--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Blažek Pavel
Název: Tajná instrukce?
Zdroj: NN Ročník........: 0003/001 Str.: 000
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: . . Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

V archivu bývalé generální prokuratury ČSFR se nachází velké množství spisových materiálů obsahujících důvodná podezření z trestní činnosti vysokých představitelů komunistického režimu, která dodnes nebyla řádně vyšetřována. Pachatelé stále unikají zodpovědnosti. Případy nebyly řešeny jak za generálního prokurátora Gašparoviče, tak ani později. Vojenská prokuratura a JUDr. Kříženecký rovněž neprojevili patřičnou iniciativu.

Případ Josef Vavro

Bývalý plukovník StB a náčelník XII. S SNB soudruh Josef Vavro se svými spolupracovníky v letech 1980-85 rozkrádal agenturní peníze StB (tzv. "zvláštní finanční prostředky") určené na odměňování agentů, rezidentů a dalších spolupracovníků politické policie komunistického režimu. Mnohatisícové částky využívali pro svoji potřebu, na pohoštění a nákupy věcných darů pro prominenty v Čechách i na Slovensku. Na základě anonymní stížnosti byla tato trestná činnost šetřena Inspekcí ministerstva vnitra, která se obrátila na tehdejšího ministra vnitra Vratislava Vajnara s žádostí o hloubkovou kontrolu na uvedené správě s termínem jejího ukončení do roku 1986. Důvodem této zvláštní žádosti byla snaha zabránit Josefu Vavrovi v úniku před trestní odpovědností odchodem do důchodu. Při důkladném vyšetřování hrozilo mimo jiné vyzrazení špičkových agentů a rezidentů StB, i osobností z báze KGB, kteří již byli připravováni na činnost v nových podmínkách. Známá Mečiarova vstřícnost vůči KGB v době jeho výkonu funkce slovenského ministra vnitra spolu s tehdy nezákonnými iniciativami tajné výstavby báze slovenské zpravodajské služby s její východní orientací tvoří jen zlomek toho, co je stále skryto.

Případ Vratislav Vajnar

Bývalý ministr vnitra ČSSR Vajnar v kauze plukovníka StB Vavra na žádost svojí inspekce reagoval rozkazem, který provedení hloubkové prověrky na XII. S SNB oddálil, tím Josefu Vavrovi umožnil vyhnout se trestní odpovědnosti, aby mohl ke dni 31. července 1986 odejít do starobního důchodu s maximální penzí, kterou pobírá dosud, a s patřičným odchodným, jež je jak svou výší, tak i faktem, že bylo vyplaceno v hotovosti stále výsměchem dluhopisům uděleným obětem komunistického režimu. Postup a zneužití pravomoci bývalého ministra Vajnara rovněž nebylo dosud trestně řešeno.

Generální prokuratura ČSFR po listopadu 1989 Tato instituce a její komunističtí nomenklaturní pracovníci postupovali tak, že kryli "velká zvířata" před trestní odpovědností. Jen energické vyšetřování pod vedením JUDr. Šetiny bude moci dát odpověď na otázky, zda šlo o "liknavost", tajnou dohodu či tajnou instrukci. Pro JUDr. Kříženeckého a spol. zde byla vytvořena i výmluva typu "jde o civilní osoby, nespadající do kompetence vojenské prokuratury".

Dokumenty k podobným kauzám jsou stále v archívu bývalé Generální prokuratury ČSFR. Jsou důkazem toho, že "někdo" měl a má zájem na tom, aby "velká rudá zvířata" a jejich lokajíčci unikali před trestní zodpovědností. Nelze již taky vyloučit ztráty nebo vykradení svazků. Ale i toto je trestné.

Pavel Blažek