--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kohout Lubor
Název: Kukátko
Zdroj: NN Ročník........: 0002/025 Str.: 030
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: . . Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

a podrobnosti o počínání Federální bezpečnostní a informační služby (FBIS) byly zveřejněny v Metropolitním Telegrafu, naivní člověk očekával nějaké řešení, či ohlas. Kromě nemastného a neslaného prohlášení náměstka FBIS Stanislava Devátého se nic nestalo. Pokud by podobné skutečnosti vyšly najevo v jiné zemi, ve státě, kde je opravdový demokratický systém, vypukl by nepochybně celospolečenský skandál. Začalo by důkladné vyšetřování prováděné nezávislými orgány. Něco podobného by se ovšem rozjelo i u nás, pokud by terčem Federální bezpečnostní a informační služby nebyla Antikomunistická aliance, ale některý subjekt z levice. Sdělovací prostředky, které má vesměs levice ve své moci, by se předháněly v komentářích a požadavcích na důkladné vyšetření.

@KUKÁTKO = Včetně těch masmédií, které již dávno nemají být v levičáckých rukou, tedy zvláště státní televize a rozhlasu. Padaly by hlavy.

Rekapitulujme sledování společně:

@KUKÁTKO = Dne 13. února 1992 vystavuje tehdejší ředitel odboru vnitřní ochrany Emanuel Fuchs, mladý muž, který nastoupil do tajné služby, tehdy nazývané Úřad pro ochranu ústavy a demokracie, v létě roku 1990. Po svém nástupu byl zařazen v 7. odboru, první sekci ÚOÚD. Náplní práce tohoto odboru byl zvláště politický extremismus a jeho ředitelem Jiří Novotný, pozdější šéf Federální informační služby, respektive Federální bezpečnostní a informační služby (o Novotném již podrobně psala Pavla Grunthalová v Necenzurovaných novinách č. 19).

@KUKÁTKO = Fuchs, který v ÚOÚD získal ostruhy akcí "Regina", jinak akcí velmi podivnou, která pod řízením příslušníka FBIS Žižky pokračuje dodnes. Podstata akce není důležitá, důležitější spíše je, že díky ní se zkušený pracovník kriminální služby z Trutnova dostal na centrálu FBIS a zde si otočil kolem prstu pozdějšího ředitele odboru vnitřní bezpečnosti Emanuela Fuchse. Žižka se stal jakýmsi Fuchsovým neformálním učitelem ve zpravodajské práci. Někomu se to může zdát divné, jak mohl bývalý pracovník kriminálky někoho učit ve zpravodajštině? Není to divné, Žižka coby kriminalista spolupracoval se Státní bezpečností, pravděpodobně se z jejich metod dost naučil. Není tedy divu, že když začaly na Žižku vycházet najevo různé nepříjemné věci z minulosti, například to, že prováděl na požadavek Státní bezpečnosti domovní prohlídku u Oldřicha Hromádky v Kunčičkách ve Východočeském kraji a mužem, který měl dřívější činnost Žižky vyšetřit, byl Fuchs, dopadlo šetření v Žižkův prospěch. V kanceláři ODS v Trutnově ovšem dodnes rádi vzpomínají na návštěvu, kterou je Fuchs poctil, a také na to, jak jej a pracovníky inspekce FBIS z kanceláře ODS vyprovodili.

@KUKÁTKO = Proč to však vlastně uvádíme? Pro pochopení toho, kdo je to Emanuel Fuchs, polistopadový pracovník tajné služby, který si vyžádal zdokumentování účastníků sněmu AA.

@KUKÁTKO = Sledování AA bylo zadáno dne 13.února 1992, krycí název akce byl "Kukátko". Text objednávky zní:

@KUKÁTKO = Č.j. FBIS 0055/VB 92

@KUKÁTKO = "Žádám o pořízení obrazového, případně zvukového záznamu účastníků celorepublikového sněmu AA, který se bude konat 22. 2. 1992 od 9.00 v Praze, Jugoslávských partyzánů 15. Bližší podrobnosti budou sděleny."

@KUKÁTKO = Podepsán: ředitel OVB (odboru vnitřní bezpečnosti)

@KUKÁTKO = Emanuel Fuchs

@KUKÁTKO =

@KUKÁTKO = Provedení akce schválil mjr. Miroslav Král, bývalý pracovník Krajské správy StB Praha. Pan Král v době, kdy schválil sledování sněmu Antikomunistické aliance, byl ředitelem sekce štábních útvarů FBIS.

@KUKÁTKO = Jakékoli dodatečné vysvětlování pracovníků FBIS je nevěrohodné, účelové se snahou zakamuflovat nezákonnosti.

@KUKÁTKO = A teď to hlavní, co dosud uvedeno nebylo. V prohlášení Stanislava Devátého je napsáno, že případ sledování AA byl předán k vyšetření inspekci FBIS. Podivnému orgánu s podivnými lidmi, útvaru jdoucímu ve stopách inspekcí komunistické policie, složce, která trestá nepohodlné za maličkosti a přehlíží trestné činy vedoucích funkcionářů. Na ty si troufne až tehdy, když padnou, potom si lidé z inspekce rádi dokáží svoji moc a statečnost, s chutí si kopnou do mrtvoly.

@KUKÁTKO = Co je hlavní? To, že celá akce Kukátko, návrh na sledování nebyl předložen ke schválení příslušnému prokurátorovi! Použití útvaru sledování je totiž takzvaný zpravodajský úkon, a kpoužití zpravodajských úkonů je podle Zákona o FBIS nutný souhlas prokurátora! Pro mnoho pracovníků FBIS jistě překvapivé zjištění, k použití sledovačky se totiž neobtěžují o souhlas prokuraturu žádat. Zákon o FBIS však hovoří jasně, můžeme se ptát, zda je pro zpravodajskou organizaci účelné, aby k nasazení sledovacích skupin musela žádat o souhlas prokurátora. To je však věcí tajné služby, věcí zákona o její činnosti. FBIS patrně tato skutečnost nevadí, jinak by využila možností a při vypracování návrhu Zákona o České bezpečnostní službě by se pokusila tento požadavek změnit, to neudělala a i v tomto návrhu je uveden tak jako v zákonu o FBIS. K použití zpravodajského úkonu sledování je nutný souhlas orgánů prokuratury.

@KUKÁTKO = Někteří zaměstnanci FBIS, služby, která zdaleka není tajná, se rádi stylizují do rolí jakýchsi nadlidí, neuvědomují si, že služba je od sloužit a ne vládnout! Jejich úkolem je chránit, oni zde jsou pro lidi, pro společnost, ne lidi pro ně.

@KUKÁTKO = Za nezákonnosti při sledování sněmu AA jsou odpovědni konkrétní pracovníci FBIS. Tedy ředitel odboru vnitřní bezpečnosti Emanuel Fuchs řídící akce, ředitel sekce štábních útvarů Miroslav Král schvalovatel akce, ředitel sekce zpravodajské techniky a sledovačky František Stárek, tehdejší ředitel FBIS Štefan Bačinský, tehdejší první náměstek ředitele FBIS Zdeněk Vodsloň.

@KUKÁTKO = Bude dán průchod právu?

@PODPIS = Lubor Kohout