--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kostlán František
Název: Brněnské speciality
Zdroj: NN Ročník........: 0002/026 Str.: 022
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
O brněnském sporu v ODS a následně i na radnici bylo popsáno už hodně papíru. Žádný z novinářů se zatím tímto problémem
nezabýval do hloubky. Jeden dal prostor jedné straně, druhý straně druhé a tím jako by celá záležitost byla uzavřena.
Brněnské problémy jsou od dob porevolučních poznamenány známým sporem Šabata versus Cibulka. Dodnes se používá výraz "Šabatovci" pro lidi smířlivé s komunistickými metodami i lidmi, od kterých se lze těmto metodám přiučit, a "Cibulkovci" pro antikomunistické radikály, jejichž razance však není vždy přijatelná pro lidi, kteří nepatří k ani jedné výše zmíněné skupině. Když jsme psali o bývalém primátoru města Brna jako o "Šabatovci", tak jsme neměli na mysli jenom jeho kontakty na našeho nejlepšího socialistického politika Jaroslava Šabatu, ale především Menclovy metody v zacházení se spolupracovníky, jakými lidmi se obklopil a zneužívání pravomocí veřejného činitele, tolik vlastní předlistopadovým funkcionářům všech úrovní.
Spolupracovníci. . .
Působení Václava Mencla na demokratické politické scéně začalo na brněnských listopadových demonstracích. Způsob jeho tehdejšího protestu poznamenává jeho další kariéru - postává se svým nadřízeným, technickým náměstkem Stavoprojektu - zasloužilým členem KSČ, ing. arch. Tihelkou v bezpečné vzdálenosti od tehdy ještě nadšeného davu a sleduje vývoj situace. Do komunálních voleb vstoupil pod praporem Sdružení pro Brno, které ustavili členové brněnského OF, jenž nechtěli pro své odlišné názory vstoupit do ODS. (V Brně toto dělění začalo dříve, proto nevstoupili do OH, které v té době ještě neexistovalo). Jako člen SDRUŽENí PRO BRNO byl zvolen primátorem města Brna.
Václav Mencl si logicky hledal spolupracovníky k obrazu
svému. Na projektu technologického parku, který by měl Brno posunout
do třetího tisíciletí, je pozemky účastno Vysoké učení technické.
Naprostou shodou okolností a čirou náhodou zastupuje VUT bratr tehdejšího
primátora Vojtěch Mencl. Do skupiny pro přípravu technologického parku
V. Mencl jmenoval ing. Jaroslava Schulze (agent StB, krycí jmnéno
Květoš, r. č. 24355), který byl po provedených lustracích odvolán.
(J. Schulz je členem obecního zastupitelstva za HSD - SMS). Šéfem
komise pro správní reformu jmenoval pan Mencl JUDr. Jiřího Malantu
(agent StB, krycí jméno Hanák, r. č. 38961). Technické podklady pro
jednání rady města Brna připravoval nomenklarutrní kádr a bývalý
příslušník StB (6. odbor - informatika) Jaroslav Mifka, který na úřadě
pracuje už od března 1989. Ani tento bývalý estébák nebyl pro Václava
Mencla zralý na odvolání. Je to pravděpodobně jeden z oněch nepostradatelných
odborníků, jakými se obklopovali i
Primátor Mencl se, ještě jako člen Sdružení pro Brno silou moci snažil prosadit jako vedoucího úseku technických služeb města Brna pana Ivo Bajera (agent StB, krycí jméno Tomáš, r. č. 32746). Tento člověk nebyl jen agentem StB, byl navíc pro práci, o kterou se ucházel naprosto nepoužitelný, což uznala i výběrová komise a (podle neověřených informací) hlasovala 9 : 1 proti jeho přijetí. Později, když Václavu Menclovi kvůli nekoncepčnosti jeho práce a arogantnímu vystupování hořela půda pod nohama a schylovalo se k jeho odvolání, se pomocí tohoto člověka, kterého tak vehementně prosazoval do funkce, agenta StB Ivo Bajera dostal do ODS (Ivo Bajer byl tehdy předsedou ODS v Brně 2 - dnes už samozřejmě není, i když stále v pozadí "tahá za nitky"). Tato strana mu svou dobrou politikou a důvěryhodností jako jediná mohla zajistit další pokračování jeho kariéry. Ihned po vstupu si pan Mencl začal "budovat nové pozice" pomocí metod předlistopadových funkcionářů matičky strany. Jako prvního z cesty odstranil pana Draholu, druhý měl na řadu přijít nedávno z KAN přestoupivší pan Zahradníček, dále pan Jiří Horák atd. Koho se mu nepodařilo odstranit, toho alespoň zkusil obrátit na svou stranu. Tímto způsobem přijal "pravou víru" člen zastupitelstva z Republikánské unie pan Puk, který svůj "pravicový" stranický plášť bez rozpaků pustil po levicovém svěžím vánku Václava Mencla.
Nyní Václav Mencl spolupracuje s takzvaným Realistickým klubem, ve kterém můžeme nalézt i takové hvězdy brněnského nebe jako jsou: socialista p. Hrabovský, doslova před pár dny vystoupivší z KSČM soudružka Gorodecká a tajemník městského výboru KSČM soudruh Trubelík (s. Trubelíka jsem měl možnost osobně potkat v obecním domě v Praze předloni na jeho schůzce s Jaroslavem Šabatou), Jiří Malanta (agent StB - nedávno odešel z HSD - SMS). V realistickém klubu jsou dále čtyři poslanci z Občanského hnutí, tři ze strany Zelených, nezávislí p. Čermák a p. J. P. Kříž (bývalý komunistický novinář). S těmito lidmi pravidelně shodně hlasují čtyři poslanci za KSČM.
Narodil se jako funkcionář
Ještě pořád neupadlo v zapomění jakým způsobem jednali komunističtí funkcionáři s jim svěřeným majetkem. Ku svému prospěchu se nerozpakovali zneužívat svých pravomocí a moci. Dnešní "konzervativec" pan Václav Mencl měl zřejmě dobré učitele. Z prostředků města Brna si nechal udělat úpravy na domě (a s největší pravděpodobností i na bytě a ateliéru) v ulici Mášova 15. Při kontrole bylo zjištěno, že faktura č. 4459 zapsaná na dům Mášova 15 není specifikovaná na jednotlivé uživatele. Jedná se o dodavatelskou fakturu Stavebního podniku města Brna (SPMB). V listu evidence oprav v domě Mášova 15 je vedena jako celoroční instalo práce
SPMB. Specifikace byla provedena a předložena VPK na dožádání 25. 11. 1991. Obsahuje poznámku - zapsáno v zařizovákách. Faktury č. 7335, 7184, 7935, nebyly pro aprobaci předány podniku a na ekonomickém útvaru chybí.
Faktury č. 346, 2988, 2402, 4110, 3545, nenáleží PPD 22.
Václav Mencl tedy zcela v duchu předlistopadových metod
zneužil jemu podřízených organizací a jejich pracovníků k soukromým
úpravám. Využil k tomu své pravomoci a vlivu. Napřed prosadil opravy
domu, ve kterém bydlí, poté si nechal rekonstruovat byt a ateliér.
Otázkou zůstává, kdo ve skutečnosti zaplatil faktury, ke kterým se
nikdo nehlásí - neboli kdo zaplatil materiál a práci dělníků na
úpravách soukromých prostor. Pan Václav Mencl se údajně hlásí
k částce 20
Za národ, za stranu,
za Rumla
Část vedení ODS podporovala Václava Mencla, protože nebyla a není dosud seznámena se všemi fakty, týkajícími se brněnských událostí. S kůží na trh před veřejností bohužel musel jít rozumný a jindy ODS stmelující tajemník hlavní kanceláře ODS Petr Havlík. Nechci být paranoidní, ale i takováto cesta se dá využít k diskreditaci a odstranění nepohodlných lidí. Když se někdo veřejně zastane lidí, kteří se později projeví jako přítěž strany, tak to může být pro dotyčného určitý handicap. Moudře k celé záležitosti přistoupil Václav Klaus. Odmítl rozebírat názory obou zúčastněných skupin s každou zvlášť a po otevřeném sporu vyslovil názor, že ODS měla primátora a má jej i nadále (dnešním primátorem je Jiří Horák z ODS), a doporučil svolat co nejdříve oblastní sněm ODS, který si o dalším postupu rozhodne sám. V témže smyslu promluvil i Petr Havlík.
Odlišný přístup měl k celému problému známý kamikadze, ministr vnitra ČR Jan Ruml. Jeho dnes už proslulá vlastnost torpédovat bez rozmyslu vše, co se mu na první pohled nezdá či nelíbí se projevila i v cause Brno. Nejenže se zastal Václava Mencla, ale dokonce prohlásil, že druhá strana má na svědomí nějaké machinace a podobně. Tento stranicko - funkcionářský přístup Jana Rumla udivil širokou veřejnost. Pokud je totiž tvrzení pana ministra pravdivé, tak je překvapující, že dotyční ještě nezačali být vyšetřováni či (ve vážnějším případě) už nejsou ve vazbě. Pan ministr si možná ve stranickém zanícení nevšiml, že je jaksi jeho povinností tyto prohřešky stíhat. Pokud Jan Ruml nedal podnět k vyšetřování nezákonné činnosti a pouze o ní hovoří na veřejnosti, tak patří spíše na prkna jeviště ochotnického divadla , což by pro veřejnost bylo prospěšnější než mentorování z hloubky ministerského ušáku.
Jan Ruml však přes veškerou svoji ztřeštěnost jistě ví co říká. Prohřešky podobné zneužití pravomoci bývalým primátorem Menclem mohou mít svůj (a dokonce i vážnější) protiklad v počínání některého jeho odpůrce. Nelze ovšem z pozice ministerské síly na veřejnosti beztrestně paušalizovat provinění jednoho na celou skupinu lidí, kteří mají odlišný názor, za účelem jejich zdiskreditování před veřejností - a zároveň navíc přehlížet prohřešky jedince spřízněné skupiny.
Prosba určená vedení ODS
Vážení pánové, vaše politika v nás vzbuzuje důvěru a naději, že se levicovým silám alespoň u nás nepodaří krok zpět, vzápětí poté, co jsme přeskočili propast. V poslední době se objevují (a budou objevovat) různé aféry - které mají pravdivý základ, i pokusy o diskreditaci ODS a její politiky. Prosíme vás (i na žádost našich čtenářů) abyste tyto věci rázně řešili. Z pravdivých informací o lidech ve vedení ODS (na všech úrovních), kteří svou stranu diskreditují je potřeba vyvodit důsledky, jinak lidé postupně začnou ztrácet důvěru v pravici jako celek. A ještě na závěr: zamyslete se, prosím, nad tím, proč by brněnská skupina v ODS, která vaši stranu zakládala, měla mít zájem na jejím rozbití. Tato skupina pravicových demokratů dovedla ODS úspěšně na brněnskou radnici v komunálních volbách.
František Kostlán