--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kolář Vladimír
Název: Těžké je být doma prorokem
Zdroj: NN Ročník........: 0003/009 Str.: 025
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 15.04.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
Proč tomu asi tak je, že snahy proroků, jejich nápady, rady a varování, zkrátka jejich proroctví, nebývají doma ceněny? Možná je to tím, že nelze být prorokem od kolébky. K tomu se musí člověk propracovat, musí získat znalosti a nabýt zkušeností. A to chce čas. Čas prožitý nejprve doma, u máminy sukně, pak mezi vrstevníky a sousedy a nakonec na zkušené ve světě. A teprve po návratu ze světa, který člověka osvítí poznáním, že je to právě on, kdo je tím pravým prorokem, lze začít. V domácím prostředí však to není bez problému. Vlastní znají proroka jako ubuleného klučinu, protivného fakana a drzého spratka. Znají ho jako hloupého náfuku, který nechtěl půjčovat míč, jako rozumbradu, který si myslel, že snědl všechnu moudrost, zatímco ve skutečnosti sežral vše, co rostlo na cizí zahradě. Domácí nevědí nic o excelentních úspěších na univerzitě v hlavním městě, nevědí nic o statečnosti v půtkách odehrávajících se daleko za humny rodné vísky. S takovým renomé se to vskutku špatně prorokuje. Což o to, slova z úst se vypustí snadno, ale málokdy dojdou sluchu.
Tak se stává i v politice. Východočeský rodák, naturalizovaný pražský vysokoškolák, prorokuje na Moravě obnovení slávy Svatoplukovy říše. Libereckému hygienikovi se zalíbilo prorokovat na jižní Moravě naopak regionalizaci tohoto starého markrabství. Všem pak prorokům, nejlépe se prorokuje v anonymitě velkoměsta, jakým je matička Praha. Zde se neznají lidé z jednoho paneláku, natož pak z jiné čtvrti. Není proto nebezpečí v podobě připomínek hříchů mládí. A když se něco objeví, je to jistě jen bulvár. Jsou dokonce politické strany, nebo to dělají všechny, které zásadně vybírají kandidáty odněkud jinud. Snad právě proto, aby je ušetřily trapných situací s vysvětlováním hříchů mládí. Mohlo by též dojít ke zpochybnění jistě dobrých úmyslů páně
kandidátových dle přísloví: "Káže vodu, pije víno."
Jak je to tedy s tím příslovím v titulu článku? Jednoznačně! Do politiky nepatří. Tam se lépe uplatní přísloví jiná. Jak to, co je již uvedeno výše nebo, například: "Zameť si nejprve před svým prahem." Nebo ono biblické: "Dříve než vidíš mrvu v oku mém, vyjmi brvno z oka svého."
V Praze dne 15. dubna 1993, psáno pro NN JUDr. Vladimír Kolář