--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Bělohoubek Antonín
Název: Postřehy
Zdroj: NN Ročník........: 0002/029 Str.: 025
Vyšlo: 01.01.1992 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1992
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Už od první třídy by se dětem mělo říkat, jak je důležité mluvit co nejstručněji a jen v případě, kdy skutečně máme co říct. Pak by snad nebylo tolik trapného, neukázněného blábolení i tam, kde je třeba projednat věci velice naléhavé a velice důležité. Kolik času a kolik nervů by se tím ušetřilo! - Ten lepší v tobě je zprvu (na začátku tvého vědomého růstu k sebekázni intelektuální i etické) velice "nesmělý", musíš mu co nejvíc pomáhat proti tomu přízemně poživačnému hrubci v tobě. Až později se ten lepší v tobě osmělí a začne si nárokovat víc a víc tvého času, sil i vůle pro sebe. Jako bychom v sobě měli tři bytosti: zabydleného primitiva, vzácného hosta, který nás navštěvuje čím dál častěji (když o to dost usilujeme) a jakéhosi vrátného, který skrytě straní tomu lepšímu v nás.

- Měřeno hutností a pronikavostí myšlenek, máme skvostů prvního řádu v naší literatuře poskrovnu. Mezi nejcennější z nich patří nepochybně kniha Josefa Čapka "Psáno do mraků". Kdo se do ní začte dost pozorně, může být obdarován štědře a na celý život. Jsou to postřehy člověka vzácně vnímavého, člověka s intelektuální a etickou úrovní, jaká ještě dlouho u nás i jinde nijak běžná nebude.

- Neotrlý člověk by neměl zapomínat, že jednou z nejcennějších věcí, které má, je právě ona neotrlost. Měl by si ji proto i patřičně chránit před přílivy a záplavami duševní špíny z naší morálně silně zdegenerované společnosti. - To není fouňovství, to je jen pud morální sebezáchovy.

- Ubožáci bohatí nejsou - eticky vzato - ubožáky o nic menšími než ubožáci nuzní. Duševní bída, duševní špína se totiž pramálo váže na hmotné statky. Je spojena především s naší nanicovatou úrovní intelektuální a etickou, se zakrnělou intenzitou našeho tíhnutí k životu moudrému a ušlechtilému.

- Zabydlení se v duševní špíně všeho druhu, to vůbec nebyla záležitost živoření jen za časů zvůle komunistů! Dnes je spíš jen častější duševní špína jedna a méně častá duševní špína jiná. Celková bilance se však nejspíš změnila pramálo.

Ant. Bělohoubek