--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Grünthalová Pavla
Název: O úvěru - O důvěru
Zdroj: NN Ročník........: 0003/004 Str.: 007
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Na naší politické scéně se objevil staronový jev - premiéři české a slovenské vlády se tajně scházejí a o čemsi spolu jednají. Něco podobného prováděl i bývalý premiér Pithart, který dokonce svá tajná ujednání s premiérem slovenským považoval za čin chvályhodný a téměř sebeobětovačský. Před ČNR, která byla poněkud jiné

ho názoru, dokonce hrdě prohlásil, že důsledky tohoto jednání bere na svá bedra. Český parlament to jaksi "přešel". Nikoliv však voliči. Bývalý český premiér teď prý učí na vysoké škole a Československo už neexistuje. Současný český premiér je předsedou ODS, strany, která kabinetní politiku bývalé české vlády ostře odsoudila a předsedou koaliční vlády. Politické strany, tvořící vládní koalici, o jednání premiérů nic nevěděly a jednotliví představitelé koaličních stran projevili podle svého naturelu různě formulované překvapení, a to nepříjemné. O jednání obou premiérů nevěděl však ani předseda českého parlamentu a jeho prohlášení, že oba premiéři jsou dospělí a mohou si tedy jednat, s kým chtějí, je výrazem poněkud zvláštního pojetí kontrolní úlohy poslanecké sněmovny vůči vládě.

Informace o konání druhé schůzky se veřejnost dozvěděla od pracovníků letiště a na základě dalšího pátrání sdělovacích prostředků se na jiném letišti dozvěděla o tom, že byla již schůzka první.

Reakce účastníků schůzky byly a jsou ve stylu známé pohádky Boženy Němcové: "O chytré horákyni", která měla přijet ke králi ani pěšky ani na voze, ani oblečená ani nahá .... Nejdřív jsme se dozvěděli cosi o konzultativním charakteru schůzky, pak premiér Mečiar prohlásil, že o žádný úvěr nežádal, posléze slovenský ministr financí pravil, že o úvěr žádal a český premiér zase pravil, že nešlo o úvěr v pravém smyslu slova.

Tak o co tedy šlo? To nevíme, ale třeba se to dozvíme. Doufejme, že alespoň díky parlamentu, který bude zřejmě chtít o celé záležitosti vědět více, nebo díky koaličním stranám, které, stejně jako ODS, ve svých volebních programech hovořily o otevřeném informování veřejnosti. Třeba jen premiéři trpí nespavostí a tak se občas v noci sejdou, nebo šlo přeci jen o peníze, o úvěry?

V každém případě však jde o důvěru voličů. Žádná z koaličních stran není tak silná, aby mohla spoléhat ve volbách jen na hlasy svých členů, ani tak plná poslušných příslušníků jako KSČ, která právě na svých "ideově pevných" členech získala už podruhé ve volbách svých čtrnáct procent. Všechny naše demokratické strany musí usilovat o důvěru svých voličů, její ztráta by pro tuhle zemi znamenala katastrofu. Při jednáních tedy šlo možná o úvěr, v sázce však je důvěryhodnost.

Pavla Grünthalová