--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kos Jan
Název: Konference o zločinech komunismu
Zdroj: NN Ročník........: 0002/028 Str.: 017
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 07.11.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Sedmého listopadu 1992 se v Praze-Břevnově, v hotelu Pyramida uskutečnila druhá Mezinárodní konference o zločinech komunismu. Tuto konferenci pořádali: Klub angažovaných nestraníků, Konfederace politických vězňů a Institut pro středoevropskou kulturu a politiku.

Konferenci zahájil a vedl pan Jiří Mesicki z Konfederace politických vězňů, v předsednictvu byli zastoupeni pořadatelé, za KAN předseda pan Bohdan Dvořák, za KPVČ předseda pan Stanislav Drobný, za Institut pro středoevropskou kulturu a politiku pan PhDr. Zdeněk Struska a za právnický spolek Všehrd pan Igor Volný. Jako hosté se konference zúčastnili: předseda Nejvyššího soudu ČSFR pan JUDr. Otakar Motejl, člen Ústavního soudu pan JUDr. Vojan Gütler, generální prokurátor ČR pan JUDr. Jiří Šetina, jeho poradce pan JUDr. Milan Hulík, ministr vnitra ČR pan Jan Ruml (ODS), předseda KDU-ČSL pan ing. Josef Lux, poslanec FS za KDU-ČSL pan Jaroslav Cuhra, předseda ústředního sněmu Občanské demokratické aliance pan Libor Kudláček, předseda Sdružení čs. politických vězňů v exilu pan JUDr. Jaroslav Anděl, paní ing. Alena Hromádková, loňská mluvčí Charty 77, člen rady Antikomunistické aliance pan ing. Antonín Bělohoubek, signatář Charty 77, člen slovenského KAN a signatář Charty 77 pan Vladimír Pavlík, poslanec FS pan Karel Mráček, poslankyně FS paní Alena Martínková, signatář Charty 77 pan John Bok, signatář Charty 77 pan Petr Cibulka, člen KPVČ pan Bohuslav Hubálek, člen KAN-Mnichov (SRN) pan Jan Molík a další.

Zahraničními hosty byli parlamentní zástupci z Ruska, Ukrajiny, Litvy i zástupci nadace Check Point Charlie ze Spolkové republiky Německo.

Konferenci zahájil svým projevem p. Stanislav Drobný, předseda KPVČ. Odsoudil komunistické zločiny a prohlásil, že nemohou být promlčitelné. Poté připomněl, že špičce Charty 77 nešlo o vytvoření demokratického právního systému, ale že na představitelích komunistického režimu vyžadovala dodržování právního systému komunistického. Srovnal nacismus s komunismem a apeloval na vyrovnání se s minulostí, podle současného německého vzoru. Poté vystoupili hosté konference. Po jejich vystoupení probíhala panelová diskuse účastníků. Nejdůležitější projevy budeme postupně zveřejňovat.

Součástí Konference o zločinech komunismu byla i ekumenická mše, koncelebrovaná ThDr. J. Opaskem, i výstava o totalitě muzea Check Point Charlie, která už oběhla skoro celou Evropu. Celou konferencí probíhal odsuzující tón vůči polistopadovým politickým představitelům, především zazněla kritika na adresu pana Václava Havla. Mnoho řečníků, za souhlasného potlesku, odsoudilo Václava Havla jako politika, který je přímo odpovědný za přetrvávající marasmus u nás, za smířlivost s komunistickými zločinci, za měkkost, sametovost atd. Projevy vyzněly jednoznačně. Chyby Václava Havla i jeho úmyslné kroky, po domluvě s představiteli komunistického režimu, vysoce převažují nad jeho přednostmi. Do usnesení konference se promítlo odhodlání hostů i účastníků vyrovnat se s minulostí, které je však, bohužel, dnes neuskutečnitelné, např. zákaz komunistické strany, i (vzhledem k politické situaci) bezbřehá naivita - v žádosti o zpřísnění lustračního zákona a (konečně) jeho dodržování. Přes nesouhlas některých účastníků se nakonec prosadil uskutečnitelný návrh zákona o mravní bezúhonnosti, který může postihnout všechny, jichž se to týká. Nomenklaturní kádry ÚV KSČ, příslušníky a spolupracovníky StB i další občany, kteří nejsou mravně bezúhonní.

Jan Kos