--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Maraczi Pepíno
Název: Komunistická krádež
Zdroj: NN Ročník........: 0003/001 Str.: 006
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: . . Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

"JUNÁCI vzhůru, volá den, luh květem kývá orosen. Sluníčko blankytem pílí, před námi pouť vede k cíli."

(z junácké hymny)

I když se skauti - junáci dokázali s lecčíms poprat a postarat se o sebe sami, neměli to nikdy lehké. Prvé zrušení skautských táborů začalo v srpnu 1939. Úřední zrušení junáka bylo vyhlášeno 28. října 1940 z příkazu K. H. Franka a majetek převzala Hitlerova mládež. Po válce se majetek skautů navrátil zpět do jejich rukou, aby byl skaut opět v roce 1949 zrušen. Majetek padl do pařátů ČSM a vznikajících pionýrských organizací. Ani po roce 1968 nebyla situace jiná. Skauti opět postavili několik kluboven, k 1. září 1970 však museli předat veškerý majetek SSM.

Do dnešní doby nebyl junáku vrácen například zámek Štiřín, na jehož koupi se podílela rodina tehdejšího náčelníka dr. Rudolfa Ptajnera, který byl nástupce po A. B. Svojsíkovi. Doposud nebyl ani vrácen dům na Senovážném náměstí čp. 28, který si tehdejší junák koupil. Situace je všude obdobná, Prahu 8 tedy nevyjímaje.

Narušená idylka u Vltavy

Old skauti "Přátelé Vatry" v Praze 8 - Libni dostali v roce 1931 srub, který byl přivezen rozebraný ze Slovenska a postaven v roce 1934 na Libeňském ostrově ve špičce mezi slepými rameny Vltavy. Postupně ke srubu postavili ještě kuželník a součástí objektu nebyl jen ohrazený pozemek, ale například i volejbalové hřiště. Pozemek jim byl pronajat od Magistrátu města Prahy prostřednictvím Tábornické rady. V roce 1950 byl srub spolu s ostatním zařízením zabaven bývalým Obvodním výborem ČSM na Praze 8. Ten srub užíval do roku 1960, a protože v něm ČSMáci pořádali mejdany, Obvodní rada ČSM srub předala k užívání 67. pionýrské organizaci. Současně se srubem byla zabavena ve špičce Libeňského ostrova klubovna 25. oddílu skautů. V roce 1968 bylo požádáno o navrácení majetku a byl obnoven Československý junák. Všechno nakonec urychlil a ukončil vpád sovětských okupačních vojsk a navrácení ukradeného majetku se nekonalo.

Ještě v roce 1970 vlastnilo středisko skautů na Praze 8 kompletní zařízení dvou skautských kluboven v ulici U libeňského pivovaru 5 v Praze - Libni a mimo klubovny mu patřilo několik stanů, tábornické a sportovní zařízení.

Kupte si vám ukradené

Již počátkem roku 1990 se uskutečnilo několik sezení s přitloustlými svazáky na Praze 8. Měl jsem čest se těchto setkání také zúčastnit. Začala tak cesta bludištěm paragrafů a úředních kliček. Jediné, co bylo z řešení problému navrácení majetku nejčitelnější, bylo navrácení částky ve výši 827,-Kčs, tedy částky, která byla na kontě skautů v roce 1971. Old skaut Jaroslav "Brácha" Šálek k tomu říká: "Pokud chceme vrátit majetek, jsme v beznadějné situaci, a to z jediného důvodu. Na nic nejsou doklady." Přes veškerou zdlouhavost jednání mělo i nadále 25. středisko junáka v Praze 8, zastoupené panem J. Sladkým a Petrem "Pytrýsem" Vopálkou, dostatek sil a trpělivosti pro další zdlouhavá jednání. Společně vypracovali návrh smlouvy, adresovaný Domu dětí a mládeže hlavního města Prahy, který pod MŠMT (Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy) převzalo srub od 67. pionýrské organizace. DDM hl.m. Prahy zastupuje její ředitel dr. Oto Maget. Old skauti v návrhu smlouvy požadují odprodání srubu nazpět a uzavření kupní smlouvy do 31. ledna 1993. Do konce března 93 bude využívat srub junák společně s DDM na základě dohod. Dne 16. 12. 1992 dochází nakonec mezi junákem v Praze 8 a prodávajícím DDM hl.m. Prahy ke "Smlouvě o budoucí kupní smlouvě". Zdá se, že je vše na dobré cestě. Když bolševici zabírali jakýkoliv majetek, nikoho se na nic neptali. Když se ohlédneme nazpět, jak pomalu se vrací majetek SSM do vlastnictví lidu, až nás leckdy zamrazí.

Skauti se nemění

67. pionýrská organizace, která užívá majetek skautů, se v roce 1990 přejmenovala na Stanici turistů, zatímco skauti na Praze 8 se nemají kde scházet. Klubovnu ve špici ostrova postupně užívaly organizace, jako je ČSM, SNB zde měl kotce pro psy a z klubovny udělal mrazírnu pro jejich žrádlo. Poslední "okupant" klubovny, Svazarm Z.O. 4 008 (809 se v roce 1991 přejmenoval na Klub vodáků a vodních motoristů - Stará plavba II., Libeňský ostrov. Začátkem loňského září bylo podle registrace v České republice zapsáno na 83 000 skautů. Z tohoto počtu je dětí do 14 let na 60 000. Mimo starší skauty, kteří si říkají Old skauti, se děti do jedenácti let dělí na Vlčata (chlapci) a na Světlušky (dívky). Heslem Vlčat je: "Naší snahou nejlepší buď čin."

Praha 8 čítá i s dospělými skauty na 500 členů. Celá Praha má pak 10 013 skautů. Není se však kde scházet. Old skaut z Prahy 8, Josef "Pepia" Sladký v rozhovoru upozornil, že oni společně s turisty byly kdysi jediné organizace, které uznávaly ekologii, a dodává: "Buďte pyšní na ta mladá skautská léta. Jsou zde takové tendence tuto organizaci zlehčovat, zesměšňovat. Dělají to lidé, kteří by rádi zasahovali do politického života se snahou o obnovení něčeho, co bylo, a co jsme de facto porazili." Přestože v listopadu 1990 Federální shromáždění přijalo zákon 497/90 Sbírky, podle něhož majetek SSM přechází do vlastnictví lidu, je třeba situaci skautů na Praze 8 nadále sledovat. Na ústředí junáka jsem se mohl seznámit s jejich poslední aktivitou. Společně s ČSČK zorganizovali akci "Zachraňme životy příštích skautů", což je sbírka oblečení, hraček a potravin, která bude ve třech kamionech odvezena 8. ledna 1993 do Jugoslávie. S rakouskými skauty uspořádali finanční sbírku "Askelův fond bratrství" pro sedmiletého chlapce z Kolína, kterému na jaře 1992 utrhl lyžařský vlek ruku. Pro náročnou operaci ruky v Rakousku na záchranu nervového systému bylo potřeba nasbírat přes půl miliónu našich korun, a skutečně se to povedlo.

Co říci na závěr?

V případě, že nebude skautu navrácen ukradený majetek v případě Libeňského ostrova, je třeba ihned vyjít do boje všemožnými prostředky. Čekali jsme dost dlouho, než se všichni ti soudruzi světa uráčí vrátit ukradené do rukou, do kterých patří. Do správných rukou nebolševiků, kteří povedou naši mládež po cestách, kde pro rudou barvu není místo. Sametu už bylo dost! "JUNÁCI vzhůru, volá den. Buď připraven, buď připraven!" Pepíno Maraczi