--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Hubálek Bohuslav
Název: Upřesnění Necenzurovaných novin
Zdroj: NN Ročník........: 0003/003 Str.: 002
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 16.12.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

č. 01/93 Dodatečně jsme se dozvěděli číslo noveli o soudní rehabilitaci, schválené ve dne 16.12.1992. Je to č. 633/1992 Sb.

č. 02 Do zásad o protikomunistickém odboji je třeba, podle vyhlášení klubu poslanců KDU-ČSL ze dne 20.ledna, upravit zásadu č. 3, v těchto vypočítávaných hlediscích, takto:

2. byl politickým vězněm nebo byl internován z politických důvodů nebo postižen pro svou účast ve II. odboji

3. byl autorem petic či obdobných materiálů nebo zabezpečoval jejich tisk či rozmnožování nebo organizoval politické organizace či veřejná vystoupení proti komunistické moci

4. vyvíjel v zahraničí politickou, publicistickou či srovnatelnou činnost zaměřenou k obnově svobody a demokracie v Československu nebo musel opustit republiku v důsledku protikomunistické činnosti V poslední větě zásady č. 5 upravit na toto znění: především zákona o soudních a mimosoudních rehabilitacích.

Z tiskových konferencí (B.Hubálek): Za trochou poctivosti šel bych světa kraj

Stručné zamyšlení nad tiskovými konferencemi a vůbec: To neznamená, že by neplatila také původní slova Jaroslava Vrchlického o potřebě lásky mezi lidmi - ale nám teď, narozdíl od jeho doby, přibyla další nedostatková hodnota. Podle věrohodných pramenů víme, že v jeho časech se nepoctivci zákonitě vyřazovali ze slušné společnosti. Ti otrlejší byli pokutováni, ignorováni či vězněni - pokud je výčitky svědomí a hanba nedohnaly k sebevraždě. To byla ovšem doba, kdy kapitán neutíkal z paluby jako první, na svou osobní lodičku. Bylo by absurdní a nesmyslné (v té době), aby odsud radil a posléze i nabízel (jak pasažérům, tak pumpujícím námořníkům) své kapitánské kvality, ale teprve, až mu pořídí jistější a bezpečnější plavidlo. Jenže ono nejde jenom o jednoho výmluvného kapitána, ale o houževnatý příznak, o elitářský syndrom.

Neboť kdo jedná nepoctivě buď nás záměrně klame, nebo nás naprosto podceňuje. Obojí je nedobré a ponižující.

Naše setkání:

@TITULECKY = Nová Paka, 11.1.1993

Po tři hodiny (mezi 18.00 až 21.00), skoro 70 lidí spoluvytvářelo prostor pro plně otevřenou diskusi. Ještě do pozdnějších hodin, mimo sál, probíhaly v přátelském duchu další rozhovory, jako doklad prospěšnosti takových akcí. Tím spíš, že organizátorský přínos místní KPVČ (V. Číla), KAN (L. Janata) a HOS (M. Sokolíček), ocenili svou přítomností např. starosta Nové Paky pan Petr Kuřík a další představitelé politického života města i kraje. Petr Cibulka, Bohuslav Hubálek, Michal Plecitý a Luboš Vydra odpovídali na všechny dotazy. Prakticky byla osvětlena tématika celého spektra psaní v Necenzurovaných novinách. S dobrým pocitem jsme odjížděli z města, jehož zastupitelstvo iniciativně uznalo protikomunistický odboj. Za to, i za uspořádání a návštěvu užitečného setkání, jsme poděkovali všem, kteří se o věc zasloužili. Přibyl tak další důkaz, že když opravdu chceme, pak dokážeme.

@PODPISEK = B.H.

@TITULECKY = Tábor, 17.1.1993

Předposlední doba v sobotu, to je prověrka opravdovosti a zájmu. Tu projevilo sto účastníků besedy, kterou pro Necenzurované noviny uspořádalo vedení místní pobočky KPVČ (V. Diviš, St. Kosík, M. Pán, M. Růžička). O hodinu nad stanovený limit pokračovala rozprava v sále Městského kulturního střediska s těmi, jimž nevadilo odsunout oběd až na dobu odpolední svačiny.

A. Bělohoubek, P. Cibulka, B. Hubálek a M. Plecitý odpovídali na všechny dotazy. Se snahou po objektivitě, která však nesmí sklouzávat do rozbředlého relativismu, na úkor kritického slova. Všichni představitelé Necenzurovaných novin rozhodně odmítli zavádějící přirovnání s Týdeníkem politika, byť vzniklo s poukazem na nedobrou distribuci některých tiskovin. Městské zastupitelstvo historického Tábora už 16.11.1992 uznalo existenci protikomunistického odboje. O tom, i o dalších potřebnostech současného života ve městě, probíhala otevřená diskuse. Přítomný starosta Tábora RNDr. Jiří Vaníček, CSc., hned vstřícným přístupem naznačil řešení jednoho podnikatelského problému. Přínosem byly účast a vystoupení i dalších osobností (např. poslanec FS MUDr. Karlovský, či předseda PTP JUDr. Matyáš etc.).

Ke kladným dojmům z Tábora lze přičíst stoupající trend nejenom ve vzhledu města. Vždyť i taková zdánlivá, ale konkrétní "maličkost", jako je přemíra hladiny čepovaných nápojů a vzorná obsluha v restauraci MKS Tábor, kam jsme po schůzi zašli jako neznámí a nevlivní lidé - to už o něčem svědčí.

Opět další důkaz, že když opravdu chceme, pak také dokážeme. @PODPISEK = B.H.