--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Hubálek Bohuslav
Název: Bohdane, škoda...
Zdroj: NN Ročník........: 0003/005 Str.: 008
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 12.02.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Bohdane, škoda ..... Bohdan Dvořák - vstup do ODS

Když jsme spolu mluvili 10. února, po tiskové konferenci vlády ČR v budově jejího předsednictva, zřejmě jsi tam dovršoval to, co jsem si se zklamáním připouštěl a snažil zahánět z podvědomí různým ospravedlňováním, už od podzimu 1991. Stále jsem však doufal, že obstojíš. Chápal jsem tíhu Tvého údělu, ale spolu s vědomím, že v zásadních věcech nelze připouštět či omlouvat nečestný kompromis - ať se jedná o kohokoli.

To nejsou slova do větru. Sám totiž velice dobře znám cenu takových postojů. Navíc vím, že kdyby člověk mně nejbližší pragmaticky podepsal, mohl žít. On ale zaplatil cenu nejvyšší, vestoje a hned. Ve víře ...

Dosud žije nejenom v mých vzpomínkách. 12. února nám sdělovací prostředky oznámily Tvůj vstup do nejsilnější strany vládnoucí koalice. Nezlob se, ale rýsuje se tu paralela mezi podobným činem Jana Rumla v nedávné minulosti. Jako kandidát KANu neměl naději na post ministra vnitra. A tak účelově zvolil jiný odstín saka. Sám jsi to tehdy klasifikoval: "Pan Ruml vsadil na jistotu" (viz denní tisk z 15. dubna 1992).

Je pochopitelné, že každý člověk se chce realizovat. Jenom záleží, v čem a za jakou cenu. Jestli je ochoten preferovat slupku nad jádro, či třpytivé pozlátko nad opravdový smysl života.

Pokud tato slova působí nepřesvědčivě, doporučuji navštívit onkologická oddělení, či stanice intenzivní péče. Postát tam chvíli a zamyslet se, jaké jsou nejvyšší hodnoty lidského bytí. Takové návštěvy by nejspíš měly být předepsány v základním zákonu jako pravidelná povinnost, obzvlášť pro politické představitele!

Snažím se pochopit Tvůj krok, ale nemohu s ním souhlasit. Beru v úvahu Tvé zásluhy o Mezinárodní konference o zločinech komunismu, i všechno Tvé předchozí úsilí a hledání.

Jistě vlivem nesmírné psychické a fyzické zátěže se v nich objevují rozporuplné odchylky a nedůslednosti, ať ve vztahu k uplatnění bývalých komunistů (mnozí figurují mezi čelnými představiteli ODS), či k osobě pana Václava Havla. To přece nutně museli vnímat všichni případní partneři KANu. Ať z KDU-ČSL, z Konzervativní ligy, atp. Taková rozkolísanost bezesporu ovlivnila věrohodnost proklamovaných zásad. Je možné, že právě tím se do parlamentních voleb 1992 narušil úspěch a kredit KANu (z obecních voleb 1990).

Vždyť ten, kdo pro přítomnost bývalých komunistů na kandidátce ODS odmítl členství v této silné politické straně, volil by tento anachronismus jako stoupenec KAN ! V době, kdy existovaly námluvy KAN + ODS, prohlásil ing. Lux závazně, že kandidáty KDU-ČSL nebudou bývalí komunisté a lidé jinak zkompromitovaní.

Jenže všemi nesrovnalostmi (a kdoví, ještě čím) situace už pak zákonitě vyústila až do dnešního stavu.

Daleko průkaznějším však bude ocitování několika charakteristických výroků, jak je autenticky přinášel denní tisk:

14. 08. 91 Sobotní telegraf: "Tam, kde KAN kandidoval samostatně, získal od 18 do 30 % hlasů" = Bohdan Dvořák (míněny komunální volby 1990, pozn. BH)

28. 11. 91 Lidová demokracie: "že jako s KDS uzavře ODS podobnou koalici s KAN." = J. Zieleniec (neuzavřeno, účelové taktizování vedení ODS půl roku před volbami 1992, pozn. BH)

15. 04. 92 Noviny: "nejbližším partnerem pro KAN zůstává ODS, ačkoliv se v některých bodech, zvláště pak v otázce špinavých peněz a přítomnosti komunistů na kandidátkách, názory rozlišují ... Vztahy na předvolebních mítincích i v místních klubech jsou však natolik dobré, že nepovažujeme za nutné deklarovat jakousi dohodu o spolupráci oficiálně." = Bohdan Dvořák

(Ne každý je hoden plné důvěry ! Clara pacta - boni amici. pozn. BH)

15. 04. 92 Hospodářské noviny: "KAN má určité výhrady k ODS, zejména v pohledu na průběh ekonomické reformy ... Současný stav umožňuje privatizaci spíše na stranické legitimace než na kusové knížky ..." = Bohdan Dvořák (bez komentáře, BH)

16. 04. 92 Metropolit. telegraf: "Klub angažovaných nestraníků (KAN) zatím nepodpoří kandidaturu Václava Havla na úřad prezidenta." = Bohdan Dvořák (podmíněné odmítnutí Václava Havla, pozn. BH)

22. 04. 92 Český deník: "Není pravda, že KAN nehodlá podporovat novou kandidaturu Václava Havla na úřad prezidenta. ... KAN se ke kandidatuře vyjádří, až bude mít možnost ujasnit si v konzultaci s Václavem Havlem některé otázky." = Bohdan Dvořák (podmíněné dementi, pozn. BH)

12. 02. 93 Telegraf: "Podle informací ze sekretariátu KAN se ještě minulý týden při jednání s vedením KAN Bohdan Dvořák vyjádřil, že na vstup do jiné politické strany zatím nepomýšlí.... po mimořádném sjezdu KAN počátkem února, kdy B. Dvořák odstoupil z funkce, se pokusil s bývalým předsedou telefonicky kontaktovat sekretariát premiéra Václava Klause. Myslím, že o Bohdana měl eminentní zájem pan Klaus osobně, uvedl

včera představitel KAN." (KAN se nerozsypal ani machinacemi, ani volbami roku 1992. Což to vyzkoušet jinak ? pozn. BH)

12. 02. 93 Lidové noviny: "Bývalý předseda Klubu angažovaných nestraníků B. Dvořák vstupuje do ODS a chce se velmi intenzivně zúčastnit stranické činnosti. Oznámil to včera Václav Klaus. Podle jeho slov si B. Dvořák již dlouho kladl otázku, proč není členem ODS a nedokázal si na ni uspokojivě odpovědět. Na dotaz LN, zda přetrvávají kritické výhrady B. Dvořáka k ODS z doby,

kdy dnešní ministr vnitra J. Ruml přestoupil z KAN do ODS, V. Klaus odvětil, že nikdy žádné názorové rozdíly nepociťoval." (!!! pozn. BH).

Budoucnost může zúročit úspěch komunální práce současných radních KANu a zajistit jejich úspěch v příštích obecních volbách. Tam se dá získat kredit pro pozdější kandidáty voleb parlamentních. V důstojné koalici, jasně a bez poťouchlostí. Tak, jak se to projevuje v mnoha místech naší republiky. Např. mezi poctivými členy KAN, KDU-ČSL, KPVČ, ODS, atd. (řazeno abecedně).

Zvykejme si, že každý bude posuzován podle práce a skutků "tržně-politicky". Se zevrubnou bilancí předností i konkrétních chyb. To všechno v zájmu kvalifikovaného výběru těch, kteří poskytnou nejlepší předpoklady pro rozvoj lidsky odpovědné společnosti. I s tolerancí, že chybovat je lidské - a s nekompromisností, že chyby nenapravovat je nelidské.

Nikdo by Ti neměl upírat zasloužený nárok na odpočinek, i na uznání za vše dobré. Jenže Ty jsi vsadil na cosi jiného, co znevažuje zásadní linii bývalého Bohdana Dvořáka, a co lze považovat za další cílenou ránu k rozbití KAN. Proto tyto řádky.

Pozn. redakce:

Jak jsme se (v době uzávěrky našeho listu) dověděli z kruhů Antikomunistické aliance, bývalý předseda KAN Bohdan Dvořák těsně před hodinovým jednáním s premiérem Klausem (10. února) hovořil s představiteli AA o svém vstupu do jejích řad. Toto rozhodnutí pan Bohdan Dvořák potvrzoval i po vydání zprávy o jeho členství v ODS.

O čem vlastně byly rozhovory Klaus-Dvořák? Je nyní (po KAN) na řadě snaha o destabilizaci a rozplynutí Antikomunistické aliance?

V zájmu poctivé a otevřené antikabinetní politiky uvítáme patřičná vysvětlení k této zajímavé záležitosti, zejména od jejich hlavních aktérů.