--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Bělohoubek Antonín
Název: Politický analfabetismus?
Zdroj: NN Ročník........: 0003/001 Str.: 027
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: . . Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
Těžko uvěřit, že je to jen až neuvěřitelná nezodpovědnost nebo až hazardérská sebejistota, co vede strany dnešní vládní koalice k tomu, že o svou důvěryhodnost dbají tak málo. A tak nezbývá, než některé předáky těchto stran podezřívat z povážlivé dávky politického analfabetismu. Jinak si totiž snad ani nelze vysvětlit, že se svou důvěryhodností zacházejí jako s bezvýznamnou cetkou. Jakoby některým předákům těchto stran unikalo zjištění zcela zásadní - že síla politické strany může mít v podstatě jen dva zdroje:
1. mohutnou členskou základnu. Takové politické seskupení může pak mít z ostudy kabát (viz komunisté), a přece má svých 14 % jistých,
2. zcela jinak je tomu u politických stran, které mohutnou členskou základnu nemají (což platí i o ODS). Jejich politická síla stojí a padá s jejich důvěryhodností. Měly by se proto až úzkostlivě vyvarovávat všeho, co by jejich důvěryhodnost oslabovalo. A když se jim i pak přihodí něco ostudného, měly by okamžitě zjednat nápravu.
Výčet špatností hodně povážlivých, kterých se někteří předáci ODS za nedlouhý čas existence této strany už stačili dopustit, by byl už dosti dlouhý (a nešlo o špatnosti nijak malé). A tak nezbývá, než se ptát: Je toto hazardování s důvěryhodností "jen" zlověstným břídilstvím, "jen" politickým analfabetismem, nebo je to dokonce zlovolné, vědomé nahánění dosavadních příznivců ODS (a dalších nelevicových stran) do pastí politických šarlatánů různých odstínů?
Důvěryhodnost jednotlivců i celých seskupení se projevuje i tím, jak o svou důvěryhodnost dbají nebo nedbají, jak na ni jsou nebo nejsou citliví.
Ant. Bělohoubek