--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Hybeš Zdeněk
Název: Dokument-Občanské komise
Zdroj: NN Ročník........: 0003/006 Str.: 020
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 17.07.1992 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
1992: Krajská komise - koordinační rada
při Správě Zpč. kraje
P l z e ň
Věc: Poznatky z oboru stanovisek k OŘ - sdělení Na základě vyhodnocení situace v řízení Policie OŘ v Karlových Varech, OK konstatuje: Na základě směrnic bývalého MV pana Sokola nedošlo k předpokládaným změnám a nápravám chyb minulosti, zejména v kádrových otázkách, povyšování, odměňování apod.
1) Policejní ředitel v K. Varech pan mjr. JUDr. Slíž se obklopil celou řadou bývalých příslušníků StB a kádrových záloh, jako např. vedoucího sekretariátu do současné doby zastával pan mjr. RSDr. Roth Milan, který do prověrek zastával funkci politruka na OOP Karlovy Vary s tím, že byl připraven na funkci politruka okresu. Měl školu v SSSR a jazykový kurs ruštiny.
- Vedle toho si vzal do funkce zástupce Policie OŘ pana npor. JUDr. Pubrdlého Miroslava, který měl tak rychlý postup u policie, že zakrátko se stal náč. nebo-li zástupcem náč. OS v K. Varech (nejdříve nastoupil k SNB, poté nastoupil na vysokou školu, ze které se vrátil do funkce náčelníka OO venkov, odkud hned šel na stáž na OV KSČ, kde byl déle jak 1,5 roku a odtud šel do funkce zástupce náč. správy SNB v K. Varech. Navíc byl v kádrových zálohách KSČ, aniž měl zkušenosti z praktického výkonu služby. Tato nezkušenost v řídící funkci se projevila i v tom, že jako zástupce OŘ, který byl pověřen prošetřováním a předkládáním zpráv o žádostech na zbraně, dle pokynů ředitele Správy Zpč. kraje ze dne 28. 2. 1991 pod č. j. SVB-183/91 nedbal důkladně na prošetřování skutečností uvedených v tomto pokynu, následkem čehož došlo ke schválení zbraně pro pana Čabradu z Ostrova, velitele LM a tvrdého zastánce KSČ, bez vědomí OK. Došlo k úmyslnému obejití OK. Dále pak jsou zjištěny stejné chyby, kterých se tento řídící pracovník dopouštěl opakovaně při přidělování zbraní, jako např. u Jana Vigha, který byl v minulosti vyšetřován několikrát, ale komisi byl předložen jako čistý. Přesto ale OK nedoporučila zbraň přidělit. Přes nesouhlas OK však zbraň špatným postupem pana Pubrdlého dostal. Na základě nezkušenosti a téměř žádné praxi došlo k tomu, že nesplnil pokyn ředitele k provedení rozboru příčin a nedostatku řídící práce náč. v Ostrově s návrhem na řešení, takže věc ředitel řešil tak, že přijal žádost náč. pana Moravce na odvolání z funkce. Jako zástupce ředitele pro policii, svojí nedůslednou kontrolní činností zapříčinil, že na OOP ve Žluticích musel být proveden zásah inspekce, která doporučila náčelníka pana mjr. Chrta odvolat z funkce. Náč. PČR Správy Zpč. kraje mu snížil ještě hodnost. Přesto OK má zato, že v případě náč. z Ostrova a ze Žlutic měl být zachován jiný postup a že oba měli pracovat na základních útvarech a že nemělo dojít k jejich přeřazení na odd. vyšetřování, neboť došlo vlastně k jejich zvýhodnění.
Na sklonku roku 1991 byl služební sraz náč. a zástupců, který se konal v Nové Roli. Tento služební sraz na sklonku roku byl zaměřen ke zhodnocení činnosti jednotlivých odd., a proto bylo doporučeno, aby se této akce zúčastnil i některý člen OK. Pan npor. JUDr. Pubrdle prohlásil, že neví, proč by tam měl zvát někoho z OK, aby mu tam do toho ještě něco a něčím zasahoval.
Jeho postoj k OK je naprosto záporný a činnost této komise neuznává, i když není on sám odborníkem na své funkci.
- Z podnětů občanů zjistila OK, že nábor policistů prováděný panem Kholem je tendenční, jsou protěžováni uchazeči bývalých vysokých funkcionářů KSČ apod. jako např. pan Kolář, nevlastní syn bývalého tajemníka OV KSČ Gajara, syn bývalého zástupce StB v K. Varech a náč. StB v Chebu Gono, který je v současné době ve škole. Dále pak syn bývalého předsedy likvidační komise z let 1970 pana Hrubého, který je v současné době v důstojnické škole. Dále pak jsou zjišťovány i další skutečnosti na úseku náboru, kde se přijímají i osoby se špatným vztahem k majetku. Jako např. pan Kutník, který je v šetření na základě poznatků OK.
Je konstatováno, že jsme jediný okres v ČSFR, který má ve svých řadách znáborováno tolik protekčních stranických dětí funkcionářů, že jsme předmětem kritiky. Dále pak si vysocí funkcionáři zaměstnali své rod. příslušníky na policii. I tato skutečnost je předmětem kritiky.
- Vedle toho pak manželka bývalého pracovníka StB paní Gonová je na podatelně, kde obhospodařuje PT. Vedle toho jí byla umožněna důst. škola. Dále bylo zjištěno, že po dobu asi 10 let pracovala na StB a nebyla v prověrkách.
- Jako administrativní pracovnice je na org. a operačním odd. zařazena paní Šíchová, bývalá pracovnice StB, i když prošla prověrkou, ale její zařazení na tento úsek nebylo vhodné, neboť toto nebyl záměr prověrkové komise.
- Stejně neprošel prověrkou i náč. DI pan mjr. JUDr. Peroutka, kterého nepředložil ředitel pan mjr. JUDr. Slíž s tím, že jmenovaný v kritickou dobu byl ve škole, kde byl také prověřován a nebyl v K. Varech. OK však zjistila, že sice ve škole byl, ale několikráte v Karl. Varech zasahoval a napomáhal panu Boudovi kopat do svíček u budovy KSČ, kde je demonstranti zapálili. Stejně tak bylo zjištěno, že byl tvrdým zastáncem KSČ i na škole a takový je dodnes. Důkazem toho je skutečnost, že téměř po dobu jednoho roku nenosil služební č., i když nato byl upozorňován. Jeho chování a vystupování na veřejnosti je arogantní, povýšenecké a hrubé. Je zjištěn poznatek, že pan Peroutka zajistil navrácení ŘP bývalému členu hospodářského vedení Strojopravu, členu KSČ panu Kundrátovi, který v době totality dělal pro vysoké funkcionáře OV KSČ a SNB různé seance a poskytoval jim prostory provozoven i v době po revoluci. Poslední akcí byla právě svatba syna pana Peroutky. Všechno, co bylo spojeno s provozem těchto akcí, hradila org. chlazení (el. energie apod.).
- OK zjistila, že pracovník policie pan Zika Vít se podílel na pokrytí loupeže v Karl. Varech, která byla spáchána na občanu SRN. V tomto případě byla věc šetřena inspekcí náč. KS SNB v Plzni, ale tak nešťastně se vyšetřování protahovalo, až nebylo možné přísl. řešit. OK dodnes s tímto závěrem z morálního hlediska zásadně nesouhlasí, neboť tento příslušník neskýtá záruky, že bude platný pro výkon služby. Dále pak bylo zjištěno, že jako protekční dítě bývalého náč. SNB, se stal předsedou SSM a po revoluci převedl majetek této org. pod jinou složku. I toto bylo předmětem šetření inspekce, ale stejně se špatným závěrem, neboť bylo konstatováno, že majetek mohl převést na jinou org., i když tato org. není u ČSTV ani MV registrována a nemá ani razítko a registraci. Jedná se prý o "Klub vytrvalců SNB", ale tato org. není. Majetek, který patřil SSM při OS SNB v Karl. Varech a který měl být převeden buď do TJ RH, nebo do NOSU, takto slouží jen malé skupině osob se záměrem osobního obohacení s výdělečnou činností za propůjčování tohoto materiálu. (Video apod.).
- Dále pak OK upozornila na pana Gurbana, bývalého předsedu KSČ při OOP v Karl. Varech, který krátce po revoluci se stal předsedou NOSU a z toho pak ještě navíc byl pověřen jako tajemník bytové komise. Tento člověk se pohyboval ve stejnokroji po budově, aniž by dodržoval ustrojovací předpis (bačkory, civil apod.). Jako předseda NOSU vypracoval oběžník v rozsahu 300 ks s návrhem na volbu zástupců OŘ, náplní práce tiskového mluvčího apod., aniž by si vyžádal k této akci souhlas. Svéráznost. OK zjistila, že v minulosti došlo k zapůjčení asi 24 služebních bytů pro různé funkcionáře KSČ a org. Komise požadovala důkladné prověření těchto bytů, ale dodnes k tomu nedošlo. Prohlásil, že to bylo podle zákona a že bytů bylo nadbytek a že tedy bylo vše v pořádku. Právě v této době byla snaha vystěhovat ze služebních bytů všechny bývalé příslušníky SNB, postižené totalitním režimem. OK zjišťuje krajní nespokojenost s inspekcí MV a náč. KS SNB, které nedůsledně prověřovaly věci, nebyl podán návrh na řešení a na sjednání nápravy.
- OK zjistila, že pracovník KS pan Staněk je šetřen inspekcí, neboť je podezření, že podstrčil jednomu občanu zbraň jménem Juha. Přestože podnět podala OK, tak do dnešního dne nezná výsledek.
Morální stav příslušníků policie je neutěšený, neboť názor převážné většiny je ten, že se po revoluci nic nezměnilo a že na funkcích jsou stejní funkcionáři jako dřív. Je zjištěno, že v několika případech se přísl. policie dopustili tr. činnosti (zpronevěra 11.000,- Kčs za pok. bloky), vybrání pokuty 50 DM, opilství apod. všechny případy z DI. Prošetřování těchto případů je zdlouhavé a podle našich názorů zbytečně se věci protahují, místo toho, aby se tito nemorální příslušníci propustili, zejména, když je jejich trestná činnost téměř prokázána, takže není pochyb, že se skutku dopustili. I skutečnost, že přísl. policie podnikali a že se věc důkladně neřešila, byla předmětem kritiky občanů a přísl. policie. Jako např. kpt. Tušek z Ostrova, prap. Vrána z Rybář a další. (Zejména šlo o prodej alkoholu a cukrovinek na silnici). OK se zdlouhavým řešením těchto věcí je naprosto nespokojená.
OK nesouhlasí také s tím, že jsou povyšováni a do vyšších funkcí jmenováni jen ti, kteří v normalizaci jako politická záloha mohli získat vysokoškolské vzdělání oproti těm, kteří sice studovat chtěli, ale nebylo jim to umožněno pro jejich pol. smýšlení. Prostě do funkce se nemůže dostat nikdo, kdo nemá vzdělání, které mu umožnilo bývalé vedení KSČ. Prostě nemáš naše vzdělání, nemůžeš dělat
funkci.
OK nesouhlasí s tím, aby z osobních svazků přísl. policie byly vyřazeny kompro-materiály, neboť by v některých případech nebylo možno oběktivně posoudit přísl. policie.
OK navrhuje, aby do řad přísl. policie byli přijati bývalí přísl. i přes 50 let fyz. věku, kteří jsou fyz. i zdravotně schopní, zejména mladým přísl. v pochůzkové službě poradit a pomoci. Zabránit tím, aby nedocházelo k problémovým zákrokům, které často vedou k zesměšňování přísl. policie. Doporučujeme, aby každý přísl. policie i administrativní pracovníci byli vysílání na hlídku s mladými a pomohli tak řešit neutěšenou situaci. Máme zato, že starší zkušenější policista s mladým dohromady pomůže zvládnout takové situace, které by mladší zvážil jen těžko, vzhledem k věku a malé hodnosti.
Dáváme návrh, aby zákon o zbraních a střelivu byl novelizován, aby bylo provedeno rozkomentování s určením zákazu pro určité osoby a org. Prověřit bývalé funkcionáře policie a pokud jsou držitelé jakýchkoliv zbraní, tak tyto jim odejmout, zejména když oni sami se v minulosti podíleli na šikanování osob. Zejména se jedná o horlivé stoupence bývalého režimu a ty, kteří byli trestáni za násilné tr. činy, případně kteří jsou vyšetřováni v současné době. Na úseku kádrové práce je nutno provést zásadní změny ve vedení, které by urychlily stabilitu policie. Nesouhlasíme s tím, že se rozšiřuje stav vedení na úkor služby. Dosavadní systém řídící činnosti se podle OK neosvědčil, neboť odčerpává přísl. policie z výkonu. Máme zato, že řízení policie by se mohlo podstatně snížit, pokud by se vycházelo z potřeb regionů na základě připomínek nejen OK, ale i zkušených přísl. policie. Ke změně by mělo dojít nenásilně, aby nedošlo k narušení chodu policie. V Karl. Varech by přicházelo v úvahu o obměnu asi tří funkcionářů, aby se zabránilo takovým nedostatkům, jaké se vyskytly v minulosti a které jsou uvedeny vpředu. I v tomto případě však nelze všechno sdělit, co by OK doporučovala ke změnám.
OK konstatuje, že atestace policii nezachrání, neboť se zde jedná jen o upevnění politických funkcionářů ve funkcích a tímto si upevňují svoji nepostradatelnost. Kladem OK je, že každý člen má přístup do budovy OŘ v Karl. Varech i do ostatních budov policie, mimo DI, kde jsou určité potíže.
Rovněž je kladem, že OK zjistila, že na území ČSFR je v činnosti polovojenská org. vedená pod heslem "prapor. a důstojníků v záloze", která má v držení 1.200 ks krátkých zbraní i další zbraně, které spravují generálové v záloze a na určitý signál je vydávají z voj. posádek jednotlivcům ke cvičné střelbě, která se provádí ve voj. cvič. prostoru. Kladem je skutečnost, že OK měla velmi dobrou spolupráci s ředitelem OŘ až do nastoupení nového ministra vnitra pana Sokola, který vyvolal nevoli proti nám OK a od té doby se vzájemná spolupráce zhoršovala, ale přes iniciativní přístup členů OK nedošlo k narušení činnosti OK.
Za OK Karl. Vary:
předseda: Hybeš Zdeněk
místopředseda: Hruška Vojtěch