--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vydra Luboš
Název: Bloudění Obrody rokem 1
Zdroj: NN Ročník........: 0003/001 Str.: 022
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1990 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Luboš Vydra Sebeklam nebo pokrytectví, obojí se v případě obrozování neobroditelného směšuje. Jako bizardní herci s pitoreskními škleby putují členové tohoto podivného hnutí po politické scéně. Chvíli se zdá, že budou opět použitelní, a to s čím se v Moskvě setkávají, o tom nelze pochybovat, že to pochází z kruhů KGB. Nechce se mi však věřit, že Miloš Hájek je totéž, co Kabrna, či Kotrč. Jaké podivné bratrství, či spiklenectví však spojuje tyto muže, kteří jsou ve věku politických vězňů padesátých let? A jako pro KPVČ, tak i pro členy Obrody to byla příležitost, zdá se - poslední.

Místo pražského jara, pražský podzim

15.1.1990 došlo k setkání VV Obrody se zástupci SSSR, na kterém bylo dohodnuto pozvání do Moskvy k navázání dialogu. Ten den VV pověřilo Wágnera zjistit, jak na to zareaguje OF. 22.1.1990 bylo po konzultacích s poradcem prezidenta republiky ve VV rozhodnuto, že návštěva za účelem jednání se sovětskou vládou a představiteli ÚV KSSS bude uskutečněna teprve po setkání V.Havla s vládci Kremlu. Miloš Hájek v tomto smyslu celou tuto záležitost konzultoval s p. Pithartem a p. Kučerou. V. Mencl sdělil stanovisko VV Obrody 1. náměstkovi sov. vyslanectví Filipovovi a s výsledkem tohoto setkání informoval sekretariát Obrody. 24.4. došlo k přednesení zprávy Milošem Hájkem ve VV o ostudném odhalení agenta StB Kabrny, který před listopadem zorganizoval zadržení členů Obrody v bytě na Gorkého náměstí. Jak zjistila Rumlova komise, klíče od bytu mu svěřila StB. Ze schůzí VV rovněž vyplývá, že další velmi výkonný tajný spolupracovník StB ing. Kotrč, bývalý člen MV KSČ Praha a do r. 1985 nám. ředitele Sigma Modřany, byl pověřen sledováním činnosti Národního výboru hl.m. Prahy. Zdeněk Hradilák byl jmenován do KC OF a pověřen vydáváním "Sdělení Obrody". Pan Hradilák studoval postgraduálně na konci padesátých let v Moskvě tzv. "gottwaldovskou epochu". Téměř s jistotou se dá předpokládat jeho kontakt s orgány KGB a následnou indoktrinaci. Dokázat se to však přímo nedá. Po ukončení studia byl zaměstnán v Ústavu dějin KSČ, kde se stal v krátké době ve svých 29 letech zástupcem šéfredaktora časopisu "Příspěvky k dějinám KSČ". V r. 1967 napadá ve svých článcích činnost sociální demokracie za první republiky. Sám o sobě tvrdí, že byl od konce šedesátých let silně perzekuován. To však nemění nic na faktu, že jako čelný představitel komunistické ideologie ovládal a manipuloval tiskovými prostředky obecné povědomí o "vedoucí úloze KSČ". Není tedy jeho zásluhou, že se stal obětí komunistické mašinerie, měl jenom smůlu, že v době, kdy si komunisté vyřizovali účty mezi sebou, stál jinde, než kde byli v té době Husák, Bilak a jiní. V roce 1956 zahájil studium v Moskvě další z exponentů budoucí "Obrody", pracovník sekretariátu ÚV ČSM Vladimír Marek, agent StB a ředitel hospodářského podniku TESO, blízký důvěrník jiného "obrodisty" J. Wágnera. 5.2.1990 Operativní skupina Obrody předvedla plán na získání pozic ve všech místech OF. Kolmistr, Wágner a agent StB Kabrna pak jednali s ÚV KSČ o poskytnutí tiskové kapacity. Zprvu zde totiž byla snaha Obrody vystupovat ve volbách samostatně, teprve potom se však z taktických důvodů přistoupilo na účast v rámci OF. V dubnu byla projednána dohoda mezi Obrodou a KSČ o tom, že začne vycházet týdeník "Fórum". Agent Kotrč, který se stává tiskovým mluvčím Obrody, vytvořil komisi pro zpracování materiálů vybíraných pro tisk a rehabilitační komisi. Kolmistr projednává mezitím účast vojenské Obrody.

Pouť do Mekky všech komunistů

Hájek, Kolmistr a Mencl podávají zprávu o své cestě do SSSR a z návštěv na zahraničním oddělení ÚV KSSS. Program pracovního pobytu sestavila po předcházejících konzultacích sovětská strana. Delegace se setkala se zástupcem mezinárodního oddělení ÚV KSSS Musatovem, jeho zástupcem Dorochinem, S. Razuvanem a Janem Šmeralem. Za povšimnutí stojí toto poslední české příjmení. Zajímavé jméno, co? Můžeme se tedy domnívat, že delegace Obrody jednala s něčím obdobným, co my u nás nazýváme 1. správou StB? V institutu marxismu-leninismu pak zástupci VV besedovali s Minajevem, Firsovem a Gorškovem. V Akademii společenských věd si zas pro změnu popovídali se skupinou vědců v čele s prorektorem Antonovičem. Kolmistr a Mencl měli v tiskovém středisku ministerstva zahraničních věcí tiskovku s novináři. Po ní pak Hájek s Menclem jednali s vedoucími komise pro zkoumání události roku 1968, ředitelem Institutu všeobecných dějin Čubarjanem a ředitelem Institutu slavistiky Volkovem a jeho zástupcem Novopačinem. Všudepřítomný Mencl mezi tím jednal s nakladatelstvím Progress. Poté delegace opustila "oficiální sféru" a měla rozhovor s akademikem Bogomolovem a J. Ambarcumovem. Na závěr navštívila našeho velvyslance Rudolfa Slánského.

Největší část rozhovorů údajně zabraly informace o situaci v našich zemích. Z úst Musatova zazněla výhrada nejjasněji ve větě, že sovětská strana "nerozumí všem změnám ve východní Evropě". Dva členové měli obavy z našeho vývoje. Proč prý jsou u nás komunisté propouštěni z práce a biti na ulici. (Ve zprávě je v závorce uvedeno, že mysleli na pana Šabatu). Vnitřní situaci v SSSR považovali všichni bez výjimky za velmi vážnou. Obrodí-li se však strana do sjezdu, nemusí vzniknout systém více stran, ale KSSS se stane lidovou frontou. Je možná i čínská varianta. "Jsme odsouzeni k úspěchu, jinak budeme vrženi o 30 let zpátky". (Antonovič).

Nedlouho po tom Kotrč a Grasinger dostávají za úkol sledovat vývoj na ministerstvech vnitra. 14.5. Wágner podal informace o vydavatelství Delta a VV pověřuje Wágnera, Kotrče, Krále, Jílka a Lupače zastupováním na schůzích vydavatelství. Kotrč navrhuje sestavení skupiny pro přechod Delty na akciovku. Jejími členy se za VV Obroda stávají: Jílek, Kotrč, Wágner a Šimon. O tom, že se v SSSR povedlo Obrodě navázat dobré vztahy, svědčí i opakované setkání jejich představitelů 16.8.1990 na sovětském velvyslanectví, o které tentokrát požádala sovětská strana. 11.6. byl na zasedání VV pozván jako host Ivan Fišera, který upozornil přítomné na to, že poslanecké kluby v parlamentech budou důležitou veličinou a je proto třeba do nich dostat své lidi. Wágner zamítá návrh na vydávání dvojích novin, protože jde především o nutnost vytvoření silné levice v OF. 18.7. dává Kolmistr a Lupač návrh na vytvoření tajné Obrody. Začátkem září navazuje Kolmistr, Špaček a Kotrč úspěšný kontakt s AK Slušovice a Obroda se jednoznačně zastává "experimentátora" Čuby. Wágner, Kolmistr a Kotrč pronikají do politické komise v OF. Kolmistr se kvůli tomu zříká cesty do Itálie na poradu s italskými komunisty. Místo něho jede agent StB Marek společně s Milošem Hájkem.

Obrozené rybky v nové vodě

Vl. Kolmistr ve svém referátu z 22.9.90 řekl: "Lidé přijali osobnosti jako Havel, Dienstbier, Lis, ale stejně tak i Dubčeka, Jičínského, Šamalíka, Šilhana apod."

"Teď nám jde o druhou etapu voleb - dá se říci rozhodující, to jest komunální volby. Revoluce potřebuje pohled na sebe samu." O tom, že "inženýři lidských duší" trpí přímo fobickou potřebou ovládat každé hnutí, či organizaci při prvních náznacích ztráty jednoty, svědčí i tento výrok: "OF nemá jasnou koncepci celkové politiky. Jeho politiku formují, a to až protichůdně, jednotlivci a skupiny. Převládá nechuť k organizaci a disciplině. To jsou problémy, ve kterých by se měla naše organizace prosadit." "Naši lidé správně ukazují, že privatizace je jen jedna z cest ekonomické reformy."

Snaží se pak získat podporu pro mladé komunisty. Za výraz značné autority Obrody Vl. Kolmistr považuje jednání jejího Výkonného výboru s velvyslancem SSSR, zástupci KSSS, s představiteli Polska a účast na sjezdu v Berlíně. "Shodli jsme se na tom, že bychom měli aktivněji rozpracovávat otázky dalšího vývoje bývalých východoevropských zemí." Zůstává otázkou, kdo že to tu, jak se zdá po pýthijsky neurčité odpovědi v moskevských Deltách vlastně shodl. Snaživí znovuzrození komunisté, či agenti KGB všech zemí, se pokoušeli stmelit spojení? Tušení odpovědi nacházíme v dalších formulacích: "Máme (Obroda) dost silný vliv na mnoha úsecích politického života! - Ani mezinárodní kredit není špatný!" Pan Dostál se zmiňuje o tom, že Sověti prognozují do pěti let obnovu socialismu u nás. Miloš Hájek informuje, že KSČ nabídla spolupráci ve vytvoření 3 variant dalšího postupu Obrody: a) integrace s ČSSD, b) integrace s KSČ, c) zůstat v OF a změnit levicovou orientaci.

27.9. rozvíjí Kotrč ve VV diskuzi okolo Delty a navrhuje vytvoření akciové společnosti. Wágner hovoří o tom, že jde o majetek KSČ a je proti výmazu z podnikového rejstříku. Agent Marek poznamenává, že ředitel Delty Košťál dělá vše, co chce Kolmistr. Hradilák navrhuje, že je třeba alespoň částečně informovat z taktických důvodů, o Deltě OF. Doporučuje pak solidního Miloše Hájka kontaktovat s ČSSD a o možnosti připojit ho na společnou kandidátku. Začátkem listopadu Kotrč varuje, že dochází v KC OF k silné kritice Obrody. Kolmistr proto navrhuje "průnik jinými cestami". 15. listopadu je svoláno mimořádné zasedání VV. Loďka Obrody se totiž již povážlivě začíná potápět. Kotrč informuje o radikálním nástupu "pravice" v tom smyslu, že ji infiltrují jak bývalí, tak současní komunisté. Je proto doporučena zatím pouze jediná cesta, kterou je ovlivňování situace v ČSSD. Wágner souhlasí s Kotrčem, ale současně vyslovuje domněnku, že Václav Klaus jim pomůže. OF je podle něho snůškou lidí prosazujících své politické ambice, proto pro budoucí pravici tu stejně není žádné podhoubí. Je tedy pro bezpodmínečné jednání s Horákem a prosazení do vedení levicového poslaneckého klubu OF Ivana Fišery.