--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Prvé kroky slovenskej justície k zákonnosti
Zdroj: NN Ročník........: 0003/009 Str.: 014
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Nie tak dávna minulosť našej justície je poznamenaná zločinmi, ktoré sa robili v mene všemocnej KSČ. Preto mnoho ľudí po novembri 1989 úplne vážne začalo očakávať, že tieto orgány sa budú nielen morálne, ale aj odborne očisťovať.

Že to nie je vôbec jednoduchý proces, svedčí mnoho konkrétnych príkladov, keď zločinci, ktorí mali stáť dávno pred súdom, dostávajú vysoké odškodné, alebo sú z nich znova nepostrádateľní odborníci, zatiaľ čo ich obete živoria a čakajú na bezcenné dlhopisy.

Napriek tomu, že dnešné Slovensko ovládajú komunistickí normalizátori typu Mečiara, Čiča, Slobodníka, slovenská justícia začína robiť prvé kroky k právnej demokracii. Hoci sú to zatiaľ len lastovičky, vážme si ich, propagujme ich, dávajme ich do povedomia občanom.

Registrujeme už niekoľko málo prípadov, kde mocní boli braní pred súdmi len v medziach platných zákonov. Nič viac, nic menej.

Medzi najviac prenasledovaných zo strany vojenských prokuratúr do novembra 1989 patrili tí, ktorým svedomie a viera bránili vykonávať vojenskú službu.

S takýmto prípadom sa potýkal vojenský obvodový súd v Banskej Bystrici v dňoch 17. 12. 1992 a 11. 2. 1993.

Ako obžalovaný sa tu ocitol povolanec František Zubaj. Dôvod: Nenastúpenie na vojenskú službu podľa § 269 odst. 1, trestného zákona a hrozil mu trest väzenia až 5 rokov.

František Zubaj uviedol, že dva razy prevzal povolávací rozkaz, avšak na vojenskú službu nenastúpil, z dôvodu svojho náboženského presvedčenia. Ďalej na svoju obhajobu povedal, že 6. 6. 1991 pri odvode mu bolo povedané, že má možnosť výberu medzi vojenskou a civilnou službou. Vybral si civilnú službu a členovia komisie s tým súhlasili. Nikto ho však nepoučil v tom zmysle, že má na OVS zaslať písomné prehlásenie.

Súd konštatoval, že podľa zákona o civilnej službe č. 73/90 Zb. 2, odst. 1, z 14. 3. 1990 môže občan výkon vojenskej činnej služby odmietnúť písomným prehlásením, čo menovaný neurobil.

Avšak k tomu, aby obžalovaný bol uznaný vinným, je nutné, aby svojim konaním naplnil zákonné znaky skutkovej podstaty trestného činu nenastúpenia služby v ozbrojených silách podľa § 269 odst. 1, trestného zákona, ako po formálnej, tak aj po materiálnej stránke. Nestačí, že je naplnená iba jedna stránka.

Nový zákon č. 18/92 Zb o civilnej službe nadobudol platnosť 16. 1. 1992 a od toho dňa platí pre všetkých odvedencov bez rozdielu, že ak boli odvedení skôr, ako 30 dní pred 16. 1. 1992, zákon im neposkytol lehotu na vyhlásenie a tým ich pozbavil ústavného práva nevykonávať vojenskú službu z dôvodu svedomia, alebo náboženského vyznania, ktoré je zabezpečované čl. 15 odst. 3, Listiny základných práv a slobôd. Preto aj súd podľa § 226 písm. b, tr. por. oslobodil Františka Zubaja spod obžaloby vojenskej obvodovej prokuratúry.

Predseda senátu kpt. JUDr. Štefan Novák a prísediaci kpt. Vincent Políček a npor. ing. Miroslav Kundrát nemali v tejto kauze jednoduchú a bezproblémovú situáciu.

Prokurátor sa ovšem v zákonnej lehote odvolal na vyšší vojenský súd v Trenčíne a 7. 4. 1993 malo byť verejné zasadnutie ohľadom tejto kauzy. Dňa 1. 4. 1993 predseda senátu plk. JUDr. Vladimír Hudák, pod číslom 1TO-43/93 oznámil Františkovi Zubajovi, že ruší termín verejného zasadnutia, nakoľko vyšší vojenský prokurátor v Trenčíne vzal podľa § 250 odst. 2 tr. por. odvolanie VOP Banská Bystrica späť. František Zubaj je týmto definitívne oslobodený spod obžaloby VOP Banská Bystrica.

Čo dodať na záver. Neznalosť zákona konkrétnych byrokratov na konkrétnej OVS mohla zle poznamenať život mladého človeka. Nielen jemu, ale aj jeho rodine pripravili zbytočné problémy.

Nepochybujem, že vojenský súd v Banskej Bystrici a v Trenčíne je asi rád, že má túto kauzu za sebou. Zaujímalo sa o ňu viacero novín, vedelo sa o nej v zahraničí.

Myslím si, že väčšina slušne zmýšľajúcich ľudí sa nebude na mňa hnevať, keď touto cestou verejne poďakujem všetkým pracovníkom vojenskej justície, ktorí mali v tejto kauze zmysel pre zákon a spravodlivosť. Vladimír PAVLÍK