanosti veřejnosti je věc, která nás velice tíží. Přesněji, tíží nás její neinformovanost o tom, v jakém stavu se zdravotnictví nalézá. Lékaři tuto situaci znají, pacienti to částečně tuší, ale není nikoho, kdo by nalil čistého vína a veřejnosti řekl, že situace ve zdravotnictví je taková a onaká a řešení by mělo být takové či onaké. K tomu se zatím nikdo neodhodlal.

@ZDRAV OTAZ = NN: Co tomu říká nový ministr, pan Lom?

@ZDRAV BODY = KK: My s napětím čekáme na jeho programové prohlášení, že konečně řekne nějaké slovo do rvačky. Zatím se však k našim požadavkům staví negativně, v podstatě se k nim postavil zády. Jak sám vidíte, prohlásil, že o platových požadavcích lékařů nebude vláda jednat. Nám by ovšem stačilo, kdyby ministerstvo dalo do pořádku sazebník.

@ZDRAV OTAZ = NN: Jestliže tedy zahájíte administrativní bojkot a přestanete kupř. vyplňovat neschopenky, koho to vlastně postihne?

@ZDRAV BODY = Obě: Postihne to bohužel pacienty.

@ZDRAV OTAZ = NN: Neobáváte se pak toho, že se pacienti postaví proti vám?

@ZDRAV BODY = JR: Zřejmě tomu tak bude. Ovšem, jak jinak chcete ve zdravotnictví cokoliv prosadit? Jedině pobouření veřejnosti nakonec vládu přinutí vážně se našimi podněty zabývat. Jinou cestu bohužel nemáme. Mohli bychom sice ze zdravotnictví odejít nebo si založit vlastní praxi. Odejít nemáme kam, zahodit vlastní kvalifikaci nechceme, nemluvě o tom, že jsme si toto povolání vybrali také z jistých etických důvodů, a soukromou praxi si z důvodů výše uvedených dovolit nemůžeme. Opravdu jinou možnost nátlaku na vládu nemáme.

@ZDRAV OTAZ = NN: My vám děkujeme za rozhovor.

P. S. (na doplnění zprávy z tisku)

@ZDRAV BODY =

@ZDRAV BODY = Při příležitosti daru ve výši 200000 Kčs Fakultní dětské nemocnici předsedou SPR-RSČ dr. Sládkem prohlásil ředitel této nemocnice I. Jíra, že darovaná částka bude použita na zaplacení lékařských služeb, které VZP vůbec nehradí nebo jen zčásti. K její výši uvedl p. Sládek, že je nedostatečná vzhledem k obrovské zanedbanosti zdravotnictví.

@ZDRAV BODY = Do stávkové pohotovosti vstoupili 1. září pracovníci nemocnice s poliklinikou ve Spišské Nové Vsi. Důvodem je nespokojenost se zpomalováním procesu reforem ve zdravotnictví a diskriminace pracovníků tohoto resortu v oblasti odměňování.

@ZDRAV BODY =

@ZDRAV OTAZ = Závěrečná poznámka redakce NN:

@ZÁVĚR-POZN = Již přes dva roky je hlavním tématem našeho tisku tzv. státoprávní otázka. Občané jsou soustavně bombardováni a pronásledováni tu více, tu méně jalovými žvásty novinářů a politiků. Soustavně je jim sugerováno, že právě tato otázka je ze všech otázek ta nejotázkovatější a pro jejich život nejpodstatnější. Pod příkrovem této kanonády zatím probíhají v tichosti procesy, které se podstaty života občana této země dotknou podstatně víc, žel bohu spíše negativně. Jsou schvalovány podezřelé zákony, naopak zákony velice potřebné jaksi stále schvalovány nejsou. Drahota soustavně narůstá, byť jsme se již "odrazili ode dna". Jobovým zvěstem není, zdá se, ještě konec. Zdůvodnění či vysvětlení těchto jevů, je-li vůbec jaké, je víc než podezřelé, mnohdy trapnější než za komunistů. Chtěli jsme proto tímto článkem nejen poskytnout hlas druhé straně, tj. lékařům, chtěli jsme současně své čtenáře a potažmo všechny své spoluobčany upozornit, a to v době vrcholících orgií kolem rozpadu státu, že jsou zde i jiné jevy a procesy, které by neměly uniknout jejich pozornosti. Neboť ty budou mít na jejich další život - a doufejme, že nebudeme moci jednou hovořit spíš o živoření - vliv daleko větší. Problematika dalšího vývoje zdravotnictví je bohužel jen jednou z nich. Aby jednou nebylo pozdě, je třeba se těmto problémům věnovat už teď, hned! Straníci by měli dotírat na své stranické šéfy, lidé na politiky, o úloze novinářů nemluvě. Abychom se pod clonou státoprávního běsnění jednou neprobudili jako bezmocní nevolníci.

@PODPIS = M. Vlk