--------------------------------------------------------------------------------
Autor: (Y)
Název: Občanské komise
Zdroj: NN Ročník........: 0003/011 Str.: 028
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Na jedné z nedávných pravidelných policejních tiskovek se nebývale objevil také šéfredaktor Rudé krávy Petr Cibulka v těsném závěsu následován kolegyní Vidlařovou a redaktorem Reflexu Pečinkou. Využil této situace, aby před shromážděním novinářů položil krajskému řediteli Policie ČR majoru Petru Sikorovi několik otázek. Čeho se týkaly? Estébáků, jak jinak. A dalších "zaloužilých starých struktur". Konkrétně tedy jejich činnosti v současných řadách Policie ČR.

"Zjistil jsem, že pan Stoupenec, který vedl dvacet let kádrové oddělení krajské správy policie, tam stále je?" zahájil palbu svých dotazů Petr Cibulka

"Nevím, jestli pan Stoupenec vedl kádrový odbor dvacet let, ale zaměstnancem personálního odboru v současné době je," odpovídá pan ředitel.

"Bude se s tím něco dělat? My máme informace, že to byl krajně aktivní stalinista, který se podílel na kádrové politice v minulých dvaceti letech. Zajímá nás, jestli zůstane nadále - jestli má prostě důvěru."

"Se všemi se bude něco dělat. S každým člověkem." "Ovšem, takhle se dá odpovědět na jakoukoliv otázku."

"Já tedy nevím, z čeho čerpáte vaše podklady, samozřejmě však musím říct, že tady u nás na Správě mám víc než pět tisíc policistů. Musím říct, že personální odbor je exponované pracoviště. Jeho šéfem je nyní nový člověk, doktor Horák. Je to člověk, který dříve dělal u personálního odboru Ústavního soudu. Ten se nyní bude zabývat kompletním složením celého odboru." "Této tiskovky se účastní i jeden kolega z Reflexu, který nedávno napsal o zrůdnosti brněnské Městské policie, kde slouží jeden estébák, který u StB byl pouhé dva měsíce. No, a my máme informace, že tady u vás jsou desítky a desítky špičkových pracovníků StB. A nikoho to nezajímá..."

"K tomu vám řeknu jednu věc. To, co nyní na Správě je, jsem všechno zdědil. Ve svojí funkci jsem pouhých pět měsíců. Myslím si, že všechno má svůj čas. Abychom se tím prokousali. A tvrdím, že se budu snažit být při všech hodnoceních maximálně objektivní. Nenechám se unášet nějakými emocemi, polopravdami, dohady a špinavostmi. Chodí mi sem spousta rozličných anonymů. Já už těchto věcí mám pokrk."

"Veřejnost toho má taky pokrk."

"Já si myslím, že veřejnost ponejvíc zajímá to, jakým způsobem je policie schopna se postavit kriminalitě, jakým způsobem je schopna čelit organizovanému zločinu a tak dál. Veřejnost má pochopitelně také právo vědět, jakým způsobem policie pracuje. S jakými lidmi. Jaké používá prostředky, metody práce a podobně. Zákony jsou přístupny každému občanovi a já si myslím, že se tady nesnažíme dělat nějakou bezpečnostní politiku za zavřenými dveřmi."

"Já vás vezmu za slovo. Mohl byste seznámit novináře s počtem StB, které máte na vašich pracovištích?"

"Já nevím, co by to novinářům přineslo..." "Informace..."

"Samozřejmě, je to informace. Musím říct, že tito lidé, kteří sloužili u bývalého federálního ministerstva vnitra, protože ne všichni byli členy Státní bezpečnosti, prošli jakýmisi prověrkovými komisemi, občanskými komisemi, legálně zřízenými federálním ministerstvem vnitra. Tito lidé byli prověřeni ke službě ve Veřejné bezpečnosti. Jestliže takový člověk nějakým způsobem nesplňuje předpoklady k tomu, aby mohl sloužit, nesplňuje kvalifikační předpoklady či jeho práce je špatná, pak jsem ještě nezažil případ, že by se ho nadřízený pokoušel nějak krýt, nebo že by nějak byli zvýhodňováni bývalí příslušníci Státní bezpečnosti. Oni totiž v této kategorii jsou prověřeni. Lidé, jako například z útvaru "LÍPA", což byli lidé vedení u Státní bezpečnosti, kteří však jen s píkou šlapali kolem velvyslanectví. Prachobyčejní hlídači plotů. A takových není málo. A když tito lidé čerpali dovolenou, stanovila se kvóta na dodání hlídačů ambasády, řekněme deset lidí, ti tam byli převeleni na pouhé dva měsíce, ale už se objevili v seznamech příslušníků Státní bezpečnosti."

"To jste vysvětlil velmi obšírně a má to dvě slabiny. Jak jste řekl, že tam budou rozhodující kvalifikační předpoklady a potom v tom, že byli prověřeni občanskými komisemi. Tak především, kvalifikační předpoklady splňuje třeba i generál Lorenc, takže pokud bychom tato měřítka absolutizovali, pak nevidím důvod, proč by se tady vůbec nějaká očista měla dělat, protože za bolševiků byla bezpečnost zajištěna lépe..."

"Pane Cibulko, to je ode zdi ke zdi, to, co jste teď řekl." "Já nesdílím váš názor. Já si myslím, že lidi, kteří se aktivně účastnili teroru vůči téhle společnosti, musí odejít. To je názor můj i občanské komise. A další věc je ta, že na vašem místě bych se neodvolával na ony tehdejší občanské komise, protože všichni dobře víme, v jakém rozsahu byli infiltrovány agenty Státní bezpečnosti. Spíš bych se tedy optal, zdali jste se opět pokusil zahájit prověrky, ovšem se skutečnými komisemi, které jsou zárukou nějaké demokratizace. My jsme třeba měli soud s agentem StB, který se u soudu chlubil tím, že prověřoval Státní bezpečnost. A takových případů je spousta."

"Myslím si, že na určité věci nemusíme mít vždy stejné názory. Už jsem říkal, že tyto lidi jsem zdědil, musím s nimi pracovat a starat se o ně. Pokud vy tady mluvíte o očistě pak by měla probíhat zákonným způsobem. Já se stále nemohu ubránit dojmu, že se tu ve všech pádech skloňují právní stát, neustále proklamuje a my pořád..."

"Oba víme, jak to je s právním státem..." "... ale tím bychom se dostali někam, kam se dostali někteří lidé v osmačtyřicátém roce. A to bych já nechtěl. Přestože vím, že někteří z těch lidí jsou třeba jakýmsi způsobem morálně neúnosní."

"Já se ovšem domnívám, že pokud bude policie chápána jako veřejná instituce, tedy taková, která žije z peněz daňových poplatníků a má jim sloužit, tak není lhostejné, kdo stojí v čele a kdo vůbec je aktivní. Pokud v čele policie, a konkrétně jihomoravské, budou stát lidé jako je třeba pan Antoš ve Vyškově, nebo pan Vejvoda, pan Durdík v Prostějově, pak se obávám, že se nikdy nepodaří zajistit důvěru veřejnosti v policii. Podle našeho názoru má pan Antoš sedět ve vězení a ne řídit okres Vyškov."

"To, co si myslíte vy, pane Cibulko, je pochopitelně váš názor. Podívejte, nebudu to konkretizovat, zabíhat k jednotlivým jménům. Myslím si však, jak jsem už naznačil, že veřejnost dnes zajímá především to, jestli mohou jít v klidu večer z kina parkem domů, zda mohou klidně pouštět děti ven s tím, že se jim nic nestane." "Jistě. Nám pochopitelně musí jít o bezpečnost. Ale ta musí spočívat na lidech, kteří nejsou potenciální hrozbou pro tuto společnost a demokracii. To je jako kdyby zasloužilého esesáka nebo gestapáka pověřil službou v demokracii. To bych byl asi považován za padlého na hlavu. Ale tady se to dnes denně děje. Vždyť se podívejte, kdo stojí v čele vašich okresních ředitelství..."

Do rozhovoru se postupně vložili i další novináři, kteří se také domnívají, že snad není důvodu nezveřejnit počty (případně jména) bývalých pracovníků Státní bezpečnosti, nacházejících se dnes v řadách policie. Shodli jsme se s panem ředitelem na tom, že tuto problematiku je třeba probrat podrobněji. Proto jsme si smluvili speciální tiskovou konferenci. Na závěr tohoto setkání pak major Sikora zdůraznil:

"Podívejte, já si myslím, že policie musí v každém případě plnit a splnit účinnosti, které jsou na ni kladeny. A jestliže situace je taková, jakáje, já nemám na vybranou a musím pracovat s těmi lidmi, které mám. Pokud jsou ovšem nepřijatelní k tomu, aby pracovali u policie, nechť je předložen zákon a podle tohoto jsou nepatřiční lidé odvoláni. Použiji teď slova pana Rumla, která pronesl, když nastupoval do funkce: Od této chvíle je mantinelem lustrační zákon a množství a kvalita práce každého jednotlivého policisty. Ono to vypadá, a už mi několikrát bylo podsunuto, že jsem obhájce starých struktur. Ale já říkám - nikoliv! Chci se jen skutečně chovat právně. Pak můžu totéž očekávat od svých podřízených a ti pak mohou očekávat právní přístup od občanů." Podrobný záznam z velmi zajímavé tiskové konference, která následovala, kde krajský policejní ředitel čelil nekompromisní palbě novinářských otázek, přineseme v příštím čísle.

(Y)