--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Nacionalistická bublina spľasla
Zdroj: NN Ročník........: 0003/003 Str.: 022
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Miesto úvodu: Posledným štádiom komunistických šamanov pre záchranu svojej ideológie na Slovensku po novembri 1989 sa stal nacionalizmus, ktorý má slovenskému národu predkladať stále nových nepriateľov. Umele vyvolávanú nenávisť Slovákov šírenú voči Čechom, chce-li využiť a zneužiť falšovaním o Tisovej smrti. Z konkrétnych dokumentov sa dokázalo, že jeho život bol predčasne ukončený zásluhou G. Husáka, K. Gottwalda a ich komunistických súkmeňovcov, čo sme názorne, podľa konkrétnych dokumentov dokázali v predchádzajúcich častiach. Preto až príliš tragikomicky vyznieva súčastné ponížené lokajstvo slovenskej ľudovej strany voči komunisticko-gottwaldovskému HZDS. Túžba po moci a po kariére ich núti izabúdať na minulosť.

Proces sa začal 2.12.1946. Žalobcovia Rigan, Jozef Šujan a Anton Rašla žalovali Jozefa Tisu, Alexandra Macha a v neprítomnosti Ferdinanda Ďurčanského podľa ş 2, 3 a 4 nariadenia SNR č. 33/1945 2 b. Predom súdneho senátu bol I. Daxner. V ten deň sa zišli predsedníctva ÚV KSČ a ÚV KSS k jednaniu, kterého hlavným bodom bola situácia na Slovensku. V popredí bol sud s Tisom. V Archíve SÚA-AÚV KSČ, fond-AN, D-148, je z tohto zasadnutia tento záznam:

V danej chvíli je Tisov proces jednou z najvýznamnejších udalostí v republike, jeho priebehu, správnemu politickému vedeniu a úspešnému ukončenimu musí byť venovaná všetka potrebná pozornosť. Úspešné ukončenie procesu proti Tisovi a spol. bude znamenať citeľnú ranu podzemnej a zjavnej reakcii, prispeje ku konsolidácii pomerov na Slovensku a upevneniu jednoty štátu. /Ozaj, nie je to pozoruhodné, že aj komunistický odkojenec baťko Mečiar chce konsolidovať pomery na Slovensku, pred údajnou protislovenskou a protinárodnou reakciou? Pozn. autora V.P.)

Proto treba:

a) Zajistiť pevnosť obžaloby a súdu

b) Urobiť všetky opatrenia, aby tlačou, rozhlasom a inými prostriedkami bola verejná mienka správne ovplyvnená

c) Pôsobiť k tomu, aby všetky strany NF Čechov a Slovákov boli v otázke Tisovho odsúdenia a vykonania rozsudku nekompromisné

d) Vydať obžalobný spis s najväčšim urýchlením v tlači pre širokú verejnosť

e) Sledovať pozorne všetku tlač, najmä tlač DS a v prípade pokusov ovplyvniť verejnosť v prospech Tisu a spol. okamžite zasiahnúť. Vedúci funkcionári KSS sa snažili o agitačné využitie procesu, ale skoro vpustili od vysielania záznamu zo súdnej siene v rozhlase. Predseda zboru povereníkov Gustáv Husák si ale u Gottwalda vymohol niektoré pasáže, podľa jeho úvahy politicky posobivé, odvisielať. Táto Husákova aktivita je zachytená v SÚA-Archív ÚV KSČ, SV. 1, A.J. 55. Behom procesu pokračovalo opatrovanie ďaľších dôkazov, hlavne proti Tisovi. 4.1.1947 požiadal Husák kancelára prezidenta republiky Jaromíra Smutného a zapožičanie materiálov, dotýkajúcich sa stanoviska Vatikánu k tzv. Slovenskému štátu a k Tisovej osobe, pre účely dokazovania proti nemu. Ide najmä o prejav pápeža 28. 9. 1944, prípadne o iné doklady, ktoré by bolo možné súdu predložiť. Za týždeň Husák obdržal od kancelára požadovaný materiál. Tento pápežov prejav sa nachádza v Archíve KPR, č.j. T 137/47.

13.1.1947 požiadal tiež žalobca J. Šujan kancelára Smutného o odpoveď na dve otázky: O Tisovom sa ohradení proti mobilizácii a o poslednej Tisovej návšteve u prezidenta 30.9.1938.

V Archíve KPR, č.j. T 137/47 je dopis kancelára Smutného, žalobcovi Šujanovi. Hovorí sa v ňom:

K Vašemu dopisu č.j. Onľud 6/46 z 13. t.m. Vám oznamujem, že v žiadnom z archívov prezidenta republiky sa nenašiel dopis, ktorý by potvrdzoval, že dr. Jozef Tiso sa ohradil proti mobilizácii. Pán prezident republiky sa tiež nepamätá, že by dopis takého obsahu dostal. Taktiež sa nepamätajú ani úradníci kancelárie, keby bol taký dopis ich rukami prechádzal. Položil ste mi ďalej otázku, týkajúcu sa poslednej návštevy dr. J. Tisa u prezidenta republiky a hlavne, či sa dr. Tiso rozišiel s pánom prezidentom s tým, že ďaľšie jednanie o otázke autonómie s ním zastavuje, a o tom, že pán prezident po demisii Matúša Černáka volal ešte dr. Tisa na ďalšie porady v tejto veci.

Pán prezident mi o týchto udalostiach povedal toto: Dr. Tiso bol naposledy u pána prezidenta dňa 30.9.1938, ale vtedy neurobil žiadne prehlásenie, že jednanie je ukončené. Naopak, keď od pána prezidenta odchádzal, bola reč o tom, že dojde k novej Tisovej návšteve a že dr. Tiso sa telefonicky prihlási. Pán prezident nemal dojem, že Tiso a jeho strana ďalej s ním vyjednávať nechce. Dr. Tiso sa však už k návšteve neprihlásil a len v posledných dňoch mníchovských jednaní sa pánu prezidentovi telefonicky ospravedlnil, že nemôže prísť. S týmto dopisom môžete naložiť, ako uznáte za vhodné. Toľko z dopisu J. Smutného.

Omnoho závažnejšia bola zpráva ministerstva vnútra z 15.1.1947 Kancelárii prezidenta republiky. Citujem: "Ministerstvo vnútra bolo vyrozumené ministerstvom zahraničných vecí, že mu bolo oznámené československým velvyslanectvom v Moskve, že Tisov archív sa našiel. Archív je velmi cenný, lebo obsahuje mimo iného tiež Tisovu korešpondenciu s Hitlerom. Velvyslanectvo zahájilo jednanie, aby archív bolo možné ešte použiť pri procese s Tisom. Neskoršia sťažnosť Tisových obhajcov, že nemali k dispozícii jeho archív, odvezený sovietskou armádou, potvrdzuje, že sa jej ho behom procesu nepodarilo získať.

5.2.1947 poslal československý velvyslanec pri OSN J. Papánek V. Clementisovi kópie korešpondencie z roku 1944 medzi americkým ministerstvom zahraničia a pápežským dlegátom vo Washingtone o postupe proti Židom na Slovensku a o postoji J. Tisa.

V Archíve KPR č.j. T 137/47 sa táto korešpondencia nachádza a budeme z nej citovať:

J. Papánek V. Clementisovi 5.2.1947: Vážený pán štátny tajomník, pred nekoľko týždňami som bol informovaný, že medzi americkým zahraničným ministerstvom a pápežským delegátom vo Washingtone bola v súvislosti s postupom dr. Jozefa Tisu voči Židom vymieňaná korešpondencia. Bohužiaľ, podarilo sa mi opisy tejto korešpondencie získať až teraz. V prílohe Vám ich posielam dvojmo.

Súčasne propojujem informáciu maďarského vyslanca v Paríži dr. Auera, ktorá Vás isto bude zaujímať.

Srdečne Váš Papánek, v.r.

Štátný department

apoštolskému delegátovi

A.G. Cicognanimu 21.2.1944

Vážený arcibiskup Cicognani,

švédsky tisk nedávno referoval, že súčastný režim na Slovensku, vedený dr. Jozefom Tisom, previedol registráciu všetkých Židov, ktorá predchádza ich deportáciam. Ďalej oznamujú, že na Slovensku zostáva asi 15 000 Židov a na ich deportovanie tlačí nemecká vláda.

Prezident Roosevelt pri zriaďovaní Výboru vojnových uprchlíkov jasne vyjadril zámer vlády Spojených štátov urobiť všetko, čo je v jej moci, na záchranu života tých, ktorí trpia v rukách našich nepriateľov a zachrániť tých, ktorých životy sú v bezprostrednom nebezpečí. Na podporu týchto humanitárnych cieľov si naliehavo žiadame Vašich dobrých služieb k predneseniu požiadavky Výboru vojnových utečencov, ktorý má plnú podporu tejto vlády u svätej stolice, aby vyvinula úsilie presvedčiť dr. Tisa a jeho spoločníkov, aby prestali pomáhať nacistom v ich prenasledovaniu Židov.

Táto vláda veľmi vážne v budúcnosti zoberie do úvahy akúkoľvek úlohu, ktorú dr. Tiso, alebo jeho spoločníci môžu hrať v deportácii a prenasledovaní Židov na Slovensku.

Vzhľadom k naliehavosti tejto veci je možné, že svätá stolica bude chcieť súčasne vyjadriť svoje vlastné stanovisko k hroziacim deportáciam. Veľmi úprimne Váš Edward R. Stettinius Jr.

Dňa 26.2.1944 mu A.G. Cicognani vo svojej odpovedi uviedol, že prezident dr. Jozef Tiso prisľúbil, že Židia nebudú prenasledovaní, tj. nebudú odsúdení prísnym trestom, ale budú internovaní a dostanú príležitosť a prostriedky stiahnuť sa do niektorej inej krajiny.

Na spoločnej schôdzi vedenia KSČ a KSS 2.12.1946 dostal Husák za úlohu raz za 14 dní informovať Gottwalda o situácii na Slovensku. Zo zpráv, u ktorých sa zaoberal Tisovým procesom, je zreteľné, že sa Husák veľmi angažoval ako v príprave a režii procesu, tak aj v jeho politickom využití. V marci 1947 potom usiloval o to, aby sa súdny proces skrátil, lebo je oddaľovanie oslabuje jeho politický efekt.

V SÚA - a ÚV KSČ, fond 02/1, zv. 1, a.j. 55, fond 100/24, zv. 41, a.j. 837 sú kompletné zprávy G. Husáka, ktoré poslal K. Gottwaldovi 30.12.1946 a 3.3.1947.

V prvej zpráve Husák píše: Proces prebieha hladko, bez zvláštnych prekážok. 21.12. som hovoril so všetkými troma žalobcami (dr. Rigan, dr. Rašla, dr. Šujan). Ich názor je ten, že doterajší priebeh procesu treba považovať za úspech pre nešikovnú a hlúpu Tisovu obranu. Dohodli sme sa na tom, že po vianociach celý proces prevedie sa koncentrovane s hlavným zameraním na povstanie a činnosť po povstaní, na vraždy a ničenia Nemcov a že obžaloba bude stupňovať svoje vystupovanie v procese tak, aby vo verejnosti do konca procesu bola mienka o zločinnosti Tisu a jeho režimu. (Toto Husákove priznanie, ale aj jeho kariéra od r. 1968 až do svojho odvolania v r. 1989, vlastne celá jeho politická činnosť dokazuje, že to bola hyena v ľudskej podobe. Pozn. autora V.P.). Premietané budú filmy, vypočuté budú vdovy a siroty a predkladané budú písomné dôkazy, ktoré sa podarilo zohnať. Obhajoba Tisu podľa súkromných zpráv chce predviesť asi 60 svedkov. Obžalobcovia sľúbili, že tento počet bude rozhodne restringovaný na procesne nutné minimum, aby sa proces nepredlžoval.

Vo verejnosti má proces dobrý ohlas. Po začiatočnej nervozite sa verejnosť ukľudnila a nešikovná Tisova obrana a vystupovanie zapríčinili veľký pokles Tisovej autority v katolíckych vrstvách tým viacej, že klérus dostal od biskupov súkromné pokyny v procese sa neangažovať verejne. Z rôznych zpráv mám ten dojem, že väčšina obyvatelstva počíta s Tisovou popravou a je asi tej mienky, keď je vinný, nech za to pyká. V politických kruhoch demokrati a ľudácke zákulisie naznačujú, že sa budú angažovať za amnestiu. Chcel by som upozorniť ešte na to, že podľa tunajších zákonov rozsudok smrti má byť vykonaný do 48 hodín od vynesenia, ak súd nenavrhol amnestiu na kladné vybavenie. Budú robené pokusy tento termín u nás pretiahnúť. Bolo by preto veľmi dobré, keby v priebehu týchto 48 hodín mohla byť vo vláde vec bezpodmienečne rozhodnutá. Dobrá réžia záverečnej fázy procesu bude mať nesporne veľký politický vplyv na obyvateľstvo.

Na Tvoju (Gottwaldovuä žiadosť zastavili sme vysielanie v rozhlase z pásov nahratých v súdnej sieni. V dokazovacom pokračovaní budú isté časti pre ovplyvnenie obyvateľstva veľmi dôležité, ktoré by podľa mojho názoru mali byť rozhodne z pásov vysielané. Pretože sa nedá vopred určiť, kedy takáto chvíľa bude, bol by som veľmi rád, keby si svoje stanovisko pozmenil a dal mi súhlas k tomu, aby som po porade s obžalobcami mohol sám dať úpravu, kedy a ktorá časť procesu môže sa rozhlasom z pásov vysielať. Je samozrejmé, že by som tento súhlas používal s najväčšou opatrnosťou. O Tvoje vyjadrenie prosím skoro, lebo ma urgujú od súdu i z rozhlasu spoľahliví ľudia.

G. Husák, v.r.

(Tak ako Husákovi verní móricovci, pánisovci, slotovci, prokešovci, markušovci, hrnkovci, nemáte pocit, že by ste sa mali ospravedlniť slovenským občanom a odísť na smetisko dejín? A Vy, tzv. kresťania z KDH, aký máte pocit, keď minútou ticha ste vzdali hold Husákovi, ktorý sa poddieľal na zločinoch, hanobil boha a svojho blížneho? Pozn. autora V.P.).

Vladimír Pavlík

Pokračovanie v budúcom čísle