--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Šišák Luděk
Název: Rozhovor s ing. Sprušilem
Zdroj: NN Ročník........: 0003/003 Str.: 016
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 11.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
Pane bývalý řediteli Krajské správy policie ČR v Ostravě, je termín Vašeho odchodu ke dni 17.1.1993 do "nucené výslužby" posledním termínem Vaší práce u Policie ČR?
Sprušil: Je to konečný termín na základě rozkazu, který vydal můj nástupce plk.Vaculka 14 dní po mé žádosti o odchod do civilu v srpnu 1992. Důvodem mého odchodu, jak jsem uvedl ve své žádosti, je nesouhlas s bezpečnostní politikou naší vlády, s personálním obsazováním vedení ministerstva včetně ministra. Prvním důvodem mé žádosti o odchod z rezortu Policie je rozchod vlád ČSFR a ČR s proklamovanými zásadami o nutnosti zvýšení bezpečnosti občanů, personální očisty rezortu vnitra od politicky i výkonem služby zkompromitovaných policistů z období normalizace let 1970-1989, se kterými jsem plně souhlasil a tyto v každodenní práci ve vedoucích funkcích prosazoval. Druhým důvodem je, že od října 1990 jsem byl do dnešního dne vedeními FMV, MV ČR za svou neústupnost a konstruktivní kritiku vedení rezortu v uvedených směrech (ad 1) včetně prosazování razantnosti při zajišťování bezpečnosti občanů, šikanován ve službě. Při své obhajobě právními prostředky po služební linii docházelo ze strany nadřízených služebních funkcionářů k provokativnímu porušování právních předpisů, takže jsem byl nucen podat příslušné návrhy k soudnímu projednávání. Šikanování bylo realizováno nejen v mém právně neodůvodněném a důkazy nepodloženém degradování z vedoucích funkcí, ale přikročilo se ze strany MV ČR k mému služebnímu přeřazování mimo místo mého trvalého bydliště (Praha 1.1.1992, České Budějovice 28.7.1992) pod různými záminkami.
Třetím důvodem je, že do vedoucích funkcí v Policii ČR jsou prosazováni policisté, kteří měli být z Policie v roce 1990 propuštěni (nebo v následných letech). Završením tohoto stavu bylo provokativní jmenování do funkce ředitele Správy SmK, Policie ČR v Ostravě, vědomého spolupracovníka StB v období let normalizace a od roku 1990 reaktivovaného důstojníka plk. Vaculku, který vrátil personální stav na ředitelství Správy SmK Policie ČR v Ostravě před listopad 1989, vše za podpory exponenta totalitního režimu a doposud ředitele Policie ČR plk. Dr. Zelenického, který si na ředitelství Policie ČR v Praze v personalistice počíná stejným způsobem.
Odcházím hluboce zklamán již podruhé z činnosti v rezortu MV, a to v roce 1970 to bylo z politických důvodů a za mé postoje proti okupaci armádami Varšavské smlouvy a dnes odcházím vynuceně, byť na vlastní žádost, neboť pan Ruml Jan, Sokol, Zelenický a další neuznávají právo ani právní předpisy. Proto se proti nezákonostem, které se proti mně vedly a vedou, nemám možnost právní cestou účinně bránit, i když je plno návrhů žalob u našich soudů od Prahy až po Ostravu. L.Š.: Myslíte tím u soudů skutečně nezávislých?
Sprušil: Podle mého názoru a mých konkrétních poznatků můžu s klidným svědomím prohlásit a dokladovat. Stejně tak u prokuratur, že o nějaké nezávislosti nemůže být ani řeč. Opět dnes justice chrání lidi, které vynesla takzvaná sametová revoluce k moci, nesmí se jich občan dotknout v jimi tolik proklamovaném "právním státě", nemluvě o tom, že většina lidí pracujících v justici a prokuratuře má pouze zájem o existenční přežití.
U nově vzniklého správního soudu v Ostravě podal můj právní zástupce v květnu 1992 návrh ve věci soudního řízení ve věci nezákonného druhého odvolání mé osoby z funkce zástupce ředitele Krajské správy Policie SmK ČR. Je to první návrh vůbec u nově vzniklého správního soudu. Ustanovený předseda senátu argumentoval již podruhé 4. ledna 1993, že nemůže návrh vyřizovat, protože ve dvou urgencích v roce 1992 mu MV ČR doposud nedodalo vyžádaný spis k této věci, který nebude obsahovat žádné přílohy než ty, které k soudu můj právní zástupce předložil. Do dnešního dne neudělil předseda senátu MV ČR ani pořádkovou pokutu a uvedl, že tento právní úkon provede zřejmě do konce ledna 1993. Tedy nedodá-li soudci státní orgán půl roku vyžádaný spisový materiál, anebo nebude-li ho chtít dodat vůbec, soud prostě nebude soudit. Poslední rozhodnutí nového generálního v této záležitosti vydané v prosinci 1992. Do této chvíle jsem dočasně sproštěn služby, přes veškerá právní opatření důkazně jednoznačně vyvracející nesmyslnost tohoto rozhodnutí o sproštění výkonu služby, které jsem učinil u samotného pana Rumla ve smyslu příslušného zákona, včetně služebních předpisů. Od samého začátku bylo zřejmé, že pan Ruml chce využít krajní možnosti zhlediska časového vymezení sproštění služby, neboť horní hranice této lhůty koliduje s datem mé žádosti o odchod do civilu.
L.Š.: Tento rozhovor bude zveřejněn v Necenzurovaných novinách po Vašem odchodu od Policie. Domníváte se, že úsloví "do třetice všeho dobrého" by mohlo být pravdivé, kdybyste se ke své práci vrátil, a jaké podmínky byste si pro tento návrat představoval.
Sprušil: Protože mi šlo a nejen u Policie o dobro věci, o dosažení správních cílů v zájmu občanů a bude-li v budoucnu tento společenský požadavek, jsem ochoten kdykoliv se k Policii vrátit. A za podmínky, že si dnes prioritní politická strana, tj. ODS s koaličními stranami konečně uvědomí, že musí jmenovat do funkce ministra vnitra právníka nebo člověka s právním myšlením, který je skutečně morálně na výši, u něhož se slova nerozcházejí s činy a má potřebnou tvůrčí iniciativu. Pokud je mi známo, takového člověka vedení ODS má.
Luděk Šišák