--------------------------------------------------------------------------------
Autor:
Název: Uznání protikomunistického odboje
Zdroj: NN Ročník........: 0003/011 Str.: 022
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 10.03.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

(Na rádiu Kobra dne 10. 3. diskutovali: J. Mesicki, B. Ventura, A. Bělohoubek, Z. Vorlíček - poslanec za Levý blok, F. Zelenka - redaktor. Redakčně kráceno)

F. Zelenka: Protikomunistický odboj či odpor? J. Mesicki: Byl zde dokonalý fízlovský systém, ovládaný bezpečnostním aparátem, který řídilo vedení KSČ. Terorizovali celý národ. Jistý počet lidí se proti tomuto útlaku postavil aktivně. Proto je na místě mluvit o odboji.

Z. Vorlíček: Současná kom. strana hluboce lituje, k čemu v minulosti došlo a ve svých prvních prohlášeních po listopadu 1989 se za to omluvila. Před listopadem tady nebyl ani socialismus, ani komunismus.

A. Bělohoubek: Omluva komunistů byla velice licoměrná. Kdyby byla upřímná, musela by zahrnout tři věci: sami by uznali, že po tom, co mají na svědomí, je morálně neúnosné, aby působili dál jako politická strana, rozpustili by se, uložili by si doživotní politickou karanténu. Za druhé - sami by vrátili nakradený a naparazitovaný majetek, a to i jako jednotlivci. Za třetí - sami by odešli ze všech významných funkcí.

B. Ventura: Je absolutní nesmysl tvrdit, že to, co tato strana prováděla, nebyl komunismus, že to byl stalinismus. Komunista je pro mne synonymem vraha a komunistická strana je synonymem zločinecké organizace.

J. Mesicki: Tvář komunismu se nezměnila od r. 1917. Vraždy a hrubé pošlapávání lidských práv jsou na denním pořádku dodnes všude, kde jsou komunisté u moci.

F. Zelenka: Myslíte si, doc. Vorlíčku, že lze kom. stranu brát jako důvěryhodnou, když před třemi lety připravovala karty nja jednotlivých okresech pro lidi, kteří měli být internováni? Z. Vorlíček: Protestuji proti tomu, aby komunistická strana jako celek, všichni její členové, byli označováni za zločineckou organizaci. Ve skutečnosti to byly dvě politické strany: to, čemu Rusové říkali "věrchuška" a potom řada těch členů strany, kteří poctivě plnili své povinnosti, chodili na brigády, ničeho se v životě nedopustili, byli velice kritičtí k tehdejšímu režimu. B. Ventura: Mně se vždycky líbí tyto argumenty, jak za všechna ta svinstva může pár lidí nahoře a ti obyčejní komunisté nemohou za nic. Tato země po 42 letech vypadala jako po hrůzné válce. To není výsledek činnosti několika desítek lidí, to je výsledek zločineckého systému, na němž se podílel i ten dělník ve fabrice, co hloupě, tupě toto všechno schvaloval.

A. Bělohoubek: Alibi nevědomí, komu a čemu sloužili, měli možná prosťáčkové v KSČ, rozhodně ho však neměli lidé vzdělaní. Z. Vorlíček: Lustrační zákon zahrnuje i milicionáře. V LM mnohý nedělal nic jiného než to, že občas chodil na nějaká cvičení a na brigádu.

B. Ventura: LM, to nebyl sbor Švejků, to byla teroristická organizace, která byla schopna, připravena zakroutit nám všem krk.

J. Mesicki: Pane docente, viděl jste zásah LM v Praze dne 21. 8. 1969? To bylo přece strašné! Mlácení jsem však ze strany LM zažil už v únoru 1948. Neměli tenkrát pendreky, tak nás mlátili pažbami.

A. Bělohoubek: Mám obavu, že zákon o protikom. odboji bude nestydatě odšvindlován. Jsem si skoro jistý, že ani tento zákon nijak výrazně nezredukuje dosavadní ignorování spravedlnosti, že i tady se o zložinecké KSČ bude mluvit jako o politické straně. Odhaduji, že ani tady se radikálních ustanovení proti původcům zvůle nedočkáme (např. aby nomenklaturní kádry, konfidenti StB, milicionáři, věrozvěstové marxismu ap. museli odejít nejen z vedoucích funkcí, ale i z řady institucí docela). Uvedu tři důvody, proč očekávám nestydaté odšvindlování: 1. Naši dnešní zástupci nám už víckrát předvedli, jak malá je jejich vůle ke spravedlnosti a jak velká je jejich politická a morální otrlost. 2. Nekomunističtí poslanci dosud neprojevili ani náznak snahy, aby komunisté (včetně překabátěných) byli alespoň od tohoto zákona zcela odehnáni. (O vině komunistů tak spolurozhodují i ti, co tuto vinu zatvrzele, cynicky popírají). 3. Nezřídka i dosti nanicovatí poslanci bývalého FS duševně převyšovali většinu poslanců dnešní Poslanecké sněmovny skoro řádově.

F. Zelenka: Prosím zúčastněné o poslední slovo. B. Ventura: Vyslovím několik nadějí: Naděje první je, že očekávaný zákon o protikom. odboji dopadne alespoň přijatelně. Naděje druhá je v tom, že naše KSČM, nebo jinak řečeno zločinecká organizace, se nijak nezmění a setrvá u svého tradičního názvu i tradičních metod. Těch pár reformátorů přejde podle mého odhadu o kousek dál do Lidového domu. Naděje třetí je, že se jednou sejdeme tady u toho mikrofonu a už nebude nutné zvát mezi nás představitele strany, která dodnes symbolizuje hrůzu, bídu a utrpení tohoto národa.

A. Bělohoubek: Na rozdíl od pana Ventury vyslovím jen konstatování - skličující, ale asi velice pravdivé: dodnes žijeme ve lži a hanbě. Těch lží je hodně, omezím se jen na tu největší: že to, co bylo zločineckou organizací, označují i postižení za stranu. A naše hanba spočívá především v tom, že nám ti překabátěnci vládnou fakticky dodnes.

Z. Vorlíček: Já jsem pro nápravu křivd pro všechny, kteří byli postiženi, ale musí se to dít podle právních a lidských norem, běžných v civilizovaných zemích. Myslím si, že KSČM panu Venturovi radost neudělá a jeho přání nesplní. Na rozdíl od pana Ventury já se s ním v diskuzi rád setkám.

J. Mesicki: Jsem pro nápravu křivd. Je málo času, berte, že jsem pro vše, co řekl inženýr Bělohoubek a pan Ventura.